Prawdziwe skarby prosto z Libii

opublikowano: 2008-12-22 23:17
wolna licencja
poleć artykuł:
Wystawa _Skarby z Ptolemais_, prezentująca szczególne odkrycie polskich archeologów śródziemnomorskich podczas wykopalisk libijskich, prezentowana jest od kilku dni na Zamku Królewskim w Warszawie.
REKLAMA

Ptolemais to miasto-port w Cyrenajce założone na przełomie VII-VI w. p.n.e. przez Greków z pobliskiej kolonii Barka. W I w. p.n.e. miasto dostało się w ręce Rzymian. W początkach XX w. wykopaliska na terenie miasta prowadzili Włosi i Brytyjczycy, a od 2001 r. archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Najważniejszym sukcesem Polaków było odkrycie bogatej rezydencji z III w. n.e. zwanej Domem Leukaktiosa lub „Willą z widokiem”. W trakcie polskich wykopalisk odkryto także kilka tysięcy obiektów ruchomych: liczną ceramikę, lampki, blisko 30 rzeźb i inskrypcji, przedmioty szklane, terakotowe, kościane oraz ponad 1400 monet. Polacy planują przebadać cały kwartał zabudowy miejskiej. W swoich pracach wykorzystują metody geofizyczne, zdjęcia satelitarne oraz lotnicze.

We wrześniu 2006 r. odkryto w sąsiedztwie Domu Leukaktiosa skarb monet rzymskich z I-III w. n.e. liczący prawie 600 egzemplarzy i ważący 12,5 kg. Jest to w chwili obecnej największe tego typu znalezisko w Cyrenajce. Miejsce odnalezienie wskazuje, że skarb musiał należeć do drobnego rzemieślnika zajmującego się metalurgią. Przewaga nominału jednosestercowego sugeruje, że taką opłatę pobierał Rzymianin za swoje wyroby. W 2007 r. monety poddano konserwacji.

Wystawa Skarby z Ptolemais zorganizowana jest przez Instytut Archeologii UW oraz Zamek Królewski w Warszawie. Główną część wystawy stanowią gipsowe odlewy znalezionych monet oraz kilka udostępnionych przez władze libijskie oryginalnych monet srebrnych i brązowych z odkrytego dwa lata temu skarbu. Oprócz tego na wystawie prezentowane jest kolejne 80 oryginalnych monet antycznych ze zbiorów Muzeum w Ptolemais, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz zbiorów prywatnych. Uzupełnieniem wystawy jest kopia rzeźby Kybele znalezionej obok monet. Wystawie towarzyszy katalog, w którym oprócz zaprezentowanych zabytków przedstawiono historię Ptolemais, dzieje wykopalisk na obszarze miasta oraz charakterystykę ponad 40 lat obecności polskiej w Libii - polska firma budowlana Budimex odbudowywała w latach 60-tych zniszczone podczas trzęsienia ziemi miasto Barka.

Wystawa czynna jest od wtorku do soboty w godz. 10:00-16:00, w niedziele w godz. 11:00-16:00, w poniedziałki - nieczynna. Ostatnie wejście o godz. 15:00. Bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 6 zł. Wystawę oglądać można do 15 stycznia 2009 r.

Zobacz też:

Źródło:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone