Prof. Paczkowski przewodniczącym Rady IPN-u

opublikowano: 2011-04-07 14:08
wolna licencja
poleć artykuł:
Powołana niedawno Rada Instytutu Pamięci Narodowej wybrała swojego przewodniczącego, którym został prof. Andrzej Paczkowski.
REKLAMA
Prof. dr hab. Andrzej Paczkowski (fot. R. Sidorski)

Oprócz prof. Paczkowskiego, w skład Rady wchodzą: dr Antoni Kura, prokurator IPN-GKŚZpNP i prof. Andrzej Wasilewski, sędzia SN (Wybrani przez Prezydenta RP spośród kandydatów zgłoszonych przez Krajową Radę Sądownictwa); prof. Bolesław Orłowski i dr hab. Grzegorz Motyka (wybrani przez Senat RP) oraz prof. Andrzej Chojnowski, prof. Antoni Dudek, prof. Andrzej Friszke i prof. Tadeusz Wolsza (podobnie, jak prof. Paczkowski, wybrani przez Sejm RP).

Najpilniejszym zadaniem Rady jest teraz rozpisanie konkursu na nowego prezesa IPN-u, którego instytucja ta nie ma od roku, tj. od czasu śmierci prof. Janusza Kurtyki w katastrofie smoleńskiej. Wśród kandydatów (nie mogą należeć do Rady) na jego następcę wymienia się prof. Jerzego Eislera (szef warszawskiego oddziału IPN-u), Marka Lasotę (szef oddziału krakowskiego) i Pawła Machcewicza (dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, wcześniej szef Biura Edukacji Publicznej Instytutu).

Kandydata, wybranego przez Radę po publicznych przesłuchaniach, powoła (zwykłą większością głosów) na stanowisko prezesa Sejm za zgodą Senatu. Kadencja nowego szefa Instytutu trwać będzie 5 lat, ale Rada będzie mogła wnioskować o jego przedterminowe odwołanie, jeśli wcześniej odrzuci roczne sprawozdanie z jego działalności.

Aktualizacja: Rada zdecydowała, że konkurs na nowego prezesa rozpocznie się 12 kwietnia, zaś publiczne przesłuchanie kandydatów trwać będzie od 30 do 31 maja. Prof. Paczkowski wyraził nadzieję, że cały proces wyboru zakończy się jeszcze przed wakacjami.

Źródło: dzieje.pl.

Zobacz też:

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone