Przed nami Targi Książki Historycznej. Dlaczego warto się wybrać?

opublikowano: 2016-11-21, 12:36
wszelkie prawa zastrzeżone
W najbliższy czwartek, 24 listopada, w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczną się XXV Targi Książki Historycznej. Dlaczego warto się na nie wybrać? Na co szczególnie zwrócić uwagę?
reklama

Wspólnie z Państwowym Instytutem Wydawniczym wybraliśmy dla Was 5 najciekawszych tytułów historycznych, które znajdziecie przy stoisku nr 107. Słynne serie, Biografie Sławnych Ludzi, Rodowody Cywilizacji, Biblioteka Myśli Współczesnej, korespondencja Sienkiewicza i najnowsze varsaviana – to tylko niektóre tytuły historyczne Państwowego Instytutu Wydawniczego, które od 24 do 27 listopada zostaną objęte specjalnymi rabatami.

Włodzimierz Spasowicz, ŚMIERĆ W RZECE KURA I INNE ZAGADKI KRYMINALNE

Jako obrońca sądowy w Rosji Włodzimierz Spasowicz (1829–1906) rozwiązywał niewiarygodne zagadki kryminalne. Mowy obrończe trwały po osiem godzin dziennie. Pasję mówcy łączył on z dociekliwością i wdawał się w nieprawdopodobne szczegóły obyczajowe, w tym również te najdrastyczniejsze. Dziś jego mowy zebrane w książce „Śmierć w rzece Kura” czyta się jak pasjonujący kryminał i reportaż z epoki. Tytuł dostępny również w formie e-booka w formatach EPUB oraz MOBI.

Henryk Sienkiewicz, WIDZIAŁEM WSZYSTKO, COM CHCIAŁ I POTRZEBOWAŁ WIDZIEĆ

„Widziałem wszystko, com chciał i potrzebował widzieć” to bogato ilustrowany tom korespondencji Henryka Sienkiewicza, w którym czytelnik znajdzie nieznaną do tej pory twórczość epistolarną autora Trylogii. Wśród adresatów znalazły się tu osoby z kręgu najbliższych krewnych i przyjaciół pisarza, m.in. Jadwiga Janczewska, Karol Potkański, Stanisław Witkiewicz czy Maria Skłodowska-Curie. Pełne wydanie listów ukazało się w Państwowym Instytucie Wydawniczym w latach 1977– 2009. Korespondencja ta – napisana z prawdziwym artyzmem i pełna ogromnego uroku – stanowi integralną część twórczości Sienkiewicza, przynoszącą atrakcyjne i osobiste świadectwo czasów, w których żył i tworzył. Dopełnieniem książki jest Pokłosie epistolarne – listy niepublikowane, które wypłynęły na światło dzienne już po wydaniu pięciotomowej edycji.

Tomasz Lerski, WARSZAWA ANTONIEGO SŁONIMSKIEGO

Twórczość poetycka Słonimskiego, odnosząca się do jego rodzinnego miasta, wpisuje się na jedno z pierwszych miejsc w dziejach gatunku poezji poświęconej Warszawie. W czterdziestą rocznicę śmierci pisarza ukazała się „Warszawa Antoniego Słonimskiego”, książka Tomasza Lerskiego, która przenosi Czytelnika w niezwykłą podróż po stolicy widzianej oczami jednego ze Skamandrytów. Autor książki odwiedzi stoisko PIW-u w sobotę (w godz. 12.00-14.00) i niedzielę (w godz. 13.00-14.00) podczas tegorocznych Targów Książki Historycznej.

Jerzy Kierul, EINSTEIN

W lutym tego roku ogłoszono odkrycie fal grawitacyjnych docierających z kosmosu. Po raz kolejny potwierdziła się w ten sposób teoria grawitacji Einsteina. Miesiąc później w słynnej serii Biografie Sławnych Ludzi ukazała się biografia Alberta Einsteina autorstwa Jerzego Kierula, fizyka, autora biografii Newtona, Galileusza i Keplera wydawanych w poprzednich latach przez PIW.

Ruth Mazo Karras, SEKSUALNOŚĆ W ŚREDNIOWIECZNEJ EUROPIE

Autorka przedstawia temat w ogólnym zarysie i tłumaczy, jak w kulturze owego okresu rozumiano tożsamość seksualną. Dowodzi, że całkiem odmiennie niż dziś postrzegano – zarówno w środowiskach świeckich, jak i duchownych – czystość cielesną, homoerotyzm, czy epistolografię miłosną. Kreśli obraz ówczesnego pojmowania uprawiania seksu jako czynności dokonywanej nie przez dwoje ludzi wspólnie, lecz przez jedną osobę wobec drugiej. Wskazuje, że konsekwencją takiego podejścia do istoty stosunku seksualnego było odmienne postrzeganie ról społecznych płci oraz tożsamości seksualnych. Książka ma ogromne znaczenie dla każdego czytelnika pragnącego poznać historię epoki bądź zainteresowanego, jak seksualność i tożsamość były rozumiane w przeszłości. Zawiera przegląd badań, przytacza źródła wywodzące się z kręgu wczesnej Europy chrześcijańskiej, ze średniowiecznej kultury żydowskiej oraz świata islamskiego.

Więcej informacji o książkach i spotkaniach z autorami Państwowego Instytutu Wydawniczego znajdziesz na stronie www.piw.pl.

reklama
Komentarze
o autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone