Przegląd imprez historycznych (05.03-11.03.2012)

opublikowano: 2012-03-01 10:21
wolna licencja
poleć artykuł:
Jakie ciekawe imprezy historyczne odbędą się w przyszłym tygodniu? Gdzie warto się wybrać? Prezentujemy nasz krótki przegląd wydarzeń z największych miast Polski.
REKLAMA

Warszawa: XIX-wiecznego miasta czar

We wtorek 6 marca o godz. 18:00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się spotkanie towarzyszące otwarciu nowej wystawy przygotowanej wspólnie z Muzeum Narodowym zatytułowanej Karol Beyer – pierwsze fotografie Krakowskiego Przedmieścia oraz albumu Karol Beyer 1818–1877.

Wystawa plenerowa, prezentowana na skwerze im. księdza Jana Twardowskiego. Zapraszamy na spacer po XIX-wiecznym Krakowskim Przedmieściu. Na zdjęciach Karola Beyera, pierwszego zawodowego fotografa w Warszawie, pokażemy, jak wyglądał salon stolicy: piękne weduty, gwarne życie ulicy, nieistniejące już czy inaczej dziś wyglądające kamienice i miejsca, ale także fragmenty zabudowy, które niemal się nie zmieniły – informują organizatorzy.

W spotkaniu w DSH udział wezmą: prof. Waldemar Baraniewski z Instytutu Historii Sztuki UW, prof. Maciej Buszewicz z warszawskiej ASP, historyk literatury prof. Alina Kowalczykowa oraz dr Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego.

Wystawa prezentowana przy skwerze obok DSH czynna będzie do 31 sierpnia tego roku.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Kraków: „Ogień” – partyzant Podhala

6 marca o godz. 17:00 w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie (ul. Wita Stwosza 12) odbędzie się promocja najnowszej książki historyka miejscowego oddziału IPN dr. Macieja Korkucia pt. Józef Kuraś „Ogień”. Podhalańska wojna 1939–1945.

Józef Kuraś „Ogień” to jeden z najbardziej znanych polskich dowódców partyzanckich z czasów wojny i okresu powojennego. Mimo upływu kilkudziesięciu lat od samobójczej śmierci Kurasia jego działalność wciąż pozostaje przedmiotem niegasnących sporów i polemik. Opracowanie Macieja Korkucia – efekt kilkunastu lat badań – jest naukowym opisem przedwojennych i wojennych losów „Ognia”. Autor przestawia m.in. wiele nieznanych dotychczas faktów z życiorysu Kurasia, konfrontuje obiegowe informacje i legendy z różnymi, często wcześniej niepublikowanymi materiałami archiwalnymi oraz relacjami świadków wydarzeń. Opisując burzliwe losy „Ognia”, szczególną uwagę zwraca na polityczne i militarne realia, w których funkcjonowała niepodległościowa konspiracja na Podhalu. Dzięki temu udało się dokonać weryfikacji rozpowszechnionych mitów – także tych powstałych jeszcze za życia Kurasia – informują wydawcy książki.

REKLAMA

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Gdańsk: tragedia wojny niemiecko-radzieckiej

7 marca o godz. 17:00 w budynku Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Bażyńskiego 4) odbędzie się otwarcie wystawy Czerwiec 1941. Najgłębsze cięcie, przygotowanej przez Niemiecko-Rosyjskie Muzeum w Berlinie-Karlhorst i sprowadzonej do Polski przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszył tłumaczony wykład dr. Jörga Morré – dyrektora Niemiecko-Rosyjskiego Muzeum w Berlinie-Karlshorst (aula S 207).

Wystawa „June 1941. The deepest cut.” [Czerwiec 1941. Najgłębsze cięcie.] została przygotowana przez Niemiecko-Rosyjskie Muzeum w Berlinie – Karlshorst i była już prezentowana w Niemczech i Rosji. Wystawa prezentuje biografie 24 osób, na których życiu piętno odcisnęła wojna niemiecko-radziecka. Bohaterowie wystawy to nie tylko żołnierze walczący na froncie, ale również partyzanci, pracownicy przymusowi, naukowcy czy ludzie, którzy najzwyczajniej znaleźli się w niewłaściwym miejscu. Wystawa opowiada nie tylko o skutkach ataku na Związek Radziecki, ale przede wszystkim pokazuje jak te tragiczne wydarzenia zapisały się w pamięci świadków, Rosjan i Niemców, zderzając ich często odmienne doświadczenia. Wystawa została opracowana przez Niemiecko-Rosyjskie Muzeum w Berlinie–Karlshorst oraz wsparta przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów na podstawie decyzji niemieckiego Bundestagu – informują organizatorzy.

Więcej informacji: muzeum1939.pl

Warszawa: feminizm po hiszpańsku

7 marca o godz. 18:00 w warszawskim Klubie Powiększenie (ul. Nowy Świat 27, w bramie) odbędzie się kolejne spotkanie Feministycznego Salonu Historycznego, poświęcone sytuacji kobiet we frankistowskiej i post-frankistowskiej Hiszpanii.

W czasie spotkania przypomnimy rolę kobiet w kształtowaniu faszystowskiego ustroju w Hiszpanii. Co zyskały, a co straciły w czasach dyktatury? Co z kobietami, które nie zgadzały się z linią programową frankizmu? Porozmawiamy również o tym, jak ponad 35 lat dyktatury wpłynęło na kondycję społeczeństwa hiszpańskiego, jego obyczajowość, religijność. Jak w takich warunkach przebiegła rewolucja obyczajowa i zmiana postrzegania roli kobiet – informują organizatorki.

REKLAMA

Udział w spotkaniu wezmą: Natalia Jarska (doktorantka w Instytucie Historii PAN zajmująca się historią społeczną i historią kobiet w Polsce i Hiszpanii, autorka książki „Idealne kobiety” Sekcja Kobieca Falangi 1934-1950, Lublin 2011) oraz Magdalena Jachowicz (iberystka, doktorantka w Zakładzie Historii Kultury Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW, autorka pracy magisterskiej o hiszpańskim feminizmie). Spotkanie poprowadzą organizatorki FSH: Iwona Dadej i Anna-Nowakowska-Wierzchoś.

Więcej informacji: feministycznysalonhistoryczny.blox.pl

Warszawa: krajobraz po bitwie

Również w środę o godz. 19:00 w stołecznej kluboksięgarni Wrzenia Świata (ul. Gałczyńskiego 7) odbędzie się dyskusja wokół wydanej niedawno przez Wydawnictwo Czarne książce Stiga Dagermana pt. Niemiecka jesień. Reportaż z podróży po Niemczech.

W dyskusji udział wezmą: Marcin Zaremba (Instytut Historyczny UW) i Michał Bilewicz (Instytut Psychologii UW). Spotkanie poprowadzi Łukasz Krzyżanowski (Instytut Socjologii UW). Fragmenty książki przeczyta Jakub Snochowski.

Więcej informacji: czarne.com.pl

Olsztyn: czystość na przełomie średniowiecza i renesansu

8 marca o godz. 17:00 w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie (ul. Zamkowa 2) w ramach cyklu Olsztyński Wehikuł Czasu odbędzie się spotkanie pt. Olsztyn miastem... brudasów?! O higienie w czasach Kopernika. W dyskusji udział wezmą: dr Krzysztof Szatrawski (kulturoznawca UWM, pisarz) oraz dr Janusz Dzisko (epidemiolog, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie). Spotkanie poprowadzą: historyk dr Andrzej Korytko oraz dziennikarz Marek Jarmołowicz.

Więcej informacji: muzeum.olsztyn.pl

Poznań: powojenna historia podzielonego świata

Już tylko do 9 marca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu (ul. Umułtowska 89a) prezentowana będzie wystawa Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Wystawa „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” jest zaproszeniem do podróży w nieodległą przeszłość, w realia konfliktu, który na blisko pół wieku od zakończenia II wojny światowej zdominował powojenną historię, wpłynął na życie milionów ludzi i ukształtował oblicze dzisiejszego świata. Totalny i wielopłaszczyznowy charakter zimnowojennej konfrontacji odcisnął swoje piętno na tak różnych obszarach życia, że każda próba pokazania w jednym miejscu i czasie, na jednej wystawie, z pewnością pozostawiłaby poczucie niedosytu. Mając to na uwadze, zaproponowaliśmy autorskie i siłą rzeczy subiektywne spojrzenie na historię zimnej wojny, nadając jej formę wielowątkowej opowieści. Składają się na nią wydarzenia, zjawiska i ich różne aspekty, główni bohaterowie, znaczące – choć czasem mało znane lub wręcz zapomniane – dla przebiegu tego konfliktu. O szczególnej sile wyrazu narracji decydują ilustrujące ją fotografie. Staraliśmy się, aby wśród słynnych zdjęć, które stały się już ikonami zimnej wojny oraz tych mniej znanych, dopełniających narrację, znalazły się nie tylko obrazy o charakterze dokumentacyjnym, ale także te zapadające w pamięć, skłaniające do refleksji. Powinna temu sprzyjać forma prezentacji – duże, przyciągające uwagę powiększenia, nie rywalizujące ze sobą o przestrzeń, którym towarzyszą kilkuzdaniowe komentarze. Osoby szczególnie zainteresowane znajdą poszerzoną informację na kilku wydzielonych planszach. Tak więc podtytuł wystawy „Krótka historia podzielonego świata” oddaje jej istotę i intencje autorów – refleksję nad konfliktem, który na blisko pół wieku zdominował dzieje świata, nie aspirując przy tym do miana wyczerpującej kroniki wydarzeń – informują twórcy ekspozycji.

REKLAMA

Bytom: u źródeł monarchii piastowskiej

Już tylko do niedzieli 11 marca w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (ul. Korfantego 34) prezentowana będzie wystawa pt. Wyspa władców. Ostrów Lednicki, przygotowana przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Ostrów Lednicki to największa z pięciu wysp na jeziorze Lednica w Wielkopolsce. Chociaż miejsce to było w 2. połowie X wieku jednym z ośrodków władzy wczesnej monarchii piastowskiej, na długi czas popadło w zapomnienie. Odzyskało należną mu rangę dzięki intensywnym pracom archeologicznym. Ich rezultatem były odkrycia kamiennej i drewnianej architektury, cmentarzysk, urządzeń infrastruktury wyspy — fortyfikacji, dróg, mostów z ich przyczółkami oraz ogromnych ilości zabytkowych materiałów ruchomych — tak pospolitych, jak i niezwykle cennych. Część tego bogactwa obejrzeć będzie można w Bytomiu na wystawie odsłaniającej tajemnice sprzed wieków – informują twórcy wystawy.

Więcej informacji: muzeum.bytom.pl

Kraków: heraldyka dla „początkujących”

W niedzielę 11 marca o godz. 11:00 i 15:00 w siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) odbędzie się kolejne spotkanie dla dzieci z cyklu Akademia Małego Odkrywcy zatytułowane Tarcza, klejnot, zawołanie, czyli w poszukiwaniu herbów.

Tym razem Krzysztoforek i Dorotka odkryją przed dziećmi tajemnice heraldyki, czyli nauki badającej herby. Czym tak na prawdę są herby? Jak wyglądały, kto i po co ich używał w dawnych czasach? – te i inne pytania stawiają organizatorzy spotkania.

Udział w zajęciach wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Więcej informacji: mhk.pl

Warszawa: spotkania z dziełami sztuki

Liczne imprezy organizowane są przy okazji prezentowanej w warszawskiej Królikarni (ul. Puławska 113a) wystawie KoLekcja w Królikarni.

8 marca o godz. 18:00 w ramach czwartkowych wykładów Spojrzenia na dzieło sztuki odbędzie się wykład dr hab. Grażyny Jurkowlaniec z Instytutu Historii Sztuki UW pt. Artysta święty czy artysta uczony? W pracowni malarza XV i XVI wieku.

11 marca o godz. 14:00 w ramach Niedzielnych spotkań z dziełem sztuki o obrazie Franciszka Smuglewicza Cesarz Tytus nadaje prawa Rzymowi opowie pracownica Muzeum Narodowego w Warszawie Monika Ochnio.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone