Przegląd imprez historycznych (14.07-20.07.2014)
Warszawa: nad jeziora!
16 lipca o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20) odbędzie się spotkanie pt. Narocz. Śniardwy II Rzeczypospolitej.
W ramach 86. spotkania z cyklu „Opowieści z Kresów” Tomasz Kuba Kozłowski zabierze uczestników nad leżącą obecnie na Białorusi Narocz, największe jezioro I i II Rzeczypospolitej. W programie m. in. opowieść o „Kresowym Morzu”, ulubionym przez wodniaków, żeglarzy i harcerzy; modnych schroniskach i stanicach; nadnaroczańskich miasteczkach, wsiach i wielkim buncie rybaków; krwawej bitwie wojsk rosyjskich i niemieckich z marca 1916 roku; dramatycznych losach oddziału partyzanckiego AK „Kmicic” oraz sanitariuszce i łączniczce „Basi” znad Naroczy. Prezentacja o Naroczy opiewanej przez Jana Bułhaka, Józefa Mackiewicza i Sergiusza Piaseckiego ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki – zapowiadają organizatorzy.
Więcej informacji: dsh.waw.pl
Warszawa: zachodnie spojrzenie na powstanie
18 lipca o godz. 18:30 w Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79) odbędzie się spotkanie z Alexandrą Richie, autorką książki Warszawa 1944. Tragiczne powstanie. W rozmowie prowadzonej przez Jacka Żakowskiego weźmie udział także Zofia Kunert, tłumaczka książki. Fragment przeczyta Agnieszka Więdłocha.
Alexandra Richie jest doktorem nauk humanistycznych, absolwentką Uniwersytetu w Oxfordzie oraz St Antony's College i autorką pozycji „Fausts Metropolis: a history of Berlin”, która została uwzględniona wśród 10 hitów książkowych Publisher's Weekly.
Więcej informacji: gwfoksal.pl
Kraków: średniowiecze, rzemiosło, władza
W weekend Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje kolejne wydarzenia z cyklu „Średniowiecze da się lubić”. 19 lipca w Barbakanie odbędzie się Dzień rzemiosła, czyli pokazy rzemiosła: tkactwa, garncarstwa, płatnerstwa, a także… gry i zabawy plebejskie: walka ślepców, narty bolkowskie, sprawdzian na równoważni, bitwa na koźle, kijaszek beskidzki, bieg nosiwody, sprawdzian siły, rzut podkową, ścinania głów. Natomiast 20 lipca odbędzie się spacer połączony z warsztatami zatytułowany Średniowiecznym szlakiem władzy.
W tym roku ponownie zapraszamy do Barbakanu, na Mury Obronne, do Wieży Ratuszowej i Podziemi Rynku. W każdy weekend wakacji nie zabraknie średniowiecznych atrakcji, w programie m. in. detektywistyczna gra miejska, pokazy walk rycerskich, turnieje i zawody, gry i zabawy plebejskie, jarmark oraz warsztaty. Każdy uczestnik - mały i duży - otrzyma „kartę kariery”, która określi jego pozycję społeczną, według zdobytego doświadczenia i umiejętności - od plebejusza po rajcę, a nawet rycerza. Poprzez projekt „Średniowiecze da się lubić” chcemy ukazać inne oblicze wieków średnich, dalekie od stereotypowego postrzegania tej epoki jako czasu „ciemnoty i zabobonu”. Przygotowany program wydarzeń kierowany jest do odbiorców w różnym wieku i o różnym poziomie wiedzy na temat tej epoki. Każdy znajdzie w nim interesującą dla siebie część: od zabawy i rozrywki, która ma za zadanie zachęcić i prowadzić do dalszych poszukiwań, po debatę z udziałem wybitnych uczonych – zapowiadają organizatorzy.
Histmag.org jest patronem medialnym wydarzenia.
Więcej informacji: mhk.pl