Przegląd imprez historycznych (15.10-21.10.2012)

opublikowano: 2012-10-11, 19:33
wolna licencja
Jakie ciekawe imprezy historyczne odbędą się w przyszłym tygodniu? Gdzie warto się wybrać? Prezentujemy nasz krótki przegląd wydarzeń z największych miast Polski.
reklama

Łódź: koniec PRL...

16 października o godz. 19:30 w sali kinowej Muzeum Kinematografii w Łodzi (pl. Zwycięstwa 1) odbędzie się promocja wydanego przez łódzki oddział IPN albumu zdjęć Marka Kowala pt. Ostatnia dekada. Lata 1980–1990 w Łodzi i regionie okiem fotoreportera „Głosu Robotniczego” (pod redakcją Pawła Spodenkiewicza).

Album zawiera wybór ok. 200 zdjęć z ostatniego dziesięciolecia PRL, w większości nigdy wcześniej nie pokazywanych, autorstwa Marka Kowala, weterana łódzkiego fotoreportażu prasowego. Kowal zgromadził w swoim domowym archiwum negatywy kilkudziesięciu tysięcy zdjęć, z których część ma dużą wartość historyczną i artystyczną. Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej skłonili go do wyboru i zeskanowania najlepszych klatek z ostatniego dziesięciolecia PRL. Fotografie te przedstawiają ważne wydarzenia polityczne i społeczne w Łodzi i regionie łódzkim z tego okresu: manifestacje „Solidarności” z czasów „karnawału”, demonstracje i strajki stanu wojennego, referendum z roku 1988, wizytę Lecha Wałęsy w hali ŁKS w lutym 1989 r. i wybory z 4 czerwca tego roku. Znaczna część zdjęć pokazuje formowanie się nowej, niekomunistycznej władzy – piszą wydawcy publikacji.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Kraków: „nie lękajcie się”

Również we wtorek o godz. 18:00 w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie (ul. Mikołajskiej 2) odbędzie się dyskusja towarzysząca wydanej niedawno przez naszego stałego współpracownika Rafała Łatkę edycji źródłowej pt. Pielgrzymki Jana Pawła II do Krakowa w oczach SB. Udział w spotkaniu (obok autora) wezmą: dr Marek Lasota (dyrektor Oddziału IPN w Krakowie) i ks. prof. Józef Marecki (OIPN w Krakowie). Moderatorem spotkania będzie dr hab. Filip Musiał (OIPN w Krakowie).

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Warszawa: czy dalej dekomunizować?

16 października o godz. 18:00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią odbędzie się dyskusja pt. Kozłowskiej 1. Czy trzeba „dekomunizować” warszawskie ulice?, towarzysząca publikacji z ostatniego numeru kwartalnika „Karta”, w której udział wezmą: Aleksandra Domańska (autorka książki Ulica Cioci Oli), dr hab. Tadeusz P. Rutkowski (IH UW), Olga Johann (wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy), Jakub Majmurek (redaktor Wydawnictwa Krytyki Politycznej) oraz Zbigniew Gluza (redaktor naczelny „Karty”).

Zapraszamy na spotkaniu wokół 72 numeru „Karty” na którym dowiemy się, co o zmianach patronów warszawskich ulic sądzą historycy, varsavianiści, a także sami mieszkańcy miasta. Planowana od 2007 roku ustawa o "dekomunizacji" niektórych warszawskich ulic wywołała pytania o tożsamość ich patronów i zasadność niektórych nazw. Dla Aleksandry Domańskiej, autorki tekstu Kozłowskiej 1 zamieszczonego w najnowszym numerze kwartalnika, kwestia ta stała się pretekstem do szukania odpowiedzi na pytanie, kim była jej babka – Helena Kozłowska – zachęcają organizatorzy spotkania.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Katowice: z Italii na Śląsk

Od 17 października w Muzeum Śląskim w Katowicach (al. W. Korfantego 3) prezentowana będzie wystawa pt. Śladami Rzymian po Polsce. Histmag.org jest jej patronem medialnym.

reklama

Na wystawie zobaczymy eksponaty będące dowodem obecności Rzymian na ziemiach polskich: liczne importy rzymskie odkrywane w grobach, skarbach i na osadach z okresu wpływów rzymskich (I w. - połowy V w.) lub przypadkiem znajdowane/./ Na ziemie polskie napływały one drogą wymiany handlowej, często za pośrednictwem innych ludów, oraz jako dary, daniny, subsydia, łupy wojenne, okup, a być może także żołd wypłacony za służbę w armii rzymskiej. Przywożono przede wszystkim zastawy stołowe: naczynia brązowe, srebrne, szklane i ceramiczne oraz ozdoby - kolie ze szklanych paciorków oraz niektóre zapinki. Na ekspozycji zobaczymy również miecze rzymskie, kości do gry, gry planszowe (szklane pionki), lampki oliwne – zapowiadają twórcy ekspozycji.

Łódź: z dala od Polski

W środę o godz. 16:00 w Pałacu Biedermanna w Łodzi (ul. Franciszkańska 1/5) odbędzie się promocja książki Jacka Pietrzaka Polscy uchodźcy na Bliskim Wschodzie w latach drugiej wojny światowej. Ośrodki, instytucje, organizacje, wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego. Patronem spotkania jest nasz portal.

Oparcie narracji na obszernej bazie źródłowej oraz wprowadzenie do obiegu naukowego nowych ustaleń sprawiło, iż tą niezwykle wartościową publikacją Jacek Pietrzak zapisał kolejne „białe plamy” rodzimej historii. Uczynił to, co niezwykle istotne, posługując się językiem żywym, wartkim. Dlatego też lektura monografii jest przyjemnością nie tylko poznawczą, to również fascynujący, miejscami wciągający tekst – pisze w recenzji wydawniczej książki prof. dr. hab. Arkadiusz Adamczyk.

Więcej informacji: wydawnictwo.uni.lodz.pl

Warszawa: utajone życie

W czwartek 18 października o godz. 18:00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się dyskusja wokół książki Marty Cobel-Tokarskiej Bezludna wyspa, nora, grób. Wojenne kryjówki Żydów w okupowanej Polsce. W spotkaniu udział wezmą: prof. Marcin Kula (UW) oraz dr Marcin Zaremba (UW/ISP PAN). Spotkanie poprowadzi Jan Olaszek (IPN).

Więcej informacji: przystanekhistoria.ipn.gov.pl

Gdańsk: z historii miasta

19 października w Muzeum Wnętrz Mieszczańskich w Domu Uphagena w Gdańsku (ul. Długa 12) odbędzie się konferencja Młodzi badacze Janowi Uphagenowi, zorganizowana w ramach 100-lecia otwarcia muzeum. Całodzienna sesja poświęcona będzie różnym aspektom historii Gdańska i okolic.

Więcej informacji: mhmg.gda.pl

Wrocław: weekend z muzyką dawną

20 i 21 października w ramach Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara 2012 odbędzie się Weekend Lutniowy, w ramach którego zorganizowane zostaną koncerty lutniowe (Paolo Cherici z Włoch, Jan Čižmář i Marta Kratochvílová z Czech oraz Jan Peszek), lekcje mistrzowskie a także wykład Grzegorz Joachimiak Barokowa muzyka lutniowa w czasach habsburskich konfliktów na Śląsku.

Weekend Lutniowy we Wrocławiu to projekt obejmujący nie tylko muzykę na lutnię, ale również zespołów kameralnych. Muzyka dawna, czy jak niektórzy wolą, wykonawstwo historyczne (ang. Historically Informed Performance) wymaga zarówno od wykonawcy jak i od słuchacza przygotowania teoretycznego. Dlatego w ramach Weekendu Lutniowego we Wrocławiu oprócz koncertów proponowane są wykłady z teorii, historii i praktyki gry na lutni, a także organizowane są lekcje mistrzowskie dla młodych adeptów lutni, gitary barokowej, teorby, a także dla gitarzystów klasycznych – zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji: gitara.wroclaw.pl

reklama
Komentarze
o autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone