Przegląd imprez historycznych (15.10.2015)

opublikowano: 2015-10-15 13:19
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W nadchodzącym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Warszawie, Białymstoku, Gdańsku i Lublinie.
REKLAMA

Dzień Drukarza w Warszawie

Muzeum Drukarstwa i Sekcja Poligrafów SIMP zapraszają w sobotę 17 października na obchody Dnia Drukarza. W godz. 12.00–14.00 odbędzie się spotkanie z członkami Sekcji Poligrafów SIMP i byłymi pracownikami „Życia Warszawy”’. Dla publiczności będą przygotowane do obejrzenia zachowane pierwsze egzemplarze gazety oraz księgi pamiątkowe „Życia Warszawy” i płytka mosiężna odwzorowująca w pozytywie pierwszą stronę pierwszego numeru „Życia Warszawy”.

Tym wydarzeniem pragniemy uczcić 35-lecie Muzeum Drukarstwa. Tegoroczną edycję Dnia Drukarza chcemy poświęcić przypomnieniu pierwszej powojennej gazety codziennej jaką było „Życie Warszawy”. Wydawane i drukowane na Warszawskiej Pradze, gdzie Muzeum Drukarstwa ma obecnie swoją siedzibę - informują organizatorzy. - „Życie Warszawy” powstawało niemal na linii frontu pod ostrzałem artyleryjskim od września 1944 r. Dopiero w końcu 1945 roku redakcja i drukarnia „Życia Warszawy” znalazły swoja siedzibę przy ul. Marszałkowskiej 3/5. Obecna edycja wydarzenia nawiązuje do tegorocznego tematu przewodniego działalności Muzeum Warszawy, jakim jest Odbudowa Warszawy. Decyzja o wydawaniu „Życia” jeszcze w czasie walk powstańczych na drugim brzegu Wisły była podyktowana koniecznością tworzenia przez władze komunistyczne własnego, wspartego cenzurą aparatu wydawniczego. Celem było dotarcie do Polaków z propagandą mającą ich przekonać do określonych idei.

Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum.

Fakty i mity o starożytnej Sparcie w Warszawie

W sobotę 17 października o godz. 16.00 w Kinie MUZ Muzeum Narodowego w Warszawie odbędzie się wykład prof. Ryszarda Kuleszy „Starożytna Sparta – fakty i mity”.

Starożytni Spartanie są symbolem waleczności, poświęcenia dla ojczyzny i surowości obyczajów (spartańskie wychowanie, lakoniczne wysławianie się etc.). Wiele jednak elementów pomnikowego wizerunku Sparty należy do kształtującej się już w starożytności legendy spartańskiej, która w wielu wypadkach mija się z prawdą - zachęcają organizatorzy. - _ W czasie wykładu fakty zostaną skonfrontowane z wątkami legendarnymi, co przyczyni się do pełniejszego zrozumienia fenomenu Sparty. Ryszard Kulesza to profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor dwudziestu książek poświęconych historii antycznej (m.in. „Sparta w V–IV wieku p.n.e.", Warszawa 2003) oraz około stu innych publikacji z tej dziedziny._

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku i na stronie muzeum.

REKLAMA

„Sto lat minęło jak jeden dzień” w Warszawie

Warszawy historia ukryta zaprasza w niedziele 18 października o godzinie 11:00 na spacer „100 lat minęło jak jeden dzień czyli "inspekcja" na Starym Mieście”, czyli porównanie jego wyglądu sprzed stu lat, z tym, co można zastać obecnie. Zbiórka pod kolumną Zygmunta III Wazy w Warszawie.

Po zniszczeniach wojennych Stare Miasto zostało dźwignięte z ruin. Odbudowano je przy fizycznym udziale znanych architektów i bezimiennych robotników ale także przy moralnym wsparciu całego społeczeństwa. Czy rzeczywiście wygląda tak jak przed wojną? Czy odtworzono jego wygląd, jaki znamy z pocztówek, wysyłanych 100 lat temu? Poszukamy również ducha Starego Miasta. Metaforycznego, oczywiście. Sprawdzimy, czy rzeczywiście chcielibyśmy znaleźć się na Starym Mieście przed II Wojną Światową w charakterze turystów - zachęcają organizatorzy. - Podczas spaceru postaramy się udzielić odpowiedzi między innymi na takie pytania: skąd przyszły i dokąd odeszły Trytony spod kolumny Zygmunta III Wazy, gdzie stały panie równie lekko prowadzące się jak samochody firmy Ferrari, który dom przyjezdni mylili z Zamkiem Królewskim, czy dało się mieszkać w Barbakanie, dlaczego nie odtworzono murów miejskich oraz dlaczego po domu Marii Konopnickiej został głaz?

Spacer poprowadzi przewodnik miejski Arek Żołnierczyk.

Spacer jest organizowany na zasadzie uznaniowego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Zapal znicz pamięci - akcja w wielu polskich miastach

W niedziele 18 października po raz kolejny zorganizowana zostanie akcja „Zapal znicz pamięci”, upamiętniająca ofiary okupacji niemieckiej na ziemiach wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy. Zachęcamy do udziału w tej inicjatywie.

W niedzielę 18 października w wielu miastach – w miejscach pamięci narodowej związanych z II wojną światową, odnalezionych przez uczestników akcji społecznej „Zapal znicz pamięci” – zapłoną znicze, a przesłane na adres [email protected] i [email protected] fotografie z krótkim opisem zostaną umieszczone na stronie internetowej Radia Merkury Poznań oraz na portalu dzieje.pl. Wszystkich, którzy chcą zapalić znicz pamięci, zapraszamy do odnalezienia miejsc straceń i pomników w swojej okolicy, a następnie przesłania zdjęć (dokumentacji fotograficznej) na wskazane adresy – informują organizatorzy akcji.

Inicjatywa „Zapal znicz pamięci” ma na celu przypomnienie o tragedii mieszkańców zachodnich Kresów II Rzeczpospolitej – Wielkopolski, Górnego Śląska, Pomorza, łódzkiego – w czasie drugiej wojny światowej. Obszary te, w większości należące do państwa niemieckiego przed pierwszą wojną światową, dotknięte były największymi represjami ze strony okupanta, planującego „oczyszczenie” tych terenów z żywiołu polskiego. Stąd też eksterminacja elit na tych terenach, wysiedlenia ludności polskiej, eksploatacja gospodarcza i szeroki system innych represji.

REKLAMA

W tym roku bohaterami szczególnie upamiętnionymi w ramach uroczystości będą: Paweł Góra (1905–1939, Bydgoszcz), Antoni Kasztelan (1986–1942, Gdynia), Antoni Paluch (1891–1939, Poznań), Wacław Kuba (1888–1939, Katowice), Tadeusz Frąckowiak (1909–1939, Łódź), Czesław Borzęcki (1916–1939, Łódź), Czesław Buziuk (1918–1939, Łódź). Ich biogramy oraz spis miejsc kaźni znaleźć można na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Zwieńczenie akcji nastąpi 3 listopada o godz. 20:00 w czasie Koncertu Zaduszkowego „Pamiętamy…” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.

„Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia: z Poznania, Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi i Katowic oraz Biur Edukacji Publicznej IPN z tych miast przy współpracy Muzeum Historii Polski. Inicjatorką akcji jest Anna Gruszecka – była dziennikarka Radia Merkury. Patronem Honorowym akcji jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Więcej informacji na stronie Muzeum Historii Polski i na stronie IPN.

Spacer po warszawskim Kamionku

Butem po Wawie zaprasza w niedzielę 18 października o godzinie 13:00 na spacer „Kamionek - gdzie słodka woń czekolady zwyciężyła ostry zapach prochu”. Zbiórka przed gmachem Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera, na skwerku u zbiegu alei Zielenieckiej i ul. Zamoyskiego.

To niezwykle interesujące miejsce. Mimo że Kamionek został przyłączony do Warszawy dopiero u schyłku XIX w., jego dzieje sięgają czasów, kiedy stolicy nie było jeszcze nawet w planach średniowiecznych urbanistów. Trudno w to uwierzyć, ale już w XI w. funkcjonowała tu przeprawa przez Wisłę i to prawdopodobnie budulcowi użytemu do zabezpieczenia wiślanego brzegu osada zawdzięcza swoją nazwę. Dziś bliskość rzeki może nieco dziwić, ale trzeba pamiętać, że Wisła zawsze była kapryśna i zmieniała swoje koryto. W końcu Jeziorko Kamionkowskie to jej starorzecze, a nazwa ulicy Rybnej nie wzięła się znikąd (podobno jeszcze w połowie XIX w. w czasie wiślanych wylewów parostatki podpływały niemal do ulicy Grochowskiej). Zapraszam na wycieczkę po tym fascynującym, a wciąż jeszcze słabo znanym skrawku miasta - zachęcają organizatorzy. - Podczas spaceru dowiecie się m.in.: jak wygląda najdziwniejszy taras widokowy w stolicy i co można z niego podziwiać, co zostało z najstarszego przykościelnego cmentarza w Warszawie i kto na nim leży, jak niemieccy urzędnicy zarabiali na polskim nieszczęściu, komu eleganckie warszawianki powierzały swoje majtki, jak dziś wygląda przedwojenny squat w dawnej fabryce obuwia, gdzie znajduje się najbardziej wystrzałowa kamienica w mieście oraz w którym miejscu funkcjonowały kina o ciekawych nazwach „Bomba”, „Kamionek” i „Drops”.

REKLAMA

Spacer poprowadzi Rafał Dąbrowiecki przewodnik i twórca portalu „Butem po Wawie”.

Spacer jest organizowany na zasadzie uznaniowego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

Wystawa o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszko w Białymstoku

Dla upamiętnienia przypadającej 19 października 31. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, w dniach 18–21 października w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A w Białymstoku prezentowana będzie wystawa „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko (1947–1984)”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku.

Obok prywatnych zdjęć ze zbiorów rodziny Popiełuszków i przyjaciół kapłana, zdjęć z działalności duszpasterskiej z lat 1980–1984, zgromadzonych w Archiwum sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, na wystawie można zobaczyć szereg dokumentów z zasobów archiwalnych IPN - informują organizatorzy.

Autorzy prezentacji: dr Ewa Rogalewska, dr Marcin Markiewicz, dr hab. Krzysztof Sychowicz.

Konsultacja merytoryczna: ks. prof. dr hab. Jan Sochoń, dr hab. Krzysztof Sychowicz, dr hab. Jan Żaryn. Projekt graficzny: prof. dr hab. Andrzej Dworakowski, dr Marcin Markiewicz.

Wystawa towarzyszyć będzie obradom międzynarodowej konferencji naukowej „Od Vixdum Poloniae unitas do Totus tuus Poloniae populus. Wileńska prowincja kościelna w latach 1925–1992”, zorganizowanej przez białostocki oddział IPN z okazji 90. rocznicy powstania wileńskiej prowincji kościelnej.

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie IPN.

REKLAMA

Tydzień Otwartej Nauki w Gdańsku

W dniach 19–23 października w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się Tydzień Otwartej Nauki.

Open Access Week (OAW), czyli Tydzień Otwartej Nauki, to międzynarodowa inicjatywa na rzecz otwartej nauki. Co to jest „otwarta nauka”? To zasoby – m.in. wyniki badań naukowych, wydawnictwa, materiały fotograficzne, wideo i audio, bazy bibliograficzne – do których dostęp mają wszyscy, czyli nie muszą za nie płacić, aby je pozyskać. OAW adresowany jest do wszystkich, którzy korzystają z zasobów otwartej nauki ucząc się, studiując, prowadząc badania naukowe, poszerzając wiedzę, czy rywalizując pasję. W tym roku hasłem przewodnim OAW jest OTWARTOŚĆ DLA WSPÓŁPRACY (ang. OPEN FOR COLLABORATION). - informują organizatorzy.

Idee przyświecające OAW bliskie są Europejskiemu Centrum Solidarności – mówi Artur Rogoś z Wydziału Myśli Społecznej ECS. – Od lat wspieramy młodych polskich naukowców z różnych dziedzin humanistyki, organizując konkurs na najlepszą pracę naukową poświęconą polskiej opozycji demokratycznej. Publikacje będące jej wynikiem publikujemy na wolnych licencjach, podobnie jak wiele innych materiałów foto, wideo i audio udostępnianych zarówno na naszej stronie internetowej, jak i w popularnych serwisach (YouTube, iTunesU, PoplerTV).

Z okazji Tygodnia Otwartej Nauki ECS przygotowało wiele atrakcji:

  • bezpłatne szkolenia indywidualne, podczas których nauczyć się będzie można skutecznie poszukiwać informacje i zarządzać tymi, które da się znaleźć w otwartych zasobach internetowych,
  • prezentację projektów szkolnych i akademickich realizowanych przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz quiz z nagrodami.
  • W bibliotece ECS czekać będzie półka z materiałami informacyjnymi o wolnych zasobach (wydawnictwa członków Koalicji Otwartej Edukacji), które będzie można zabrać ze sobą do domu.
  • A do pomarańczowego pudełka idei zbierać będziemy od naszych Czytelników pomysły, propozycje i&nsp;potrzeby związane z otwartymi zasobami naukowymi i edukacyjnymi.

Więcej informacji i dokładny program na stronie ECS.

Warszawa - Konferencja naukowa o „Zeszytach Historycznych”

W dniach 20–21 października Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 odbędzie się konferencja naukowa „»Zeszyty Historyczne« z perspektywy półwiecza” organizowana przez Organizatorami konferencji są Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Instytut Literacki w Paryżu oraz Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego.

REKLAMA

Wśród polskich periodyków historycznych wydawanych po II wojnie światowej „Zeszyty Historyczne” zajmują miejsce szczególne. Decydują o tym indywidualność ich Redaktora – Jerzego Giedroycia, stworzony przez niego zespół autorów oraz waga poruszanych na łamach pisma problemów - informują organizatorzy. - Celem konferencji jest nie tyle sporządzenie bilansu zawartości periodyku, lecz pokazanie miejsca i roli „Zeszytów Historycznych” w powojennej polskiej historiografii. Uczestnicy przybliżą także sylwetki wybranych badaczy, którzy wnieśli znaczący wkład w historię wydawanego w Maisons-Laffitte czasopisma.

Więcej informacji i dokładny program na stronie IPN.

Przegląd filmów o latach 60' w Lublinie

We wtorek 20 października w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej rusza przegląd filmów „Lata 60., czyli mała stabilizacja”. Przegląd odbędzie się w sali konferencyjno-wystawienniczej IPN w Lublinie (ul. Staszica 22A) o godz. 18.00.

Tym razem poprzez kino opowiemy o latach 60. ubiegłego wieku: o problemach mieszkaniowych („Człowiek z M-3”) i motoryzacyjnych marzeniach Polaków („Kochajmy syrenki”). Pretekstem do opowieści o życiu politycznym będą „Barwy walki” oparte na książce Mieczysława Moczara, zaś ciągle wówczas żywą pamięć o II wojnie światowej przybliżą „Szyfry” - zachęcają organizatorzy.

  • 20 października – „Barwy walki”, reż. Jerzy Passendorfer, wstęp- dr Katarzyna Zawadka
  • 22 października – „Człowiek z M-3”, reż. Leon Jeannot, wstęp- dr hab. Jacek Wołoszyn
  • 27 października – „Kochajmy syrenki”, reż. Jan Rutkiewicz, wstęp dr Mariusz Sawa
  • 29 października – „Szyfry”, reż. Wojciech Jerzy Has, wstęp dr Katarzyna Zawadka

Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronie IPN.

Spotkanie z polskim szpiegiem w Warszawie

W środę 21 października odbędzie się spotkanie z gen. Marianem Zacharskim polskim szpiegiem z czasów PRL oraz autorem powieści z gatunku historii i literatury faktu. Spotkanie, zatytułowane „History of Poland's Intelligence Services 1918-1945. What are Embassies really for?” odbędzie się w Collegium Civitas, na 12 piętrze Pałacu Kultury i Nauki, przy Placu Defilad 1 w Warszawie.

Spotkanie prowadzone w języku angielskim.

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

Polecamy e-book Michała Przeperskiego „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”:

Michał Przeperski
„Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
86
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-3-9

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone