Przegląd imprez historycznych (19.05-25.05.2014)

opublikowano: 2014-05-16, 09:29
wolna licencja
W zbliżającym się tygodniu miłośników historii zapraszamy do Warszawy, Lublina i Gdańska. Prezentujemy nasz krótki przegląd przyszłotygodniowych imprez historycznych z kilku miast w Polsce.
reklama

Warszawa: historyk we współczesnym świecie

20 maja o godz. 11:00 w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie (Rynek Starego Miasta 29/31) odbędzie się debata pt. Etyka, warsztat i kompetencje współczesnego polskiego historyka, współorganizowana przez „Wojskowy Przegląd Historyczny” i Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W panelu podjęte zostaną następujące zagadnienia: polityzacja i komercjalizacja prac naukowych a kultura historyczna społeczeństwa; niedostatki i pułapki współczesnego warsztatu historycznego; relacja mistrz-uczeń w nauce historycznej; deprecjacja stopni i tytułów naukowych; atrofia sztuki recenzowania – zapowiadają organizatorzy.

W dyskusji wprowadzającej udział wezmą prof. prof. Andrzej Paczkowski, Henryk Samsonowicz i Janusz Tazbir.

Więcej informacji: ihpan.edu.pl

Warszawa: jak opowiedzieć o historii Żydów w PRL?

Również we wtorek o godz. 18:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (ul. Anielewicza 6) odbędzie się ostatni wykład z cyklu „Odsłony wystawy głównej”. O galerii „Powojnie” opowie współautor jej koncepcji prof. Stanisław Krajewski (Instytut Filozofii UW).

Czy po wojnie w Polsce są jeszcze Żydzi? – pytają jedni. – Żydzi w Polsce są i rządzą – odpowiadają niektórzy. Powojenne emigracje, stalinizm, Marzec 1968 nie pozwoliły na pełną odbudowę życia żydowskiego w Polsce. Jednak Żydzi, choć nieliczni, zawsze byli w Polsce widoczni: w elicie władzy, w opozycji, w kulturze, w krajowych debatach. Większość znanych osób o żydowskich korzeniach była bardzo odległa od życia żydowskiego. Jak takich ludzi pokazywać? Jak powojenne dzieje Żydów zostały opowiedziane na wystawie głównej w Muzeum Historii Żydów Polskich? - pytają organizatorzy spotkania.

Więcej informacji: jewishmuseum.org.pl

Lublin: studenci i doktoranci o umieraniu

22 i 23 maja w Instytucie Historii Uniwersytetu Marii Curii-Skłodowskiej w Lublinie (pl. M. Curie-Skłodowskiej 4a) odbędzie się Ogólnopolska Interdyscyplinarna Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa Motyw śmierci i umierania - od starożytności po dzień dzisiejszy, organizowana przez Koło Naukowe Historyków Studentów UMCS. Histmag.org objął to wydarzenie swoim patronatem.

Szczegółowy program konferencji: knhs.umcs.lublin.pl

Gdańsk: śladem fortyfikacji

22 maja w Gdańsku odbędzie się też kolejny spacer z cyklu „Gdańskie Miniatury – Gdańsk w ogniu walk i konfliktów” organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej. Tym razem głównym punktem programu będą fortyfikacje Biskupiej Górki.

Spacer rozpocznie się u podnóża Biskupiej Górki, przy dawnym kościele menonickim, dziś należącym do zboru kościoła zielonoświątkowców, gdzie przewodniczka - Ewa Czerwińska, opowie o samej budowli oraz o przybyłych do Gdańska menonitach. W trakcie wspinaczki na szczyt wzniesienia kontynuować będzie historię o tym, jak zaczęto budować fortyfikacje w tej części miasta i jak zmieniało się to miejsce na przestrzeni dziejów. Przy drodze na Bastion Ostroróg powiemy o budowanych umocnieniach i o niezwykłej postaci Nataniela Wolffa. Przy dawnych koszarach wyjaśnimy, co działo się na Biskupiej Górce w XIX wieku, zaś u podnóża dawnego schroniska wspomnimy o czasach II wojny światowej – mówi Anna Urbańczyk, koordynatorka Gdańskich Miniatur.

Więcej informacji: ikm.gda.pl

reklama
Komentarze
o autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone