Przegląd imprez historycznych (19.08-25.08.2013)
Warszawa: symbol powstania warszawskiego
20 sierpnia przypada rocznica zdobycia przez powstańców warszawskich budynku PAST-y – centrali łączności i budynku górującego nad Śródmieściem. Był to jeden z większych sukcesów Polaków w czasie walk w Warszawie. Tego dnia z inicjatywy środowiska żołnierzy Armii Krajowej oraz Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
O 15:00 w kościele Wszystkich Świętych na pobliskim pl. Grzybowskim odbędzie się msza św. w intencji dowódcy batalionu „Kiliński” płk. Henryka Leliwy-Roycewicza i jego żołnierzy. O 16:15 przed gmachem PAST-y (ul. Zielna 39) odbędzie się uroczystość przed tablicą upamiętniającą walki o ten budynek. Następnie w patio budynku zorganizowany zostanie koncert Radał Grząka Band pt. Pocztówki z Powstania oraz pokazy filmów o tematyce powstańczej: Kotwica – tylko trzy maźnięcia oraz Baczyński.
Więcej informacji: fundacja-ppp.pl
Warszawa: kurort i czarna legenda
21 sierpnia o godz. 18:00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Opowieści z Kresów” zatytułowane Zaleszczyki, Zaleszczyki… Miasto słońca i winnic.
75. spotkanie z cyklu „Opowieści z Kresów” Tomasz Kuba Kozłowski poświęci Zaleszczykom – jednemu z najmodniejszych letnisk II Rzeczypospolitej nazywanych często „polskim Meranem”. Leżące w zakolu Dniestru, na granicy z Rumunią, dzięki swemu wyjątkowemu klimatowi przyciągało w latach 30. tłumy letników. W programie prezentacji m. in. opowieść o urządzonych z rozmachem naddniestrzańskich plażach, zaleszczyckich winnicach i organizowanym we wrześniu święcie „Winobrania”, rezydencji Brunickich i Turnauów, ostatnich wakacjach Piłsudskiego na Kresach i „zaleszczyckiej szosie”, która w okresie PRL stała się propagandowym synonimem wrześniowej ucieczki elit – zapowiadają organizatorzy.
Więcej informacji: dsh.waw.pl
Gdańsk: Anna Solidarność
Od 23 sierpnia przed Salą BHP Stoczni Gdańskiej prezentowana będzie wystawa przygotowana przez IPN pt. Anna Walentynowicz – legenda „Solidarności” (1929–2010).
Wystawa swoją premierę miała rok temu, w trzydziestą drugą rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” – została wówczas uroczyście otwarta przez Prezesa IPN dr. Łukasza Kamińskiego oraz Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudę. W 2012 r. wystawa prezentowana była na skwerze w Gdańsku-Wrzeszczu, w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, w którym mieszkała Anna Walentynowicz. Ekspozycja w układzie chronologicznym przestawia życie i działalność Anny Walentynowicz. Materiały ikonograficzne, które posłużyły do wykonania wystawy, pochodzą z archiwów (IPN, Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, państwowych, Kancelarii Prezydenta RP i innych), muzeów, bibliotek, a także zbiorów prywatnych, w tym także rodziny Anny Walentynowicz. Autorem wystawy jest historyk z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN Arkadiusz Kazański – informują organizatorzy ekspozycji.
Więcej informacji: ipn.gov.pl
Dziwnów: weekend z siłami specjalnymi
Od 23 do 25 sierpnia w Dziwnowie w woj. zachodniopomorskim odbywać będzie się IV Festyn Komandosa, organizowany przez stacjonujący w mieście 1 batalion szturmowy.
W programie m.in. koncerty dudziarzy, dioramy grup rekonstrukcyjnych, inscenizacja walk w czasie operacji „Market-Garden”, pokazy wojskowe oraz spotkania z weteranami.
Więcej informacji: festynkomandosa.pl
Cekcyn: tajemnice nazistowskiego poligonu
24 sierpnia we wsi Wierzchucin w gminie Cekcyn (pow. tucholski, woj. kujawsko-pomorskie) odbędzie się inscenizacja historyczna „Heidekraut”, przedstawiająca historię znajdującego się w tym miejscu poligonu rakietowego o tym kryptonimie, na którym Niemcy testowali rakiety V-2.
W programie: prelekcje badaczy historii poligonu i broni rakietowej, spotkanie z pierwszym polskim kosmonautą gen. bryg. Mirosławem Hermaszewskim oraz inscenizacja walk niemiecko-radzieckich o Wał Pomorski.
Więcej informacji: cekcyn.pl