Przegląd imprez historycznych (27.08-02.09.2012)

opublikowano: 2012-08-23, 17:39
wolna licencja
Jakie ciekawe imprezy historyczne odbędą się w przyszłym tygodniu? Gdzie warto się wybrać? Prezentujemy nasz krótki przegląd wydarzeń z największych miast Polski.
reklama

Szczecin: pamięć o strajku w stoczni im. Warskiego

30 sierpnia w Szczecinie odbędą się obchody 32. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, organizowana przez władze miasta, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego oraz szczeciński oddział IPN.

W programie: uroczystość pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 (plac przed bramą stoczni), wernisaż wystawy IPN pt. Szczeciński Sierpień 1980 oraz panel dyskusyjny Solidarnościowa tożsamość Szczecina (ul. Piotra Skargi 14) oraz msza św. w intencji ludzi pracy (Bazylika Archikatedralna)

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Warszawa: pierwszy polski mistrz fotoreportażu

Już tylko do piątku 31 sierpnia na stołecznym Krakowskim Przedmieściu (skwer im. ks. Jana Twardowskiego) prezentowana będzie wystawa pt. Karol Beyer – pierwsze fotografie Krakowskiego Przedmieścia, organizowana przez Dom Spotkań z Historią oraz Muzeum Narodowe w Warszawie.

Karol Beyer to prekursor polskiej fotografii prasowej; najlepszy fotograf w Królestwie Polskim na przełomie lat 50. i 60. XIX; pierwszy autor i dziennikarz, który dostarczał prasie własne teksty wraz ze zdjęciami dokumentującymi życie w stolicy w 2 połowie XIX wieku [...] Karol Beyer otworzył w 1845 roku w Warszawie pierwsze stałe atelier i uprawiał nowy zawód, który traktował jako kulturową i społeczną misję. Jego Zakład Fotograficzny był nie tylko pracownią, ale również galerią, w której warszawiacy mogli oglądać najnowsze osiągnięcia europejskiej fotografii. Na przełomie lat 50. i 60. XIX wieku Karol Beyer był najlepszym fotografem nie tylko w stolicy, ale także w całym Królestwie Polskim – informują twórcy ekspozycji.

Więcej informacji: mnw.art.pl

Gdańsk: w Stoczni...

Gdańskie obchody rocznicy porozumień sierpniowych, połączone z 30. rocznicą powstania Solidarności Walczącej, odbędą się 31 sierpnia. Organizatorami przedsięwzięcia są: Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, Instytut Pamięci Narodowej, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” oraz Europejskie Centrum Solidarności.

O godz. 10:00 odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, o godz.17:00 w kościele św. Brygidy rozpocznie się msza św. po której odsłonięty zostanie pomnik słynnego kapelana „Solidarności” ks. prałata Henryka Jankowskiego, natomiast o godz. 19:30 w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się uroczyste spotkanie, podczas którego głos zabiorą przedstawiciele organizatorów przedsięwzięcia i zaproszeni goście (przedstawiciele władz państwowych i samorządowych). Oficjalnie wystąpi także przewodniczący „Solidarności Walczącej” Kornel Morawiecki. Po spotkaniu odbędzie się koncert pt. Pierwszy Przegląd Piosenki Prawdziwej: Zakazane piosenki – 30 lat później.

O godz. 11:30 na skwerze przy al. Grunwaldzkiej (w bezpośrednim sąsiedztwie końca ul. Waryńskiego) zostanie zaprezentowana wystawa zatytułowana Anna Walentynowicz. Legenda „Solidarności” 1929–2010. Wystawa składa się z 18 paneli, na których w układzie chronologicznym przestawiono życie i działalność Anny Walentynowicz. Materiały ikonograficzne, które posłużyły do wykonania wystawy, pochodzą z archiwów (IPN, Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, państwowych, Kancelarii Prezydenta RP i innych), muzeów, bibliotek, a także zbiorów prywatnych, w tym także rodziny Anny Walentynowicz. Autorem wystawy jest historyk Arkadiusz Kazański z pionu edukacyjno-naukowego gdańskiego oddziału IPN – informują organizatorzy.

reklama

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Mława: bitwa Września

W piątek (31 sierpnia) i sobotę (1 września) w Mławie (woj. mazowieckie) odbędą się uroczystości w rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz starć polsko-niemieckich w tym rejonie w pierwszych dniach kampanii.

W piątek od godziny 10:00 w centrum miasta trwać będzie piknik militarny. O godz. 17:00 rozpoczną się oficjalne uroczystości rocznicowe (przemówienia, Apel Pamięci, modlitwa, defilada), po których odbędzie się inscenizacja nalotu bombowego na miasto oraz ceremonia zapalenia zniczy w parku miejskim oraz w innych miejscach pamięci.

W sobotę uroczystości przeniosą się na pole bitwy mławskiej w Uniszkach Zawadzkich. Od godziny 10:00 trwać będzie piknik militarny, a o godz. 15:00 rozpocznie się widowisko historyczne przybliżające widzom przebieg bitwy pod Mławą. O godz. 18:00 pod Pomnikiem Piechura w Uniszkach odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia 864 zniczy.

Więcej informacji: bitwa1939.mlawa.pl

Gdynia: opozycja w walce z systemem

W sobotę i niedzielę w budynku Zarządu Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9) odbędzie się konferencja naukowa pt. „Drogi do Niepodległości”. Konferencja organizacji opozycyjnych i podziemnych – ich wkład w walkę o niepodległość w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i 30. rocznicę powstania „Solidarności Walczącej”, towarzysząca gdańskim obchodom z 31 sierpnia.

Podczas dwudniowych obrad wystąpi ponad trzydziestu prelegentów – obok historyków głos zabiorą przedstawiciele i działacze dawnych organizacji opozycyjnych i podziemnych, takich jak np. ROPCiO, KOR, RMP czy NSZ, a także (co warte jest podkreślenia) zaproszeni przedstawiciele byłych organizacji opozycyjnych oraz goście specjalni z Białorusi, Czech, Ukrainy, Gruzji, Estonii, Litwy, Ukrainy i Rosji. W trakcie konferencji zaplanowano liczne dyskusje, a na jej zakończenie debatę, w której udział wezmą: Prezes IPN dr Łukasz Kamiński, Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, Dyrektor ECS Basil Kerski oraz Kornel Morawiecki – zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Chojnice: do szarży!

2 września we wsi Krojanty k. Chojnic (woj. pomorskie) odbędzie się po raz kolejny najstarsze i największe widowisko kawaleryjskie w Polsce – rekonstrukcja słynnej szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich z 1 września 1939 r. Organizatorami imprezy są władze samorządowe, Fundacja Szarża pod Krojantami oraz Polski Klub Kawaleryjskim.

O godz. 10:30 rozpoczną się uroczystości patriotyczno-religijne (warta honorowa i wieńce pod Pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich, msza polowa), natomiast o 13:45 właściwa impreza plenerowa: inscenizacja 2 bateria 11 Dywizjonu Artylerii Konnej we wsparciu działań obronnych 18 Pułku Ułanów Pomorskich w 1939 r., koncert Orkiestry Wojsk Lądowych, pokazy kawaleryjskie oraz główna inscenizacja szarzy pod Krojantami (godz. 16:00).

Więcej informacji: kawaleria.org

reklama
Komentarze
o autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone