Opublikowano
2011-11-24 17:34
Licencja
Wolna licencja

Przegląd imprez historycznych (28.11-4.12.2011)

Jakie ciekawe imprezy historyczne odbędą się w przyszłym tygodniu? Gdzie warto się wybrać? Prezentujemy nasz krótki przegląd wydarzeń z największych miast Polski.


Bytom: pod niebem Francji

Już od najbliższego weekendu w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (ul Korfantego 34) prezentowana będzie wystawa pt. Zapomniani bohaterowie. Polscy lotnicy we Francji 1940 r.

Wystawa „Zapomniani bohaterowie. Polscy lotnicy we Francji 1940 r.” przybliży okres walki polskich pilotów w wojnie obronnej Francji w 1940 r. Koncentrować się będzie na kilku wybranych postaciach – pilotach, których koleje życia są ilustracją typowego losu polskiego żołnierza-tułacza po klęsce wrześniowej. Zapomniani bohaterowie mają imiona i nazwiska. Na wystawie znajdzie się kilkadziesiąt powiększeń archiwalnych fotografii, w części nigdy wcześniej nie prezentowanych, kilkanaście cyfrowych, barwnych rekonstrukcji i wizualizacji samolotów polskich pilotów we Francji, mundur polskiego pilota, a także francuski kombinezon lotniczy (z Muzeum Wojska Polskiego). Ponadto tablice z opisami eksponatów umożliwią zapoznanie się z historią PSP (Polskich Sił Powietrznych) we Francji. Dla młodszych gości przewidziana jest możliwość spróbowania swoich sił w pilotażu, w specjalnie przygotowanym symulatorze lotniczym – informują twórcy ekspozycji.

Wernisaż wystawy odbędzie się 25 listopada o godz. 17:00. Będzie ona dostępna dla zwiedzających do 4 stycznia.

Więcej informacji: muzeum.bytom.pl

Lublin: powstanie listopadowe lokalnie

W poniedziałek i wtorek (28-29 listopada) w Lublinie odbędzie się konferencja naukowa organizowana przez Katedrę Historii Nowożytnej Instytutu Historii KUL oraz Archiwum Państwowe w Lublinie pt. Powstanie listopadowe na Lubelszczyźnie - źródła, wydarzenia, ludzie.

W poniedziałek obrady toczyć będą się w budynku Collegium Norvidianum KUL (al. Racławicka 14), we wtorek zaś w siedzibie AP w Lublinie (ul. Jezuicka 14).

Pełen program: kul.pl

Szczecin: dla miłośników architektury...

29 listopada o godz. 18:00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Szczecinie (ul. Wały Chrobrego 3) odbędzie się wykład Marka Obera pt. Wędrówka po katedrach Anglii. Organizatorem jest szczeciński oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Gdańsk: Chiny nad Bałtykiem

30 listopada w Domu Uphagena w Gdańsku (ul. Długa 12) o godz. 17:00 odbędzie się wykład dr Danuty Zasławskiej pt. Moda na chińszczyznę w dawnym Gdańsku i w Prusach Królewskich doby nowożytnej. Wykład odbywa się w ramach cyklu Kultura dawnego Gdańska.

Więcej informacji: mhmg.gda.pl

Warszawa: kamienice, które przetrwały wichry historii

Również w środę w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20) o godz. 18:00 odbędzie się promocja drugiego tomu albumu Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy autorstwa Magdaleny Stopy i Jana Brykczyńskiego.

W tomie przedstawionych zostało osiemnaście kolejnych kamienic m.in. budynek przy Siennej 55, przy którym na podwórzu został zachowany ostatni fragment muru getta, dom na Chocimskiej 33, gdzie mieściła się siedziba Biura Odbudowy Stolicy czy budynek przy Filtrowej 68, w którym Antoni Chruściel „Monter” podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Podobnie jak w pierwszej części Magdalena Stopa dotarła do osób, których losy nierozerwalnie splotły się z historią opisywanych kamienic, a autorem zdjęć jest Jan Brykczyński – informują wydawcy.

Więcej informacji: dsh.waw.pl

Lublin: propaganda dawniej i dziś

W środę i czwartek (30 listopada – 1 grudnia) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, al. Racławicka 14) odbędzie się konferencja naukowa pt. Propaganda w systemach demokratycznych i niedemokratycznych.

Wśród omawianych zagadnień znajdzie się nie tylko historia propagandy polskiej w XX w., ale także tematyka współczesnej propagandy historycznej.

Więcej informacji: kul.pl

Rzeszów: KPP i inni...

Od 30 listopada do 2 grudnia w Rzeszowie (Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7) trwać będzie konferencja naukowa organizowana przez WDK oraz miejscowy oddział IPN pt. Komuniści, kryptokomuniści, sowieccy poputczycy w II RP. Ludzie, struktury, działalność. Wezmą w niej udział badacze z różnych ośrodków naukowych w kraju i z zagranicy.

Pełen program konferencji znajduje się na stronie IPN

Warszawa: 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego coraz bliżej

W piątek 2 grudnia w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” (ul. Marszałkowska 21/25) odbędzie się popularnonaukowa konferencja Wokół stanu wojennego, skierowana do nauczycieli, edukatorów przedmiotów humanistycznych, studentów i uczniów klas maturalnych.

Więcej informacji: ipn.gov.pl

Gdańsk: skąd wzięła się choinka?

Od 3 grudnia w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (Spichlerz Opacki, ul. Cystersów 19) prezentowana będzie wystawa pt. Choinki, podłaźniczki, sady, czyli historia wigilijnego drzewka.

Choinka to niezwykle charakterystyczna dekoracja naszych domów w okresie świąt bożonarodzeniowych, która tak głęboko wrosła w nasze serca, że dzisiaj niewiele już osób uświadamia sobie, iż w Polsce mamy z nią do czynienia zaledwie od końca XVIII wieku. Tradycja ustawiania i dekorowania w domu zielonych gałęzi i drzewek z okazji świąt jest uniwersalna i występuje zapewne w całym „starym świecie”. Pierwsza wzmianka o świątecznych drzewkach pochodzi z 1419 roku i opisuje udekorowaną jabłkami, piernikami i orzechami choinkę, która podarowana została szpitalowi Św. Ducha przez cech piekarzy we Fryburgu. Jej wizerunek natomiast po raz pierwszy pojawił się na miedziorycie Lucasa Cranacha Starszego w 1509 roku. Powszechnie przyjęło się, iż na ziemie polskie dekoracja ta dotarła w końcu XVIII wieku. Jednak znawca i miłośnik Gdańska Andrzej Januszajtis odnalazł dokumenty odnotowujące, iż w tym otwartym na świat, wielonarodowościowym mieście ozdobienie bożonarodzeniowej choinki miało miejsce już w 1698 roku. Nim jednak dotarł i upowszechnił się w naszym kraju ten niemiecki zwyczaj, my również posiadaliśmy własne tradycje w zakresie bożonarodzeniowych dekoracji. Powszechnym aż do początku XX w. (zarówno w chłopskich izbach, jak i szlacheckich i mieszczańskich salonach) było ustawianie snopów niemłóconego zboża, czasem dodatkowo ozdobionych jabłkami i orzechami, zapewniających domowi symboliczny dostatek chleba. Obrazy święte i odrzwia ozdabiano gałęziami igliwia, a w Polsce południowej i wschodniej do stragarza mocowano czubkiem ku dołowi niewielkie świerkowe lub sosnowe drzewko zwane zależnie od regionu podłaźnikiem, jutką, wiechą, gajem lub sadem – informują twórcy wystawy.

Ekspozycji towarzyszy oferta edukacyjna dla grup szkolnych. 3 i 10 grudnia odbędą się warsztaty ozdób choinkowych. Wystawa czynna do 29 stycznia.

Więcej informacji: muzeum.narodowe.gda.pl

Wrocław: aukcja pocztówek (i nie tylko)

3 grudnia w Muzeum Militariów Muzeum Miejskiego Wrocławia (ul. Cieszyńskiego 9) odbędzie się aukcja 819 historycznych obiektów ikonograficznych, kartograficznych i medalierskich przedstawiających obiekty i wydarzenia z historii Wrocławia, Śląska i Ziemi Lubuskiej. Od środy 23 listopada można oglądać je na specjalnie zorganizowanej wystawie.

Więcej informacji: muzeum.miejskie.wroclaw.pl

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: zawiedziony |

Jest oczywiste, że targi książki historycznej, największa tego typu impreza w Polsce, powinna być reklamowana, opisywana, relacjonowana na HistMagu - portalu, który przecież chyba pretenduje, nie bez podstaw, do bycia liderem w tej \"branży\". Natomiast ja nie widzę żadnej informacji na głównej stronie, żadnej zapowiedzi etc. Być może przeoczyłem. Powyższy artykuł zaczyna się od słów: \"Jakie ciekawe imprezy historyczne odbędą się w przyszłym tygodniu? Gdzie warto się wybrać?\" - a więc targi książki nie są \"ciekawą imprezą historyczną\" ? I to ma być rzetelne dziennikarstwo? Po kim jak po kim, ale po HistMagu, którego jestem czytelnikiem od wielu lat, takiej wpadki się nie spodziewałem.Odpowiedz

Gość: io |

Żarcik był to naturalnie. Myślę, że Ci, którzy sie na Targi wybierają, wiedzą o nich doskonale. Ja się już na nie doczekać sie mogę ;) Pozdrawiam !Odpowiedz

Np. na stronie Targów. Jasnym jest, że wydarzeń historycznych w kraju jest bardzo dużo, na naszych łamach prezentujemy zaś tylko określony wybór.Odpowiedz

Gość: io |

A gdzie informacja o Targach Książki Historycznej ;)Odpowiedz
Tomasz Leszkowicz

Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktorant w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org