Przegląd imprez historycznych: 69. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

opublikowano: 2013-07-25 08:52
wolna licencja
poleć artykuł:
W najbliższych dniach obchodzić będziemy 69. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego - wydarzenia, które po dziś dzień wywołuje żywe emocje zarówno wśród jego uczestników jak i pokoleń, które słyszały o nim jedynie na lekcjach historii. Przedstawiamy krótki przegląd najważniejszych wydarzeń, związanych z obchodami tej rocznicy.
REKLAMA

Gra miejska

Rodziny zainteresowane tematyką Powstania Warszawskiego już 27 lipca (sobota) będą mogły wziąć udział w grze miejskiej organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Jednak, jak tajemniczo zaznaczają organizatorzy, miejsce startu poznają tylko te osoby, które zarejestrują swój udział w wydarzeniu.

Więcej informacji: 1944.pl

Koncert Lao Che

27 lipca o godz. 21.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79) odbędzie się koncert zespołu Lao Che. Wstęp jedynie dla osób z biletami, które można nabyć za 14 zł w kasach muzeum.

Po 8 latach zespół przypomni płytę „Powstanie Warszawskie”, której wydanie było przełomowym momentem w karierze Lao Che. Temu wielkiemu widowisku multimedialnemu towarzyszyć będzie niepowtarzalna oprawa wizualna, nadająca nowy sens muzyce i nowy wymiar spojrzeniu na wydarzenia z sierpnia 1944. Podczas koncertu przeniesiemy się w całkiem nową rzeczywistość dzięki mappingowi architektonicznemu 3d – zapowiadają organizatorzy.

Więcej informacji: 1944.pl

XXIII Bieg Powstania Warszawskiego

Osoby lubiące aktywnie spędzać wolny czas mogą wziąć udział w XXIII edycji Biegu Powstania Warszawskiego. Impreza ma się odbyć 27 lipca w godzinach 15:00-23.00. Ze względu na duże zainteresowanie zapisy są już niestety zamknięte.

Tysiąc płonących zniczy, mrok i minuta ciszy. W takiej oprawie od 18 lat rozpoczyna się Bieg Powstania Warszawskiego. Ta wyjątkowa impreza powstała, by uczcić rocznicę wydarzeń sprzed ponad pół wieku. W roku 2009 trasę Biegu, liczącą już nie tylko 10 km ale i 5 km, dla zawodników, preferujących krótsze dystanse, przeniesiono z obszaru AWF-u na centralne ulice Warszawy - teren ściśle związany z historią Powstania Warszawskiego – informują organizatorzy.

Zawodnicy startują na ul. Konwiktorskiej i biegną ul. Bonifraterską, ul. Miodową, ul. Krakowskie Przedmieście i ul. Karową, następnie ul. Wybrzeże Gdańskie i ul. Sanguszki do mety na ul. Konwiktorskiej.

Więcej informacji: wosir.waw.pl

„Warszawa dwóch powstań” - debata

W poniedziałek 29 lipca o godz. 18.00 na terenie Muzeum Historii Żydów Polskich (ul. Anielewicza 6) odbędzie się organizowana wespół z Muzeum Powstania Warszawskiego debata poświęcona powstaniom z lat 1943 i 1944.

Czy to symbol Warszawy jako miasta dwóch powstań – Powstania w Getcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego? Idea, że zrozumieć Warszawę można jedynie mówiąc o obu powstaniach? 19 kwietnia tysiące warszawiaków przypięło żółte żonkile. Tak, jak przypinają kotwice Polski Walczącej 1 sierpnia. Pamięć o Powstaniu w Getcie wdarła się do codziennego życia stolicy. Czy będziemy potrafili mówić o dwóch powstaniach wspólnie i wspólnie o nich pamiętać? - pytają pomysłodawcy projektu.

Debatę z udziałem dr. Mikołaja Mirowskiego (historyk, publicysta), dr Magdaleny Gawin (Instytut Historii PAN), Marii Ferenc (koordynator Galerii Zagłada MHŻP) i płk. Edmunda Baranowskiego(uczestnik Powstania Warszawskiego) poprowadzi Dawid Wildstein.

Więcej informacji: jewishmuseum.org.pl

Koncert „Sierpniowa melodia”

31 lipca o godz. 20.00 na placu Krasińskich w Warszawie odbędzie się koncert „Sierpniowa melodia”.

Koncert poświęcony historii najsłynniejszych powstańczych piosenek. Do znanych melodii zostały napisane nowe słowa – opisujące autorów i autorki utworów śpiewanych podczas powstania, ale także współcześnie. To opowieść o żołnierzach-poetach, żołnierzach-kompozytorach, o pierwszych legendarnych wykonawcach, a także o tym, jak powstańcze piosenki trafiały do umysłów i serc warszawiaków. Piosenki będą ilustrowane dokumentacją fotograficzną i satyrycznymi rysunkami z prasy podziemnej i ulicznych napisów – zapowiadają organizatorzy.

REKLAMA

Więcej informacji: estrada.com.pl

Stołeczne obchody wybuchu Powstania i koncert na Placu Zamkowym

Muzeum Powstania Warszawskiego szczególnie serdecznie zaprasza do udziału w oficjalnych uroczystościach państwowych, które będą mieć miejsce w dniu 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przy Pomniku Gloria Victis na Powązkach Wojskowych.

1 sierpnia, o godzinie „W” (17:00), wraz z całą Polską zatrzymaj się w ciszy i oddaj cześć Powstańcom Warszawskim. Tego dnia zapraszamy do wzięcia udziału w oficjalnych uroczystościach państwowych. Zwieńczeniem dnia będzie tradycyjne wspólne śpiewanie powstańczych piosenek podczas spotkania „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, które tym razem odbędzie się na Placu Zamkowym. Początek o godz. 20:00 - czytamy na stronie www.1944.pl.

Więcej informacji: 1944.pl

Kraków: wystawa „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”

Muzeum Armii Krajowej zaprasza do udziału w krakowskich obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia po uroczystej mszy świętej w Bazylice Mariackiej (godz. 17.00) odbędzie się marsz na plac Matejki do Grobu Nieznanego Żołnierza. Następnie organizatorzy zapraszają do udziału w otwarciu wystawy „Kobiety w Powstaniu Warszawskim” (Muzeum Armii Krajowej, ul. Wita Stwosza 12, godz. 19.00).

Więcej informacji: muzeum-ak.pl

Masa Powstańcza 2013

Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Stefana Starzyńskiego to patroni tegorocznej edycji Masy Powstańczej. Przejazd rowerowy ulicami Warszawy ruszy 3 sierpnia o godz. 17.00.

W tym roku pojedziemy trasą liczącą ok. 20 km: Start: MPW – Przyokopowa – Hrubieszowska – Karolkowa – Grzybowska – Towarowa – Okopowa – Rondo Zgrupowania AK „Radosław” – Słomińskiego – most Gdański – Starzyńskiego – Jagiellońska – Ratuszowa – Wybrzeże Helskie – Wybrzeże Szczecińskie – Wał Miedzeszyński – most Łazienkowski – Solec – Wioślarska - Ludna – Książęca – Pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Piękna – Koszykowa – Chałubińskiego – Al. Jerozolimskie – Pl. Zawiszy – Towarowa – Grzybowska – Przyokopowa – Meta: MPW – zapowiadają organizatorzy.

Niestety, podobnie jak w przypadku Biegu Powstania Warszawskiego limit miejsc został już wyczerpany.

Więcej informacji: 1944.pl

Portret Powstańców Warszawskich

W dniach 22 lipca - 4 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego realizuje nietypowy projekt, którego celem jest sfotografowanie żyjących uczestników Powstania z 1944 r., biorących udział w obchodach 69. rocznicy jego wybuchu:

Od momentu utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego powstańcy co roku są zapraszani na obchody rocznicy zrywu. Różne towarzyszące rocznicy inicjatywy trwają z reguły ok. dwóch tygodni, a muzeum odwiedza wówczas średnio od 800 do tysiąca powstańców. Jednak niestety z roku na rok jest ich coraz mniej, dlatego postanowiliśmy ich uwiecznić na fotografiach - powiedział Wojciech Wieteska z grupy fotografów zaangażowanych w projekt. 

Więcej informacji: polskieradio.pl

Konferencja „Syndykaliści w Powstaniu Warszawskim”

9 sierpnia od godz. 15. 00 na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się konferencja organizowana przez Związek Syndykalistów Polskich. W jej trakcie będzie można zapoznać się z historią Związku, biografią jej najważniejszych działaczy i ideowymi tradycjami, z którymi jest związany.

Więcej informacji: konferencja-naukowa.pl

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Marta Tomczak
Doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim i Sorbonie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone