Przeszło 24 tys. osób odwiedziło Karpacką Troję

opublikowano: 2021-10-13 12:05
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Przeszło 24 tys. osób odwiedziło od początku roku skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie). - Turystów było więcej niż przed pandemią – powiedział we wtorek PAP dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.
REKLAMA
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy (fot. Silar, CC BY-SA 4.0)

W Trzcinicy odkryto m.in. najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady sprzed 4 tys. lat oraz grodzisko wczesnośredniowieczne. Skansen jest oddziałem krośnieńskiego Muzeum Podkarpackiego.

Odwiedzają nas głównie turyści indywidualni. Do niedawna nie było wycieczek i grup zorganizowanych. Choć ostatnio się to zmienia – mówił Gancarski.

Dodał, że w konsekwencji obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią placówka musiała zrezygnować z organizowania dużych wydarzeń plenerowych.

Nie odbyły się nawet kolejne edycje karpackiego festiwalu archeologicznego – zauważył dyrektor.

Skansen zajmuje powierzchnię ponad 10 hektarów, na której jest m.in. ponad 200 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do wczesnośredniowiecznego grodu.

Jak zaznaczył Gancarski, zwiedzanie skansenu warto rozpocząć od obejrzenia filmu i wystawy obrazujących życie mieszkańców Trzcinicy w dawnych epokach. Są tam prezentowane liczne zabytki archeologiczne.

W trakcie prowadzonych w latach 90. XX w. prac archeologicznych znaleziono ok. 200 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów. Na wystawie są znalezione wówczas m.in. wyroby kościane, rogowe, kamienne, zabytki z brązu, żelaza, złota, bałtycki bursztyn, przedmioty kultu, ozdoby.

Wszystko to potwierdza dalekosiężne kontakty dawnych mieszkańców - podkreślił Gancarski.

W Trzcinicy w latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony - kultura epoki brązu - o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Natomiast między VIII a XI stuleciem w Trzcinicy był centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

Źródło:

naukawpolsce.pap.pl, Alfred Kyc

Polecamy e-booka Łukasza Jabłońskiego pt. „Sportowa Warszawa przed I wojną światową”:

Łukasz Jabłoński
„Sportowa Warszawa przed I wojną światową”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
98
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-15-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone