„Przez kino do historii” – czwarte spotkanie

opublikowano: 2008-01-21 18:58
wolna licencja
poleć artykuł:
25 stycznia 2008 r. o godz. 18:00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Przez kino do historii”. Tym razem miłośnicy kina i historii mają okazję obejrzeć film Juliusza Janickiego „Nie było słońca tej wiosny”.
REKLAMA

„Przez kino do historii” to cykl filmowy organizowany przez Dom Spotkań z Historią. Odbywające się od października 2007 r., comiesięczne spotkania mają na celu przedstawić polskie filmy fabularne zrealizowane po 1946 r. i opowiadające o wojennej oraz powojennej rzeczywistości. Spotkania prowadzi historyk, politolog i filmoznawca prof. Eugeniusz Cezary Król, który przedstawia film, opowiada o wpływie cenzury na kinematografię oraz, odnosząc się do filmowej fabuły, ukazuje cele i działanie propagandy.

Pokazy filmów odbywają się w siedzibie PAN, w Pałacu Staszica, ul. Nowy Świat 72, Sala Marii Skłodowskiej-Curie, I piętro.

W ramach cyklu odbyły się już trzy pokazy:

  • 26.10.07 „Dwie godziny”
  • 23.11.07 „2x2=4”
  • 07.12.07 „Zakazane piosenki”

Akcja filmu „Nie było słońca tej wiosny” (1984 r., reżyseria i scenariusz Juliusz Janicki, scenariusz Jerzy Oficerski) toczy się zimą 1943 r. Opowiada historię młodej Żydówki Chai, oraz ukrywającego ją gospodarza Piotra, który pomimo sprzeciwu rodziny postanawia pomóc kobiecie. Pomiędzy nim a Chają zaczyna rodzić się uczucie, tak bardzo kontrastujące z otaczającą ich rzeczywistością. Reżyser ukazuje wojenną rzeczywistość polskiej wsi, a także zachowania i postawy ludzkie – szmalcownictwo i donosicielstwo, ale też poświęcenie i heroizm.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Olga Szymanowska
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim i miłośniczka historii dwudziestego wieku.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone