„Przez kino do historii” – spotkanie piąte

opublikowano: 2008-02-11 09:05
wolna licencja
poleć artykuł:
Kolejne spotkanie z cyklu „Przez kino do historii”, organizowanego przez Dom Spotkań z Historią, odbędzie się 15 lutego 2008 r. o godzinie 18. Tym razem organizatorzy zapraszają na film „Cień” Jerzego Kawalerowicza.
REKLAMA

Cykl „Przez kino do historii” to organizowane przez Dom Spotkań z Historią, odbywające się raz w miesiącu pokazy filmów fabularnych zrealizowanych po 1946 r. Spotkania prowadzi prof. Eugeniusz Cezary Król - historyk, politolog i filmoznawca, który po projekcji filmu omawia jego treść oraz przedstawia wpływ cenzury na kinematografię.

Spotkania odbywają się w siedzibie PAN w Warszawie – Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, Sala Marii Skłodowskiej-Curie, I piętro. W ramach cyklu „Przez kino do historii” odbyły się pokazy czterech filmów: „Dwie Godziny”, „2x2=4”, „Zakazane piosenki”, „Nie było słońca tej wiosny”.

„Cień” to jeden z najwcześniejszych filmów Jerzego Kawalerowicza, zmarłego w zeszłym roku twórcy filmowego. Autorem scenariusza jest Aleksander Ścibor-Rylski. „Cień” to dramat społeczny, w którym splata się kilka wątków i historii. Głównym motywem jest śmierć tajemniczego mężczyzny, który w nocy wyskoczył z pociągu. Z powodu braku dokumentów nie można ustalić jego tożsamości. Dopiero wspomnienia kilku osób, którym towarzyszą retrospekcje z czasów okupacji, pomagają wyjaśnić kim może być mężczyzna. Zakończenie filmu pozostaje niedopowiedziane. Film otrzymał w 1957 r. „Syrenkę Warszawską” w kategorii filmu fabularnego za rok 1956.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Olga Szymanowska
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim i miłośniczka historii dwudziestego wieku.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone