Przygotowania Brytyjczyków do wojny [Fragmenty książek Wydawnictwa IPN]

opublikowano: 2024-06-18 04:55
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Gdyby nie blackout, czyli zaciemnianie okien od zmroku do świtu w mieszkaniach i wszelkich zabudowaniach, ulicach, samochodach itp., to załoga ORP Wilk po przybyciu pod koniec września 1939 roku do Wielkiej Brytanii nie wiedziałaby, że kraj ten jest w stanie wojny. Na ulicach panował normalny ruch. Sklepy, restauracje, kawiarnie, kina, teatry, teatry estradowe – wszystko czynne. Dopiero jak się wzięło do ręki gazetę, można się było dowiedzieć, że gdzieś tam trwa wojna. Posłuchajcie...
REKLAMA

Gdyby nie blackout, czyli zaciemnianie okien od zmroku do świtu w mieszkaniach i wszelkich zabudowaniach, ulicach, samochodach itp , to załoga ORP Wilk po przybyciu pod koniec września 1939 roku do Wielkiej Brytanii nie wiedziałaby, że kraj ten jest w stanie wojny.  Na ulicach panował normalny ruch.  Sklepy, restauracje, kawiarnie, kina, teatry, teatry estradowe – wszystko czynne.  Dopiero jak się wzięło do ręki gazetę, można się było dowiedzieć, że gdzieś tam trwa wojna.  Z rzadka były wymieniane miejscowości w Polsce, bombardowane i zagarniane bez wypowiedzenia wojny przez nieludzkich napastników. O tym, że zjawisko to jest bezprecedensowe, że od bomb giną cywile, nawet w tzw miastach otwartych, że uciekającą z domostw ludność brutale sieką bronią maszynową z pokładów samolotów, że wzniecają pożary, rozjeżdżają czołgami chowających się na polach i w rowach przydrożnych – podawano do publicznej wiadomości bardzo rzadko. Kiedy w rozmowach z tubylcami podnosiliśmy ten temat i wyrażaliśmy zdziwienie, że jedynie radio zagraniczne, np francuskie, podaje szerzej tego rodzaju wiadomości, otrzymywaliśmy mniej więcej taką odpowiedź: „Nie możemy szeroko podawać do publicznej wiadomości tego, co dzieje się w waszym kraju, bo nie chcemy deprymować naszego społeczeństwa i ludności w Imperium Brytyjskim”...

Zobacz materiał poniżej:

Materiał jest fragmentem książki „Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948”. Spodobał Ci się fragment? Zamów książkę TUTAJ!

Zygmunt Jasiński
Raz na wodzie, raz pod wodą. Wspomnienia (1930-1961)
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2024
Liczba stron:
520
ISBN:
978-83-8229-975-5
EAN:
9788382299755
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone