Autor: Nauka w Polsce
Tagi: Newsy, Polska, Muzea i instytucje kultury
Opublikowany: 2020-11-21 06:15
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Przyszłość dzięki przeszłości - pierwsza wystawa Wirtualnego Muzeum GUMed

Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uruchamia pierwszą wirtualną wystawę o tytule „Przyszłość dzięki przeszłości – opowieść o historii medycyny”. W serii krótkich filmów muzeum prezentuje historię leczenia ujętą przez pryzmat dziejów medycznych wynalazków.

ńsk.jpg Ekspozycja Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (fot. Lukasz Katlewa, CC BY 3.0 )

Nowoczesna medycyna zawdzięcza swoją potęgę niezliczonym odkryciom i wynalazkom. Dziś nikogo już nie dziwi USG, MRI czy wszechobecne komputery.

Medyczna wiedza i technika przeszła długą drogę - od zabobonów do profesjonalnych terapii, od operacji bez znieczulenia do zabiegów laparoskopowych. Tę drogę postanowiło pokazać Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, które w tradycyjnej postaci, prezentując różne wystawy, działa od 2006 roku, a teraz chce dodatkowo przybrać formę wirtualną.

Pierwsza wystawa online będzie zatytułowana „Przyszłość dzięki przeszłości - opowieść o historii medycyny”. Jak mówią jej twórcy, opowiada ona o historii medycyny „przez pryzmat dziejów obiektów z kolekcji Muzeum GUMed, obecnie eksponatów a jeszcze niedawno ważnych elementów wyposażenia szpitali, gabinetów zabiegowych, laboratoriów i sal seminaryjnych”.

O tych eksponatach i ich przeszłości autorzy opowiadają w serii krótkich filmów. Można już posłuchać o historii m.in. strzykawki, stetoskopu, aparatu RTG czy centryfugi (https://muzeum.gumed.edu.pl/61668.html). Liczba filmów nadal rośnie. Autorzy wystawy liczą m.in. na zainteresowanie ze strony młodego pokolenia, które dopiero zaczyna rozwijać naukowe czy medyczne pasje. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej informacji można znaleźć TU!

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Jak zabijać, to tylko we Lwowie”

Mariusz Gadomski
Jak zabijać, to tylko we Lwowie
14,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 224
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-40-2

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy