Przyszłość muzealnictwa? Archeolodzy z Gdańska skopiowali i wydrukowali w 3D zabytek sprzed 2,5 tys. lat

opublikowano: 2019-06-13 12:38
wolna licencja
poleć artykuł:
W gdańskim Muzeum Archeologicznym podjęto się ciekawego zadania – urna twarzowa pochodząca sprzed ok. 2,5 tys. lat została dokładnie zeskanowana, a następnie wydrukowana w 3D. Czy podobne rozwiązania będą jeszcze częściej wykorzystywane w muzealnictwie?
REKLAMA

Obiekt, o którym mowa pochodzi z Niepoczołowic (pow. wejherowski), gdzie został odkryty na pradziejowym cmentarzysku. Wedle szacunków wykonano go mniej więcej w okresie między 500 a 400 r. p.n.e. Dlaczego mawia się, że to urna „twarzowa”? Jej twórca po prostu nadał jej kształty przypominające zarys ludzkiej twarzy – widoczne są takie elementy jak „uszy” czy „nos”. Przeznaczeniem urny było oczywiście przechowywanie skremowanych ludzkich kości.

Gdańsk, widok znad Motławy. Z lewej strony, z charakterystyczną wieżą, widoczny jest Dom Towarzystwa Przyrodniczego, siedziba główna Muzeum Archeologicznego (fot. Ralf Roletschek, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported).

Gdańscy archeolodzy najpierw wykorzystali skanowanie trójwymiarowe, by przygotować cyfrowy model tej niezwykłej pozostałości kultury pomorskiej, a następnie na jego podstawie dokonali wydruku kopii 3D. Proces ten pozwolił zachować szczegółowe detale urny. Gdy „klon” był już gotowy, został wykorzystany do przygotowania formy odlewniczej – dzięki temu powstało kilkaset mniejszych, gipsowych kopii, które zostaną wykorzystane w zajęciach edukacyjnych w trakcie festiwalu „Ścieżki archeologii – nauka – kultura – popkultura”. Wydarzenie rozpoczyna się w Biskupinie już dziś.

Muzeum Archeologiczne umieściło na swoim profilu na Instagramie kilka zdjęć dotyczących całej akcji:

Wyświetl ten post na Instagramie.

Technologia skanowania 3D znajduje zastosowanie w muzealnictwie. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku stworzyło właśnie cyfrowy model urny twarzowej sprzed 2500 lat Na podstawie modelu wydrukowano – przy użyciu drukarki 3D – kopię zabytku. Następnie konserwatorzy z muzeum wykonali formę odlewniczą, która posłużyła do odlania z gipsu kilkuset mniejszych urn. Gdańscy archeolodzy wykorzystają gipsowe urny do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych podczas festiwalu „Ścieżki archeologii – nauka – kultura – popkultura”, który odbędzie się w dniach 13–16 czerwca 2019 roku w Biskupinie. Zabytkowa urna, a właściwie popielnica twarzowa jest wytworem kultury pomorskiej. Pochodzi z wczesnej epoki żelaza, z okresu określanego przez archeologów jako Hallstatt D (ok. 500–400 r. p.n.e.). Została odkryta na prastarym cmentarzysku w miejscowości Niepoczołowice (gm. Linia, pow. wejherowski, woj. pomorskie). W zbiorach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku znajduje się imponująca kolekcja urn twarzowych. Nic zatem dziwnego, że symboliczne przedstawienie popielnicy stało się elementem logotypu i znakiem rozpoznawczym całego Muzeum. Zabytkowe urny można oglądać na wystawie stałej prezentowanej w Domu Przyrodników przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku. #muzeumarcheologicznegdansk #urna #skan3d #gdańsk #muzeumarcheologiczne

Post udostępniony przez Muzeum Archeologiczne (@muzeum.archeologiczne.gdansk)

Poniżej z kolei nagranie przedstawiające proces skanowania urny (popielnicy) twarzowej:

Czy technologia skanowania i drukowania w 3D w przyszłości będzie jeszcze częściej wykorzystywana w muzealnictwie? Czy dokładna kopia zabytku z muzeum w Polsce mogłaby zaciekawić osoby odwiedzające wystawę w innym zakątku świata? Czekamy także na Wasze komentarze, Drodzy Czytelnicy!

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku powstało w 1953 roku jako oddział Muzeum Pomorskiego. Od 1962 roku jest samodzielną placówką, do której zadań należy m.in. badanie prehistorycznych dziejów północnej części obecnej Polski.

Źródła: gdansk.pl, kultura.trojmiasto.pl, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku na Instagramie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku na YouTube

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone