„Pszczółka Maja” ma już 50 lat!
Zobacz także:
Premiera telewizyjna pierwszego odcinka bajki „Mitsubachi Maya no Bōken” w japońskiej telewizji miała miejsce dokładnie pół wieku temu. Z kolei już cztery lata później wieczorynkę pokazano w polskiej telewizji. Z tej okazji od 4 lipca przygody sympatycznej pszczółki i jej przyjaciół będzie można śledzić za darmo w TVP VOD oraz TVP ABC.
Za sukcesem wieczorynki stoi Waldemar Bonsels, niemiecki pisarz i autor książek o tematyce dziecięcej, podróżniczej i religijnej. Serialowa opowieść o Mai i jej przyjaciołach powstała właśnie na motywach jednej z jego książek. Chodzi o pozycję „Pszczółka Maja i jej przygody”. Publikacja ta została wydana w 1912 roku. Okazała się jedną z najpopularniejszych bajek dla dzieci i w sumie przetłumaczono ją na 40 języków. Polskie wydanie miało premierę w 1922 roku.
Zbiór opowiadań przedstawiających życie owadów okazał się wdzięcznym tematem do stworzenia filmu animowanego.
- W animacji pojawiło się znacznie więcej bohaterów, w tym największy przyjaciel Mai – truteń Gucio. Tytułowa bohaterka jest pszczółką niesforną. Nie słucha wykładów nauczycielki, panny Klementyny, a zamiast życia w ulu, bardziej interesuje ją świat zewnętrzny. Domem Mai staje się łąka, na której poznaje nie tylko kolejnych przyjaciół, ale i wrogów. Przeżywa wiele przygód, od bardzo wesołych do wręcz dramatycznych. Pomaga innym owadom lub drobnym zwierzętom, szybko stając się jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych postaci na łące - wskazuje Biuro Prasowe TVP.
Po premierze w japońskiej telewizji serial zaczął podbijać Europę, choć wprowadzono w nim istotne zmiany. Powstała zupełnie nowa piosenka tytułowa, do której muzykę napisał słynny czeski kompozytor, Karel Svoboda – autor wielu hitów śpiewanych przez supergwiazdora Karela Gotta. To właśnie on wykonał ją w wersji czeskiej, słowackiej oraz niemieckiej.
Polska wersja „Pszczółki” do dziś jest bardzo popularna. Dubbingiem zajęła się głównie Zofia Dybowska-Aleksandrowicz, wybitna reżyserka, której zawdzięczamy polskie wersje językowe takich seriali jak „Ja, Klaudiusz”, „Pogoda dla bogaczy” czy „Elżbieta, królowa Anglii”. Tytułową bohaterkę Maję zagrała Ewa Złotowska, a w roli Gucia wystąpił Jan Kociniak. W Filipa wcielił się Andrzej Gawroński, a głosu Aleksandrowi użyczył Henryk Talar. Tytułową piosenkę wykonał Zbigniew Wodecki, a utwór stał się jednym z jego największych przebojów.
„Pszczółka Maja” na TVP VOD od 4 lipca
„Pszczółka Maja” po 50 latach od premiery wciąż przyciąga przed ekrany widzów w każdym wieku, a od 4 lipca będzie ją można oglądać codziennie o godz. 13:20 w TVP ABC. Kanał dla najmłodszych Telewizji Polskiej każdego dnia wyemituje jeden odcinek serii. Wszystkie odcinki „Pszczółki Mai” można obejrzeć za darmo, w dowolnym momencie w serwisie VOD TUTAJ!
Przygotowano też podstronę z postaciami z „Pszczółki Mai”, która dostępna jest TU!
Źródło:
Telewizja Polska S.A.