„Pszczółka Maja” ma już 50 lat!

opublikowano: 2025-07-04, 07:54
wszelkie prawa zastrzeżone
„Pszczółka Maja” obchodzi w tym roku swoje 50. urodziny. Niewiele osób wie, że ta popularna bajka ma japońskie pochodzenie. W kraju Kwitnącej Wiśni wieczorynka znana jest jako „Mitsubachi Maya no Bōken”. Od 4 lipca można ją oglądać w serwisie TVP VOD.
reklama
(mat. pras. TVP)

Zobacz także:

Premiera telewizyjna pierwszego odcinka bajki „Mitsubachi Maya no Bōken” w japońskiej telewizji miała miejsce dokładnie pół wieku temu. Z kolei już cztery lata później wieczorynkę pokazano w polskiej telewizji. Z tej okazji od 4 lipca przygody sympatycznej pszczółki i jej przyjaciół będzie można śledzić za darmo w TVP VOD oraz TVP ABC.

Za sukcesem wieczorynki stoi Waldemar Bonsels, niemiecki pisarz i autor książek o tematyce dziecięcej, podróżniczej i religijnej. Serialowa opowieść o Mai i jej przyjaciołach powstała właśnie na motywach jednej z jego książek. Chodzi o pozycję „Pszczółka Maja i jej przygody”. Publikacja ta została wydana w 1912 roku. Okazała się jedną z najpopularniejszych bajek dla dzieci i w sumie przetłumaczono ją na 40 języków. Polskie wydanie miało premierę w 1922 roku.

Zbiór opowiadań przedstawiających życie owadów okazał się wdzięcznym tematem do stworzenia filmu animowanego.

- W animacji pojawiło się znacznie więcej bohaterów, w tym największy przyjaciel Mai – truteń Gucio. Tytułowa bohaterka jest pszczółką niesforną. Nie słucha wykładów nauczycielki, panny Klementyny, a zamiast życia w ulu, bardziej interesuje ją świat zewnętrzny. Domem Mai staje się łąka, na której poznaje nie tylko kolejnych przyjaciół, ale i wrogów.  Przeżywa wiele przygód, od bardzo wesołych do wręcz dramatycznych. Pomaga innym owadom lub drobnym zwierzętom, szybko stając się jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych postaci na łące - wskazuje Biuro Prasowe TVP.

Po premierze w japońskiej telewizji serial zaczął podbijać Europę, choć wprowadzono w nim istotne zmiany. Powstała zupełnie nowa piosenka tytułowa, do której muzykę napisał słynny czeski kompozytor, Karel Svoboda – autor wielu hitów śpiewanych przez supergwiazdora Karela Gotta. To właśnie on wykonał ją w wersji czeskiej, słowackiej oraz niemieckiej.

Polska wersja „Pszczółki” do dziś jest bardzo popularna. Dubbingiem zajęła się głównie Zofia Dybowska-Aleksandrowicz, wybitna reżyserka, której zawdzięczamy polskie wersje językowe  takich seriali jak „Ja, Klaudiusz”, „Pogoda dla bogaczy” czy „Elżbieta, królowa Anglii”. Tytułową bohaterkę Maję zagrała Ewa Złotowska, a w roli Gucia wystąpił Jan Kociniak. W Filipa wcielił się  Andrzej Gawroński, a głosu Aleksandrowi użyczył Henryk Talar. Tytułową piosenkę wykonał Zbigniew Wodecki, a utwór stał się jednym z jego największych przebojów.

„Pszczółka Maja” na TVP VOD od 4 lipca

„Pszczółka Maja” po 50 latach od premiery wciąż przyciąga przed ekrany widzów w każdym wieku, a od 4 lipca będzie ją można oglądać codziennie o godz. 13:20 w TVP ABC. Kanał dla najmłodszych Telewizji Polskiej każdego dnia wyemituje jeden odcinek serii. Wszystkie odcinki „Pszczółki Mai” można obejrzeć za darmo, w dowolnym momencie w serwisie VOD TUTAJ!

Przygotowano też podstronę z postaciami z „Pszczółki Mai”, która dostępna jest TU!

Źródło:

Telewizja Polska S.A.

Polecamy e-book Anny Wójciuk „Jak świętowali nasi przodkowie? Zapomniane tradycje i zwyczaje”:

Anna Wójciuk
„Jak świętowali nasi przodkowie? Zapomniane tradycje i zwyczaje”
cena:
19,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
208
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-81-5
reklama
Komentarze
o autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.
Mikołaj Szczerbiński
Absolwent historii specjalizujący się w dziejach XX wieku.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone