Ptolemejski grobowiec odkryty w Egipcie w trakcie rutynowej kontroli

opublikowano: 2018-07-06 11:42
wolna licencja
poleć artykuł:
Tajemniczy grobowiec odkryty w Aleksandrii zawierał w swym wnętrzu sarkofag i popiersie.
REKLAMA

Do odkrycia doszło w czasie przekopywania prywatnej działki, w dzielnicy Sidi Gaber. Egipskie prawo nakazuje, aby na każdym terenie, na którym ma zostać postawiona budowla, zostały przeprowadzone najpierw wykopaliska archeologiczne.

Podczas jednej z takich inspekcji egipskiego Ministerstwa Starożytności natrafiono na miejsce pochówku, w którym znajdował się duży sarkofag z czarnego granitu. Badacze nie odpowiedzieli jeszcze na pytanie, do kogo należy ten grobowiec.

Współczesna Aleksandria (fot. Ibrahim El-Mezayen, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe).

Sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Mostafa Waziri w wypowiedzi dla Ahram Online powiedział, że obiekt archeologiczny odnaleziono pięć metrów pod powierzchnią ziemi, a także dodał, że trumna była zapieczętowana od momentu swojego powstania w epoce starożytnej. Waziri wyjawił również, jak duży jest sarkofag: ma on 2,65 m długości, 1,85 m wysokości i 1,65 m szerokości. W jamie grobowej znaleziono również niszczejące marmurowe popiersie, a właściwie pozostałą z niego głowę, które może przedstawiać pochowaną w grobowcu osobę.

Dynastia Ptolemeuszy panowała nad Egiptem w okresie hellenistycznym. Czas ich rządów trwał 275 lat, od roku 305 do 30 p.n.e. Pierwszym przedstawicielem dynastii był Ptolemeusz I, jeden dowódców Aleksandra Wielkiego, który po jego śmierci umocnił swoje wpływy w Egipcie, co doprowadziło do objęcia przez niego satrapii w tym regionie. W 305 roku przed Chrystusem ogłosił siebie królem przyjmując tytuł Soter – Zbawiciel.

Sama Aleksandria została założona w roku 332 p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego. Stanowiła centrum cywilizacji hellenistycznej, a także pozostawała stolicą Egiptu rządzonego przez dynastię Ptolemeuszy, a potem Cesarstwo Rzymskie. Najbardziej znanymi konstrukcjami miasta były: latarnia morska na wyspie Faros oraz Biblioteka Aleksandryjska – obie te budowle ufundował Ptolemeusz I Soter.

Źródło: english.ahram.org.eg

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Nitychoruk
Student dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego. W każdym okresie historycznym znajdzie dla siebie jakiś ciekawy epizod. Entuzjasta malarstwa Bruegela (Starszego), Boscha i muzyki, głównie rocka progresywnego.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone