Raport z kwerendy archiwalnej w zbiorach Centralnego Archiwum Polonii w Orchard Lake (MI, USA)

opublikowano: 2018-12-10 11:58
wolna licencja
poleć artykuł:
W dniach 10-24 sierpnia 2018 r. Muzeum Emigracji w Gdyni przeprowadzało badania w ramach projektu „Kwerenda archiwalna w zbiorach Centralnego Archiwum Polonii w Orchard Lake”. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
REKLAMA

Centralne Archiwum Polonii w Orchard Lake posiada jeden z najbogatszych na świecie zasobów dotyczących polsko-amerykańskiej historii. W 1909 r. do Orchard Lake przeniesiono z Detroit Seminarium Polskie, które uległo przekształceniu w Polonijne Zakłady Naukowe Seminarium Polskiego w Orchard Lake. W 1992 r. utworzono Archiwum, Bibliotekę i Polonię w Polonijnych Zakładach Naukowych Seminarium Polskiego w Orchard Lake.

Przedstawiciele Muzeum Emigracji w Gdyni przeprowadzili w Centralnym Archiwum Polonii specjalistyczną kwerendę archiwalną, skoncentrowaną na zbadaniu materiałów dotyczących historii emigracji z ziem polskich oraz polskiej diaspory w Ameryce Północnej. W czasie swoich prac badawczych szczegółowo przeanalizowali dwadzieścia jeden zespołów archiwalnych, zawierających m.in. korespondencję oraz dokumenty wytworzone przez Koło Byłych Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Polską Misję Wojskową w Kanadzie, Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Techników w Detroit, szkoły polonijne oraz druki rozproszone gromadzone przez osoby prywatne.

![] (https://histmag.org/grafika/thumbsold/Orchard_600x450_thb_2454002.jpeg(Siedziba Centralnego Archiwum Polonii w Orchard Lake (Michigan, USA) fot. Grzegorz Labuda))

Wstępne wyniki oraz wnioski z kwerendy zostały przedstawione na konferencji naukowej AEMI Association of European Migration Institutions, która odbyła się w Muzeum Emigracji w Gdyni w dniach 3-6 października 2018 r.

W dniu dzisiejszym na stronie Muzeum Emigracji w Gdyni opublikowany został szczegółowy raport z przeprowadzonej kwerendy, który dostępny jest bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych w formacie PDF TUTAJ.

Muzeum Emigracji w Gdyni od lat gromadzi, opracowuje oraz udostępnia obiekty związane z polską diasporą, transatlantykami oraz historią Dworca Morskiego w Gdyni. Wszystkie one są sukcesywnie digitalizowane a następnie prezentowane na dedykowanej im stronie internetowej: "www.zbiory.muzeumemigracji.pl":www.zbiory.muzeumemigracji.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone