Rekonstrukcja bitwy o Wysoką i premiera historycznej gry planszowej [data, program, atrakcje]

opublikowano: 2024-08-29 07:06
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
1 września odbędzie się widowiskowa inscenizacja bitwy o Wysoką oraz innych starć toczonych podczas II wojny światowej w okolicach Jordanowa (powiat suski). Premierę będzie miała też historyczna gra planszowa „Wysoka 1939”.
REKLAMA
Rekonstrukcja bitwy o Wysoką z 2021 r. (fot. Przemysław Zieliński).

Zobacz także:

Wrzesień 1939 roku był miesiącem zaciekłych walk. Z furią i bez litości na polskich żołnierzy i tutejszą ludność nacierały niemieckie oddziały. Wróg szybko nadciągał ze Słowacji – a jego pochód zatrzymać miał m.in. pułkownik Stanisław Maczek, dowodzący 10 Brygadą Kawalerii. Do decydujących starć doszło pod Wysoką. I to właśnie te wydarzenia będą wiernie zrekonstruowane w niedzielę 1 września. W widowisku weźmie w udział ponad 80 rekonstruktorów w wiernie odwzorowanym umundurowaniu i z uzbrojeniem pochodzącym z epoki. Na polu walki pojawi się wiele pojazdów historycznych w tym czołgi Panzerkampfwagen I i II, TKS, motocykle, samochody pancerne oraz armaty przeciwpancerne Bofors. Przygotowano także pokazy pirotechniczne.

- Jak zawsze, nasza rekonstrukcja będzie na najwyższym poziomie. Do współudziału zaprosiliśmy historyka znawcy historii walk 10 BK Pana Piotra Sadowskiego. Wszystko po to, by nasze wydarzenie wiernie przypominało to, co działo się pod Wysoką 85 lat temu – zapowiada Dariusz Waligórski, koordynator całego przedsięwzięcia. – Nowością w tym roku będą także rekonstrukcje pokazujące inne bitwy z kampanii jesiennej 1939 roku. Widzowie zobaczą inscenizacje walk o Mokrą i Krojanty – dodaje.

TURYSTYCZNY ZLOT SZLAKIEM 10 BRYGADY

Na zlot będzie można dotrzeć konno, rowerem lub pieszo. Będą oni wędrować szlakiem bojowym 10 Brygady Kawalerii, odwiedzając miejsca związane z losami żołnierzy dowodzonych przez pułkownika Maczka. Odbędzie się on 15 września, a miejscem docelowym będzie Folwark Toporzysko.

Jeśli ktoś poczuje się zainspirowany i zechce samemu zasiąść w siodle, będzie miał taką możliwość. Kadra instruktorska z Folwarku Toporzysko, jednego z większych w Małopolsce ośrodków jeździeckich, zaprasza na rekreacyjne zajęcia na końskich grzbietach.

PRZY PLANSZÓWCE LUB W SIODLE

Rekonstrukcja będzie niedzielnym daniem głównym. Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie organizatorzy przygotowali dla gości. Atrakcyjnie zapowiada się premierowa historyczna gra planszowa „Wysoka 1939”. W niedzielę będzie można zagrać w nią po raz pierwszy, w pasjonujący sposób odkrywając historię lokalnych walk. Prowadzone będą też zajęcia edukacyjne: kawalerzyści-ochotnicy zaproszą młodych ludzi na lekcje żywej historii.

Więcej szczegółów o zbliżającej się rekonstrukcji można znaleźć na stronie toporzysko.pl

Organizatorami wydarzenia są:

  • Stowarzyszenie na rzecz rozwoju „Źródło”,
  • Gmina Jordanów,
  • Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie.

Wydarzenie organizowane przy wsparciu:

  • Stowarzyszenia na rzecz dziedzictwa TOPO,
  • Folwarku Toporzysko,
  • Banku Spółdzielczego Jordanowie,
  • OSP Wysoka,
  • Koła Gospodyń Wiejskich z Wysokiej,
  • Miasta Jordanów.

Za promocję odpowiada agencja Wielka Radość. Wwydarzenie współfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Źródło:

Materiały organizatora

Polecamy e-book Pawła Burdzyńskiego pt. „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”:

Paweł Burdzyński
„Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
215
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-63-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone