Autor: Nauka w Polsce
Tagi: Newsy, Archeologia, Film i telewizja, Naukowcy, Polska
Opublikowany: 2021-07-02 09:15
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Rekonstrukcja części wielkiej budowli sprzed 7 tys. lat na potrzeby filmu

Fragment monumentalnej budowli sprzed 7 tys. lat o średnicy 110 m, składającej się z czterech dookolnych rowów i palisad, zrekonstruowano niedaleko miejsca odkrycia w Nowym Objezierzu (Zachodniopomorskie) na potrzeby filmu dokumentalnego. Jego premierę zaplanowano na późną jesień lub zimę.
REKLAMA
Screen z materiału filmowego (making of) „Rondele - wielka zagadka sprzed 7000 lat”

Pozostałości po obiekcie - określanym przez archeologów jako rondel - badane są w Nowym Objezierzu od 2017 r. Według naukowców tego typu budowle dla lokalnych społeczności miały szczególne znaczenie. Przeznaczenie konstrukcji nie jest jednak do końca jasne. Jak przypuszczają badacze, pełniły funkcje miejsca kultu, a jednocześnie forum spotkań lokalnych społeczności. Naukowcy zwracają też uwagę na ich możliwe wykorzystanie do obserwacji astronomicznych.

Na pomysł stworzenia filmu na temat tego znaleziska archeologicznego wpadł Krzysztof Paluszyński, który otrzymał na ten projekt dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Konsultantami naukowymi produkcji są archeolodzy: prof. Lech Czerniak z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego i prof. Jacek Wierzbicki z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W filmie wystąpi m.in. badaczka rondela - dr Agnieszka Matuszewska z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Jak przekazał Nauce w Polsce Paluszyński, zdjęcia do produkcji zatytułowanej "Rondele - wielka zagadka sprzed 7000 lat" rozpoczęły się na przełomie zimy i wiosny br. i potrwają maksymalnie do końca sierpnia.

Epizodystów, statystów (którzy wzięli udział w filmie - Nauka w Polsce) było około 30 - poinformował.

Na potrzeby filmu częściowo odbudowano fragment rondela. Jak przekazał Paluszyński, rekonstrukcja powstała kilkaset metrów od miejsca znalezienia reliktów budowli, ale tylko na potrzeby zdjęć do filmu i jak mówi Paluszyński "praktycznie" już jej tam nie ma.

Odbudowaliśmy mały fragment tego rondela, tylko w części - podkreślił.

Wykorzystując drewniane pale, odbudowano m.in. bramę i część palisady - po 10 m z każdej z jej stron. Oprócz scen ukazujących życie ówczesnych ludzi, w filmie znajdzie się też animacja trójwymiarowa.

REKLAMA
Na potrzeby filmu wygenerujemy 2-3 minutowy fragment ówczesnego świata. (...) Pokażemy rondel i otoczenie tego rondela - długie domy (to w nich mieszkali jego budowniczowie - Nauka w Polsce) - powiedział Paluszyński.

Inna animacja pokaże sposób budowy pradziejowych domów i rondela. Animacje są konsultowane naukowo z ekspertami. Paluszyński zapewnił, że będą nie tylko atrakcyjnie wizualnie, ale i zgodnie z wiedzą naukową.

Premierę filmu zaplanowano na późną jesień lub zimę. Film będzie można zobaczyć m.in. na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie, a później w TVP Historia, TVP Dokument, Kino Polska. Szczegółowe informacje na temat filmu znajdują się na stronie: http://rondelewielkazagadka.pl/.

Rondel odkryty w Nowym Objezierzu, który powstał przed 4800 r. p.n.e. to konstrukcja o średnicy 110 m. Składała się z czterech dookolnych rowów z centralną częścią, która była osłonięta przez trzy palisady. Do wnętrza prowadziły trzy bramy. Badacze ustalili, że funkcjonowała przez około 200-250 lat.

Budowla położona jest w najwyższym punkcie w okolicy, gdzie dziś znajduje się pole uprawne. Zdaniem naukowców musiała być widoczna już z daleka, a z budowli roztaczał się widok na okolicę.

Zagadkowy jest fakt, że rondele funkcjonowały na dość ograniczonym obszarze (Węgry, Austria, Czechy, Słowacja, Niemcy i Polska) i w stosunkowo krótkim czasie, między 4850–4600 p.n.e. "W sumie w Europie odkryto ich ponad 180. W 2014 roku w Polsce rozpoznane były tylko trzy tego typu konstrukcje, teraz jest już ich osiem" - czytamy na stronie internetowej na temat filmu.

Źródło:

naukawpolsce.pap.pl, Szymon Zdziebłowski

Polecamy e-book pod red. Magdaleny Mikrut-Majeranek „Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”

praca zbiorowa pod red. Magdaleny Mikrut-Majeranek
„Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”
11,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 183
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-44-0
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy