Ród Święców uniewinniony

opublikowano: 2007-08-16 12:33
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Średniowieczny ród Święców, który w 1307 roku oddał Pomorze we władanie margrabiom brandenburskim, został uniewinniony od zarzutów zdrady interesów Polski. Historyczne widowisko miało miejsce wczoraj w Ustce.
REKLAMA

17 lipca 1307 r. odbyła się uczta Święców z margrabiami brandenburskimi. Jej zwieńczeniem było zawarcie paktu, na podstawie którego polski ród oddał Pomorze. Przeszedł on do historii jako „zdrada Święców”. Proces odbył się niedaleko tego miejsca, a wzięło w nim udział kilkaset osób.

Głowę średniowiecznego rodu, Piotra Święca, odegrał mediewista dr Bronisław Nowak z Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jego półtoragodzinna mowa obrończa przekonała publiczność, która stosunkiem głosów 80 do 71 uznała go za niewinnego. Wyrok wydano wrzucając kamyki do koszy z napisami „winny” i „niewinny”.

Zdaniem Nowaka taki werdykt jest wynikiem właściwego doboru argumentów. – Święcowie działali w bardzo skomplikowanej i niejasnej sytuacji politycznej. Zdecydowali się na układ z Brandenburczykami, bo nie mogli liczyć na pomoc polskiego króla – wyjaśnia Nowak.

Zaskoczony wyrokiem był jeden z pomysłodawców widowiska, historyk z Ustki – Marcin Barnowski. Jednocześnie przyznał, że w pełni go szanuje. W czasie procesu był oskarżycielem.

Osobiście nie zmieniłem w tej sprawie zdania. Pakt zawarty przed 700 laty przez Święców z Brandenburczykami nadal stawiam na równi z działaniami Radziwiłłów w czasie „potopu” oraz Targowicą – dodał Barnowski.

Wyjaśnić należy, że w pierwszym przypadku Barnowski miał na myśli rok 1655, kiedy to Radziwiłłowie przyłączyli Litwę do Szwecji. Z kolei drugi przykład to konfederacja polskich magnatów w Targowicy w 1792 r., podczas której sprzeciwili się Konstytucji 3 maja z 1791 r., co dało Rosji pretekst do II rozbioru Polski.

Zdaniem Barnowskiego wczorajszy wyrok wymaga teraz nowego spojrzenia. – Dlatego zamierzamy o wyroku poinformować ministra edukacji – dodał Barnowski.

Święcowie władali Pomorzem od Słupska po Gdańsk w latach 1257 - 1357. W 1299r. książę Władysław Łokietek mianował Piotra Święcę kanclerzem pomorskim. Trzy lata później król Czech i Polski, Wacław III, nadał Święcy tytuł starosty Pomorza.

Po śmierci Wacława III Pomorze zajął Łokietek. Odsunął Święcę od władzy pod pretekstem utraty zaufania. Święca przegrał w tym czasie proces z pomorskim biskupem Gerwardem o zagarnięcie w czasie pełnienia funkcji namiestnika biskupich dochodów i miał oddać Gerwardowi ogromną na owe czasy sumę 2000 grzywien toruńskich. Chcąc uniknąć bankructwa Święca zwrócił się do Łokietka o pokrycie kosztów namiestnictwa. Łokietek odmówił. Skutkiem tej odmowy był pakt z Brandenburczykami.

Łokietek uwięził Święcę, zaś o pomoc w wyparciu Brandenburczyków poprosił Krzyżaków. Wywiązali się z tego zadania, jednak pod pretekstem niewypłacenia im pieniędzy za pomoc, zaczęli przejmować Pomorze dla siebie. Tak zaczęła się trwająca ponad 100 lat wojna Polski z zakonem. Jej kulminacją była przegrana przez Krzyżaków bitwa pod Grunwaldem.

źródło: onet.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Katarzyna Wylon
Absolwentka studiów licencjackich z socjologii reklamy i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim, studentka II roku studiów magisterskich (dziennikarstwo) na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje w branży PR. Miłośniczka dobrej literatury i kina, kolekcjonerka reklam prasowych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone