Autor: Katarzyna Wylon
Tagi: Pomorze i Kujawy, Późne średniowiecze, Historia polityczna, Newsy, Polska
Opublikowany: 16 sierpnia 2007
Licencja:wszystkie prawa zastrzeżone

Ród Święców uniewinniony

Średniowieczny ród Święców, który w 1307 roku oddał Pomorze we władanie margrabiom brandenburskim, został uniewinniony od zarzutów zdrady interesów Polski. Historyczne widowisko miało miejsce wczoraj w Ustce.

17 lipca 1307 r. odbyła się uczta Święców z margrabiami brandenburskimi. Jej zwieńczeniem było zawarcie paktu, na podstawie którego polski ród oddał Pomorze. Przeszedł on do historii jako „zdrada Święców”. Proces odbył się niedaleko tego miejsca, a wzięło w nim udział kilkaset osób.

Głowę średniowiecznego rodu, Piotra Święca, odegrał mediewista dr Bronisław Nowak z Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jego półtoragodzinna mowa obrończa przekonała publiczność, która stosunkiem głosów 80 do 71 uznała go za niewinnego. Wyrok wydano wrzucając kamyki do koszy z napisami „winny” i „niewinny”.

Zdaniem Nowaka taki werdykt jest wynikiem właściwego doboru argumentów. – Święcowie działali w bardzo skomplikowanej i niejasnej sytuacji politycznej. Zdecydowali się na układ z Brandenburczykami, bo nie mogli liczyć na pomoc polskiego króla – wyjaśnia Nowak.

Zaskoczony wyrokiem był jeden z pomysłodawców widowiska, historyk z Ustki – Marcin Barnowski. Jednocześnie przyznał, że w pełni go szanuje. W czasie procesu był oskarżycielem.

Osobiście nie zmieniłem w tej sprawie zdania. Pakt zawarty przed 700 laty przez Święców z Brandenburczykami nadal stawiam na równi z działaniami Radziwiłłów w czasie „potopu” oraz Targowicą – dodał Barnowski.

Wyjaśnić należy, że w pierwszym przypadku Barnowski miał na myśli rok 1655, kiedy to Radziwiłłowie przyłączyli Litwę do Szwecji. Z kolei drugi przykład to konfederacja polskich magnatów w Targowicy w 1792 r., podczas której sprzeciwili się Konstytucji 3 maja z 1791 r., co dało Rosji pretekst do II rozbioru Polski.

Zdaniem Barnowskiego wczorajszy wyrok wymaga teraz nowego spojrzenia. – Dlatego zamierzamy o wyroku poinformować ministra edukacji – dodał Barnowski.

Święcowie władali Pomorzem od Słupska po Gdańsk w latach 1257 - 1357. W 1299r. książę Władysław Łokietek mianował Piotra Święcę kanclerzem pomorskim. Trzy lata później król Czech i Polski, Wacław III, nadał Święcy tytuł starosty Pomorza.

Po śmierci Wacława III Pomorze zajął Łokietek. Odsunął Święcę od władzy pod pretekstem utraty zaufania. Święca przegrał w tym czasie proces z pomorskim biskupem Gerwardem o zagarnięcie w czasie pełnienia funkcji namiestnika biskupich dochodów i miał oddać Gerwardowi ogromną na owe czasy sumę 2000 grzywien toruńskich. Chcąc uniknąć bankructwa Święca zwrócił się do Łokietka o pokrycie kosztów namiestnictwa. Łokietek odmówił. Skutkiem tej odmowy był pakt z Brandenburczykami.

Łokietek uwięził Święcę, zaś o pomoc w wyparciu Brandenburczyków poprosił Krzyżaków. Wywiązali się z tego zadania, jednak pod pretekstem niewypłacenia im pieniędzy za pomoc, zaczęli przejmować Pomorze dla siebie. Tak zaczęła się trwająca ponad 100 lat wojna Polski z zakonem. Jej kulminacją była przegrana przez Krzyżaków bitwa pod Grunwaldem.

źródło: onet.pl

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy