Autor: Roman Sidorski
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Włochy, Europa
Opublikowany: 2009-04-19 07:59
Licencja: wolna licencja

Rodzinne miasto Mussoliniego zakazało sprzedaży faszystowskich pamiątek

Predappio w północnych Włoszech, miejsce urodzin i pochówku Benito Mussoliniego, przez lata było celem wycieczek setek „fanów” dyktatora. Stanowili oni klientelę sklepów z pamiątkami takimi jak noże przyozdobione swastykami, wino z podobizną duce na etykiecie, flagi, insygnia SS czy płyty z pieśniami z epoki. Teraz ma się to zmienić.
REKLAMA

Władze miejscowości uznały, że taka sytuacja źle wpływa na jej image. Burmistrz miasta, Gianluca Barravecchia, powiedział: Była to bardzo ważna decyzja, która wyraża, mam nadzieję, jasne przesłanie. Chcemy położyć kres kulturze nienawiści, która nie pozwala Predappio zaprezentować się turystom od swej prawdziwej strony.

Benito Mussolini i Adolf Hitler w czerwcu 1940 r. Zdjęcie z albumu Ewy Braun (fot. National Archives and Records Administration)

Sklepy, które nie podporządkują się nowemu prawu i nadal będą sprzedawać przedmioty z faszystowskimi motywami muszą się liczyć z karą w wysokości 500 euro.

Szczątki Mussoliniego zostały przewiezione do Predappio w 1957 r., gdzie złożono je w specjalnym mauzoleum. W mieście znajduje się też muzeum w domu, w którym urodził się duce.

Wino z podobiznami Mussoliniego

Źródło:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy