Autor: Grzegorz Nogal
Tagi: Newsy, Historia polityczna, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Historia współczesna, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Europa Wschodnia, Europa
Opublikowany: 2015-01-30 19:06
Licencja: wolna licencja

Rosja: Duma protestuje przeciwko aneksji NRD przez RFN

Wydarzenia na Ukrainie sprzyjają używaniu historycznych argumentów. Do jednego z dziwniejszych należy propozycja potępienia przez Dumę aneksji NRD. Pomysł skrytykował Michaił Gorbaczow.
REKLAMA
Berlińczycy na opuszczonym Murze Berlińskim, 10 listopada 1989 r. (fot. Sue Ream, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported).

Deputowany Partii Komunistycznej Nikołaj Iwanow wystąpił z propozycją rezolucji potępiającej aneksję NRD przez RFN. Ma być ona odpowiedzią na poniedziałkowe ataki przewodniczącej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Anne Brasseur na przewodniczącego Dumy Państwowej Siergieja Naryszkina dotyczące aneksji Krymu. Iwanow oświadczył, że w NRD, w przeciwieństwie do Krymu, nigdy nie odbyło się referendum dotyczące zmiany przynależności państwowej terytorium. Uznaje on to za podwójne standardy. Twierdzi, że ci, który nazywają przyłączenie Krymu aneksją, powinni tym bardziej nazywać nią przyłączenie NRD do RFN. Naryszkin poparł jego inicjatywę i zlecił komisji spraw międzynarodowych rozpatrzenie i zreferowanie możliwości uchwalenia tej rezolucji. W lutym Rada Federacji ma także przyjąć orzeczenie o nielegalności przekazania Krymu i Sewastopola Ukrainie w roku 1954.

Zobacz też:

Pomysł ten skrytykował Michaił Gorbaczow. Twierdzi on, że nie można porównywać kontekstu obu zdarzeń i niewolno oceniać przeszłości z obecnego punktu widzenia. Referendum w NRD według niego nie miałoby sensu, ponieważ wola zjednoczenia była całkowita i poświadczały ją manifestacje pod hasłem „jesteśmy jednym narodem”. Samego zdarzenia nie można też jakikolwiek sposób porównywać do aneksji. Sam pomysł nazwał bzdurą.

Warto przy okazji dodać, że nie wszystkie tereny NRD znalazły się w obecnych Niemczech – poza RFN znajduje się przekazana NRD przez Kubę wyspa Ernsta Thälmann leżąca u wybrzeży państwa Fidela Castro. Obecnie jest ona niezamieszkana i pozostaje terytorium Kuby.

Źródła: wyborcza.pl, wyborcza.biz, tvn24.pl, itar-tass.com, washingtonpost.com, vesti.ru.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Grzegorz Nogal
Student historii na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie interesuje się dziejami średniowiecza i XX wieku. Do jego zainteresowań należą także fotografia i różne wątki dawnej i obecnej kultury popularnej (np. filmu i literatury).

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy