Rosjanie raz jeszcze zetrą się z Polakami pod Maciejowicami

opublikowano: 2008-10-09 14:52
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Od dzisiaj do niedzieli 12 października w Maciejowicach (powiat garwoliński, ok. 80 km od Warszawy) trwać będą obchody słynnej bitwy z 1794 r organizowane przez Polską Fundację Kościuszkowską i Towarzystwo Miłośników Maciejowic.
REKLAMA

W tym roku przewidzieliśmy wiele atrakcji – mówi Leszek Marek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i Towarzystwa Miłośników Maciejowic. – Na polu bitwy w Podzamczu 9 października (czwartek) odbędzie pokaz kawalerzystów w strojach wojsk kościuszkowskich, pokaz umiejętności i inscenizacja epizodów bitwy. Z kolei w sobotę 11 października odbędzie się podróż historyczna po teatrze bitwy maciejowickiej od miejsca, gdzie odbyła się przeprawa wojsk carskich w Tyrzynie, przez obóz wojsk Kościuszki w Korytnicy, Okrzeję, gdzie odbyła się rada wojenna, Żelechów, przez który przechodziły wojska w drodze pod Maciejowice oraz gdzie znajduje się grób prezydenta Warszawy okresu insurekcji Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego, po Maciejowice, gdzie znajduje się muzeum i makieta bitwy. W sobotę od godz.15.00 na rynku w Maciejowicach odbędzie się też w Jarmark Kosynierski, a wieczorem konkurs strojów historycznych i bal kostiumowy.

Obchody zostaną uzupełnione m.in. niedzielnym sympozjum naukowym, w czasie którego wystąpią z wykładami znani historycy zajmujący się epoką, w której żył Tadeusz Kościuszko. Odczyty przygotowali m.in. prof. Marian Marek Drozdowski, Tadeusz Rawski, Izabella Rusinowa i Eugeniusz Iwaniec. Imprezom towarzyszyć będą też występy artystyczne.

Więcej informacji i szczegółowy program znaleźć można na stronie "www.tmm.waw.pl":www.tmm.waw.pl.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone