Rosjanie raz jeszcze zetrą się z Polakami pod Maciejowicami

opublikowano: 2008-10-09, 14:52
wszelkie prawa zastrzeżone
Od dzisiaj do niedzieli 12 października w Maciejowicach (powiat garwoliński, ok. 80 km od Warszawy) trwać będą obchody słynnej bitwy z 1794 r organizowane przez Polską Fundację Kościuszkowską i Towarzystwo Miłośników Maciejowic.
reklama

W tym roku przewidzieliśmy wiele atrakcji – mówi Leszek Marek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i Towarzystwa Miłośników Maciejowic. – Na polu bitwy w Podzamczu 9 października (czwartek) odbędzie pokaz kawalerzystów w strojach wojsk kościuszkowskich, pokaz umiejętności i inscenizacja epizodów bitwy. Z kolei w sobotę 11 października odbędzie się podróż historyczna po teatrze bitwy maciejowickiej od miejsca, gdzie odbyła się przeprawa wojsk carskich w Tyrzynie, przez obóz wojsk Kościuszki w Korytnicy, Okrzeję, gdzie odbyła się rada wojenna, Żelechów, przez który przechodziły wojska w drodze pod Maciejowice oraz gdzie znajduje się grób prezydenta Warszawy okresu insurekcji Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego, po Maciejowice, gdzie znajduje się muzeum i makieta bitwy. W sobotę od godz.15.00 na rynku w Maciejowicach odbędzie się też w Jarmark Kosynierski, a wieczorem konkurs strojów historycznych i bal kostiumowy.

Obchody zostaną uzupełnione m.in. niedzielnym sympozjum naukowym, w czasie którego wystąpią z wykładami znani historycy zajmujący się epoką, w której żył Tadeusz Kościuszko. Odczyty przygotowali m.in. prof. Marian Marek Drozdowski, Tadeusz Rawski, Izabella Rusinowa i Eugeniusz Iwaniec. Imprezom towarzyszyć będą też występy artystyczne.

Więcej informacji i szczegółowy program znaleźć można na stronie "www.tmm.waw.pl":www.tmm.waw.pl.

Zobacz też:

reklama
Komentarze
o autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone