Opublikowano
2008-04-16 00:30
Licencja
Wolna licencja

Rusza Zjazd Historyków Studentów

Już dziś o godzinie 18:30 w auli Auditorium Maxiumum Uniwersytetu Jagiellońskiego zainaugurowany zostanie XVI Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów III RP. Konferencja zgromadzi ponad 500 uczestników.


Tegorocznym organizatorem konferencji jest Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Już po raz czwarty ta niezwykle prestiżowa impreza zagości w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sądzimy, że tegoroczny Zjazd przyniesie naszym gościom wiele satysfakcji i niezapomnianych wrażeń. – mówi Adam Świątek, jeden z organizatorów.

Zjazd trwać będzie 5 dni – od 16 do 20 kwietnia. W czwartek oraz piątek obradować będzie 27 sekcji tematycznych. Wygłoszonych zostanie 487 referatów, poruszających niezwykle szeroką tematykę, począwszy od dziejów najdawniejszych po współczesność. W dniu 18 kwietnia, od godziny 15:30 odbędzie się seria debat historycznych, a wśród poruszanych zagadnień znajdą się takie jak: Polska Rzeczpospolita Ludowa – samo zło czy mniejsze zło? czy też Polska szlachta na Ukrainie w epoce nowożytnej – rozwój cywilizacyjno-gospodarczy, czy imperialny kolonializm? 19 kwietnia organizatorzy zaproszą uczestników na wycieczki krajoznawcze po Małopolsce oraz Krakowie. Na ich trasach znajdą się takie miejsca jak Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Auschwitz-Birkenau, Pszczyna, Zakopane, Ojców, Pieskowa Skała czy ruiny zamku w Ogrodzieńcu.

Ostatniego dnia konferencji uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć film produkcji rosyjskiej pt: „1612” opowiadający o pospolitym ruszeniu Minina i Pożarskiego, którzy walczyli przeciwko polskiej władzy w Moskwie. Po filmie odbędzie się debata: Między mitem a historią. Dzień Jedności Narodowej a rok 1612 w świetle stosunków polsko-rosyjskich. W dyskusji udział wezmą prof. dr hab. Grzegorz Przebinda i dr Henryk Głębocki.

W niedzielę chcemy również zaprosić uczestników Zjazdu na specjalny ogólnopolski panel dyskusyjny, na którym rozmawiać będziemy o problemach naszego środowiska. Możliwość prezentacji będą miały liczne projekty historyczne skierowane na rozwój nauki i popularyzację historii. – zapowiadają organizatorzy. W ramach panelu odbyć ma się także dyskusja nad powołaniem Federacji Kół Naukowych Historyków – organizacji mającej na celu integrację środowiska młodych historyków. Pod koniec konferencji zostanie wybrany zostanie przyszłoroczny gospodarz Zjazdu.

Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów to największa studencka konferencja naukowa gromadząca młodych adeptów historii. Zjazdy odbywają się od 1992 roku, a ich inicjatorem i pomysłodawcą było Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Jagiellońskiego. Co roku OZHS organizuje inny ośrodek naukowy. Do tej pory gospodarzami spotkania młodych historyków były: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Białystok, Lublin, Toruń, Zielona Góra oraz Łódź.

Histmag.org jest patronem medialnym XVI Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów III RP. Przez kolejne dni, na naszych stronach, znajdziecie najświeższe informację dotyczące przebiegu Zjazdu.

Szczegółowy program Zjazdu znajdziecie na: Oficjalnej stronie XVI Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów III RP.

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: rodak |

Chyba Auditorium Maximum, nie Maximus powinno być w leadzie.Odpowiedz
Sebastian Adamkiewicz

Członek redakcji portalu „Histmag.org”, doktor nauk humanistycznych, asystent w dziale historycznym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii, współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Nauk Humanistycznych. Zajmuje się badaniem dziejów staropolskiego parlamentaryzmu oraz kultury i życia elit politycznych w XVI wieku. Interesuje się również zagadnieniami związanymi z dydaktyką historii, miejscem „przeszłości” w życiu społecznym, kulturze i polityce oraz dziejami propagandy. Miłośnik literatury faktu, podróży i dobrego dominikańskiego kaznodziejstwa. Współpracuje - lub współpracował - z portalem onet.pl, czasdzieci.pl, novinka.pl, miesięcznikiem "Uważam Rze Historia".

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org