Autor: Mat. pras.
Tagi: Wydarzenia, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Naukowcy, Doktoranci, Studenci, Polska, Muzea i instytucje kultury
Opublikowany: 04 lutego 2019
Licencja:wszystkie prawa zastrzeżone

Rusza nabór do IX edycji Grant Oral History!

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” ogłasza nabór wniosków do IX edycji konkursu „Grant Oral History”. Zgłoszenia przyjmowane będą do 14 lutego 2019 r.

Konkurs adresowany jest do studentów i absolwentów uczelni wyższych, zajmujących się w swoich badaniach tematyką związaną z powojenną historią Wrocławia lub polskich Ziem Zachodnich i Północnych z wykorzystaniem metody historii mówionej.

W ramach przyznanych grantów laureaci będą musieli zebrać 10 relacji świadków powojennej historii Wrocławia lub polskich Ziem Zachodnich i Północnych.

Pod pojęciem relacji rozumiemy nagrany wywiad biograficzny przeprowadzony ze świadkiem historii, oraz jego dokładną transkrypcję. Wszystkie dokumenty i potrzebne formularze można znaleźć na naszej stronie – mówią organizatorzy.

W zeszłorocznej edycji laureatką konkursu została m.in. dr Aleksandra Paprot-Wielopolska, która zrealizowała projekt „Krajobraz kulturowy Żuław a praca rolnika w narracjach powojennych osadników zamieszkałych na obszarach wiejskich”.

W swojej pracy skupiłam się na gromadzeniu relacji świadków, którzy po przesiedleniu kontynuowali rodzinne tradycje rolnicze, prowadząc własne gospodarstwo. Rolnicy byli zachęceni urodzajnością ziem żuławskich, ale musieli też zmagać się z żywiołem wody w regionie. Dopiero z biegiem lat nabrali doświadczenia w pracy na terenach zagrożonych powodziami – mówi dr Paprot-Wielopolska.

Zgłoszenia przyjmowane są do 14 lutego. Potem nastąpi pierwsza weryfikacja, po której wybrane osoby zostaną zaproszone na rozmowę. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” ogłosi wyniki 6 marca 2019 r.

Więcej informacji na stronie internetowej "www.zajezdnia.org":www.zajezdnia.org.

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy