Rycerze na Zamku

opublikowano: 2007-09-04 16:16
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W dniach 07-09 września na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędzie się turniej rycerski. W szranki stanie ok. 100 wojowników.
REKLAMA

Do Torunia przyjadą rycerze z całej Polski. Najbardziej liczna ma być jednak reprezentacja regionalna – z Brodnicy, Świecia, Włocławka, Bytowa. Wśród wielu różnych konkurencji takich jak rzut oszczepem, toporem bojowym czy strzelanie z łuku, publiczność będzie mogła przyjrzeć się najbardziej widowiskowej formie turniejowej – rycerstwu pieszemu. Pod okiem fachowców swoich sił będą mogli spróbować również widzowie.

Turniej odbędzie się w ruinach Zamku Krzyżackiego pochodzącego z połowy XIII w., a zniszczonego przez mieszczan toruńskich w 1454 r. Toruń ma więc predyspozycje do organizacji tego typu atrakcji. - Myślę, że taka impreza jest szansą na podniesienie atrakcyjności turystycznej Torunia, ponieważ niewiele turniejów w Polsce odbywa się w tak dużych miastach jak nasze, w obiektach historycznych – mówi Klaudiusz Piekarek, Dyrektor Centrum Kultury Zamek Krzyżacki.

Na Zamku pojawią się nie tylko rycerze. Wszak czym byłby rycerz bez swej damy? Dla nich właśnie przygotowano bieg dam, czyli konkurencję ogólnosprawnościową. Nie zabraknie także przedstawicieli dawnych zawodów: stolarzy, kowali, garncarzy, wprowadzających w tajniki swego fachu.

W niedzielę o godz. 11.00 odbędą się finały poszczególnych konkurencji. Impreza stanowi jeden z ważniejszych elementów Europejskich Dni Dziedzictwa w Toruniu.

źródło: www.torun.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Renata Pernak
Studentka IV roku kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Poznańskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Kulturoznawstwa. Współpracowała z Wielkopolskim Towarzystwem Kulturalnym zajmującym się wspieraniem inicjatyw mających na celu utrzymanie tożsamości regionalnej. Z magazynem historyczno-społeczno-kulturalnym „Histmag.org” ściśle związana od sierpnia 2006 do końca 2007 roku. Obecnie zgłębia tajniki muzealnictwa, wystawiennictwa i historii sztuki, od lat utrzymując, że muzeum to jej drugi dom.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone