Rzeź wołyńska – historia i pamięć o zbrodni UPA

opublikowano: 2017-02-07 18:03
wolna licencja
poleć artykuł:
Rzeź wołyńska to okrutna zbrodnia dokonana w latach 1943 - 1944. Ukraińscy nacjonaliści z UPA spowodowali, że Wołyń i Kresy spłynęły krwią Polaków. Dlaczego zbrodnia wołyńska była tak okrutna? Czy rzeź wołyńska to ludobójstwo? Jak tę trudną relacje przedstawił film „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego? Jak prezentuje się stan badań na temat wołyńskiej zbrodni. I jak Wołyń 43' funkcjonuje we współczesnej pamięci Polaków i Ukraińców? O tym wszystkim przeczytacie w naszych artykułach.
REKLAMA

Rzeź Wołyńska - historia zbrodni

W latach 1943-1944 Ukraińcy dokonali na Polakach bestialskiej zbrodni. Wołyń i Kresy spłynęły polską krwią. Tysiące ofiar zostało zarąbanych siekierami, żywcem przepiłowanych, czy przybitych do chat. Skąd to okrucieństwo? Jak wyglądały zbrodnie UPA w poszczególnych wsiach? Jak Polacy organizowali lokalne samoobrony? Kim byli ukraińscy sprawiedliwi? I jakie były skutki tej zbrodni?

Film „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego

O zbrodni wołyńskiej opowiada film „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Jak doszło do jego powstania? Dlaczego reżyser podjął w swoim filmie ten trudny temat? Jaka jest nasza ocena filmu Wołyń, a jaka naszych Czytelników? I jakie refleksje nasuwają się po jego obejrzeniu? Tego dowiesz się z poniższych tekstów!

Pamięć i spór o ludobójstwo wołyńskie

Od lat trwa spór, czy zbrodnię wołyńską należy według międzynarodowego prawa traktować jako ludobójstwo? Dlaczego ten temat jest tak kontrowersyjny? Jakie sa argumenty za i przeciw takiej decyzji? I jak zbrodnia wołyńska funkcjonuje w pamięci Polaków i Ukraińców?

Stosunki polsko-ukraińskie w II RP

Jak wyglądały stosunki polsko-ukraińskie w Drugiej Rzeczypospolitej? Czy póżniejszej zbrodni wołyńskiej można było zapobiec? Czym był tzw. eksperyment wołyński? Co o nim sądzili Ukraińcy? I kim był Henryk Józefski, orędoanik polsko-ukraińskiego pojednania? O tym piszemy w poniższych artykułach.

Akcja „Wisła”

Akcja „Wisła” stanowi od lat kość niezgody między historykami z Polski i Ukrainy. Czy była to konsekwencja zbrodni wołyńskiej? Czy do akcji „Wisła” musiało dojść? Jaki był los przesiedlonych Łemków. Te zagadnienia są tematem poniższych artykułów.

Polska i Ukraina – Kozacy i nowożytne pradzieje konfliktu

Polacy i Ukraińcy od wieków funkcjonowali obok siebie, dużą część swojej historii w ramach jednego państwa. Czy korzeni konfliktu między tymi nacjami można szukać już w nowożytności? Czym była rzeź Humania w 1768 roku? Kim byli Bohdan Chmielnicki i Jeremi Wiśniowiecki? Czym był tzw. sarmacki Katyń, czyli wymordowanie polskich jeńców po klęsce pod Batohem w 1652 roku? Czy rozwiązaniem nowożytnych problemów mógł być projekt Rzeczypospolitej Trojga Narodów? Przeczytasz o tym w poniższych tekstach.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone