Sentymentalna podróż Natana Kaplana

opublikowano: 2009-03-27 12:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Zakład Studiów Żydowskich oraz Kino Dworcowe zapraszają na projekcję filmu Mariana Marzyńskiego pt. „Sztetl”. Po filmie odbędzie się dyskusja z reżyserem, którą poprowadzi Lidia Jerkiewicz. 30 marca 2009, godz. 17.00, w Kinie Dworcowym (Piłsudskiego 105).
REKLAMA

Marian Marzyński (ur. 1937) jest reżyserem telewizyjnym, dokumentalistą i pisarzem. W latach 60. był autorem popularnych programów telewizyjnych (m. in. Turnieju Miast). W 1969 wyjechał z Polski. Początkowo reżyserował programy telewizyjne w Danii, następnie w Stanach Zjednoczonych był wykładowcą w Rhode Island School of Design, gdzie jego uczniem był m. in. Gus van Sant. Marzyński reżyserował filmy dokumentalne dla stacji telewizyjnych wielu krajów, zrealizował m. in. film „Ja, Gombro” dla sieci ARTE i TVP. W 2005 r. ukazała się jego debiutancka książka „Sennik polsko-żydowski”.

Treścią filmu jest sentymentalna podróż nowojorskiego Żyda Natana Kaplana do miejsc swego dzieciństwa – do Brańska. Kaplan spotyka na swojej drodze Zbigniewa Romaniuka, nauczyciela historii, który szuka śladów brańskich Żydów i zbiera pamiątki po nich...

Z recenzji Jacka Żakowskiego w „Tygodniku Powszechnym”:

„Obejrzałem film Sztetl trzy razy! Trzy razy po dwie i pół godziny dokumentalnej projekcji. Nie bolały mnie plecy, nie uwierało siedzenie. To, co zobaczyłem, będzie już ze mną na zawsze. Bo to jest film zrobiony genialnie, choć bez cienia choćby elementarnej odpowiedzialności wobec trudnej historii i niepewnej przyszłości, bez dbałości o prawdę, bez lojalności wobec bohaterów. Wstrząsający dokument(?) opowiadający... No właśnie, o czym?”

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Bartłomiej Majchrzak
Magister Historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie uczestnik Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Wrocławskiego Wydziału Filologii Polskiej w Zakładzie Studiów Żydowskich. Zajmuje się tematyką dotyczącą historii Żydów w Polsce w XIX w.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone