Serbowie i ich migracje pod lupą slawistów

opublikowano: 2019-08-10 09:18
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Ciągła niepewność jutra oraz realne zagrożenie własnej egzystencji powodowało, że Serbowie u progu nowożytności podejmowali decyzję o migrowaniu na północ. Kulturowym następstwom ich migracji przyjrzą się slawiści z Uniwersytetu Łódzkiego.
REKLAMA

Ani pod rządami Tity w czasach Jugosławii ani pod zaborem Habsburgów Serbia nie straciła swojej tożsamości kulturowej, która kształtowała się od czasów średniowiecza. Ojczyzną tenisisty Novaka Djokovica czy reżysera Emira Kusturicy zajmują się badacze w wielu polskich ośrodkach naukowych – filolodzy słowiańscy – czyli slawiści.

Dr Piotr Kręzel z Katedry Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego jest jednocześnie historykiem i slawistą, a w ramach tej ostatniej dziedziny – serbistą i bohemistą. Wraz ze swoim zespołem przeanalizuje on zmiany, jakie zaszły w serbskim modelu kulturowym od końca XVII stulecia do 2 połowy wieku XVIII. Ustali zależności między zjawiskiem migracji a transformacją życia osiemnastowiecznych Serbów.

Współczesne zasięgi języka serbskiego (fot. Avala, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported).

„Porównamy rozwój serbskiej kultury w monarchii habsburskiej oraz Cesarstwie Rosyjskim. Sprawdzimy hipotezę o wytworzeniu się wśród osiemnastowiecznych Serbów >>nawyku migrowania<<, który generował ich dalszą mobilność w kierunku pogranicza polsko-rosyjskiego” – mówi dr Kręzel.

Naukowcy przebadają zróżnicowane pod względem gatunkowym zabytki piśmiennictwa serbskiego – teksty pamiętnikarskie, epistolarne, normatywne, ale także materiały ikonograficzne (m.in. prace Martina Engelbrechta oraz Hristofora Zefarovicia).

„Ludność serbska we wczesnej dobie nowożytnej była jedną z najbardziej mobilnych grup społecznych w Europie. Wynikało to z jej geopolitycznego położenia. Tereny zamieszkiwane przez Serbów nierzadko stanowiły obszar działań wojennych i były miejscem rywalizacji między ówczesnymi mocarstwami – Imperium Osmańskim oraz monarchią habsburską” – przypomina szef grupy badawczej.

Dr Kręzel tłumaczy, że ciągła niepewność jutra oraz realne zagrożenie własnej egzystencji powodowało, że Serbowie u progu nowożytności niejednokrotnie podejmowali decyzje o migrowaniu na północ – początkowo do państwa austriackiego, a później w kierunku „słodkiego prawosławia”, czyli Cesarstwa Rosyjskiego. Nie pozostawało to jednak bez wpływu na serbską kulturę.

Według badaczy projekt „Kulturowe implikacje migracji Serbów we wczesnej dobie nowożytnej” pozwoli lepiej zrozumieć i poznać kulturę serbską oraz losy mieszkańców Półwyspu Bałkańskiego. Badanie finansowane jest przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu SONATINA 3.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, autor: Karolina Duszczyk

Polecamy e-book: „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”

„Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych”
cena:
Liczba stron:
480
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-62329-99-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone