Serial o rotmistrzu Pileckim: TVP nie chciała współpracować z BBC?

opublikowano: 2018-02-05 10:05
wolna licencja
poleć artykuł:
BBC zwróciło się do Telewizji Polskiej ws. realizacji serialu o rotmistrzu Pileckim, ale nie otrzymało żadnej oficjalnej odpowiedzi – stwierdził w liście otwartym do ministra kultury Piotra Glińskiego były prezes zarządu TVP, Juliusz Braun. TVP odpowiada na zarzuty w oficjalnym oświadczeniu.
REKLAMA

Według Juliusza Brauna w lutym 2016 r. do prezesa TVP Jacka Kurskiego zgłosił się Ben Donald (główny producent seriali międzynarodowych BBC) z propozycją współpracy przy kilku produkcjach, w tym jednej dot. historii Witolda Pileckiego (w dalszych rozmowach pojawić się miały także sugestie o powstaniu warszawskim). Rozmowy na ten temat miały jednak zakończyć się bez żadnej konkluzji, TVP nie wystosowało oficjalnej odpowiedzi w tej sprawie, a kwestie współpracy między stacjami skupiły się wokół formatów rozrywkowych jak np. „Bake Off – Ale ciacho!”, „Kochanie, ratujmy nasze dzieci” czy „Special Forces: Ultimate Hell Week”.

O sprawie informował na Facebooku Jacek Rakowiecki, dziennikarz i był rzecznik TVP:

TVP zamieściło na swojej stronie oświadczenie w tej sprawie. Oto jego pełna treść:

Nie są prawdą doniesienia o rzekomym zaprzestaniu współpracy TVP z BBC. W czerwcu 2016 r. TVP podpisała list intencyjny z BBC i od tego czasu obie strony współpracują. Część rozmów z BBC dotyczy produkcji seriali o ważnych wydarzeniach historycznych i o wielkich Polakach, w tym o Witoldzie Pileckim.

 

Jednak strona brytyjska postawiła jako decydujący warunek powierzenie produkcji serialu o Witoldzie Pileckim producentowi wykonawczemu, którego dotychczasowa działalność nie budzi zaufania TVP i wywołała oburzenie znaczącej części polskiej opinii publicznej. Jego wcześniejsze dzieło zaszkodziło relacjom polsko-żydowskim, przedstawiając je w zniekształconym kształcie oraz propagowało i utrwalało fałszywe stereotypy na temat polsko-żydowskiej historii.

 

TVP nie może powierzyć produkcji tak ważnego dla Polski i Polaków tematu bez gwarancji, że dokonania i postać narodowego bohatera nie zostaną zmanipulowane i zniekształcone. Zachodzi obawa, że powierzenie tak ważnego tematu producentowi wskazanemu przez BBC doprowadzi do stworzenia filmu, który również wzbudzi oburzenie widzów w Polsce i będzie szkodliwy dla wizerunku naszego kraju. TVP jest otwarta na wszelkie rozmowy w sprawie produkcji serialu o Witoldzie Pileckim przy uwzględnieniu tego podstawowego zastrzeżenia. Niezależnie od rozmów z BBC telewizja publiczna podjęła własne prace nad stworzeniem serialu o życiu i działalności bohaterskiego rotmistrza

Witold Pilecki w trakcie procesu w marcu 1948 r. (domena publiczna)

Witold Pilecki (1901-1948) był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem KL Auschwitz (w obozie organizował ruch oporu). Do historii przeszedł jako „ochotnik do Auschwitz”, był twórcą raportów nt. Holocaustu. Po II wojnie światowej został oskarżony przez komunistyczne władze Polski o działalność antypaństwową i skazany na śmierć.

Źródła: wiadomosci.dziennik.pl, wirtualnemedia.pl, centruminformacji.tvp.pl

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone