Autor: Paweł Czechowski
Tagi: Newsy, Film i telewizja, II wojna światowa, Polska
Opublikowany: 2018-02-05 10:05
Licencja: wolna licencja

Serial o rotmistrzu Pileckim: TVP nie chciała współpracować z BBC?

BBC zwróciło się do Telewizji Polskiej ws. realizacji serialu o rotmistrzu Pileckim, ale nie otrzymało żadnej oficjalnej odpowiedzi – stwierdził w liście otwartym do ministra kultury Piotra Glińskiego były prezes zarządu TVP, Juliusz Braun. TVP odpowiada na zarzuty w oficjalnym oświadczeniu.

Według Juliusza Brauna w lutym 2016 r. do prezesa TVP Jacka Kurskiego zgłosił się Ben Donald (główny producent seriali międzynarodowych BBC) z propozycją współpracy przy kilku produkcjach, w tym jednej dot. historii Witolda Pileckiego (w dalszych rozmowach pojawić się miały także sugestie o powstaniu warszawskim). Rozmowy na ten temat miały jednak zakończyć się bez żadnej konkluzji, TVP nie wystosowało oficjalnej odpowiedzi w tej sprawie, a kwestie współpracy między stacjami skupiły się wokół formatów rozrywkowych jak np. „Bake Off – Ale ciacho!”, „Kochanie, ratujmy nasze dzieci” czy „Special Forces: Ultimate Hell Week”.

O sprawie informował na Facebooku Jacek Rakowiecki, dziennikarz i był rzecznik TVP:

TVP zamieściło na swojej stronie oświadczenie w tej sprawie. Oto jego pełna treść:

Nie są prawdą doniesienia o rzekomym zaprzestaniu współpracy TVP z BBC. W czerwcu 2016 r. TVP podpisała list intencyjny z BBC i od tego czasu obie strony współpracują. Część rozmów z BBC dotyczy produkcji seriali o ważnych wydarzeniach historycznych i o wielkich Polakach, w tym o Witoldzie Pileckim.

 

Jednak strona brytyjska postawiła jako decydujący warunek powierzenie produkcji serialu o Witoldzie Pileckim producentowi wykonawczemu, którego dotychczasowa działalność nie budzi zaufania TVP i wywołała oburzenie znaczącej części polskiej opinii publicznej. Jego wcześniejsze dzieło zaszkodziło relacjom polsko-żydowskim, przedstawiając je w zniekształconym kształcie oraz propagowało i utrwalało fałszywe stereotypy na temat polsko-żydowskiej historii.

 

TVP nie może powierzyć produkcji tak ważnego dla Polski i Polaków tematu bez gwarancji, że dokonania i postać narodowego bohatera nie zostaną zmanipulowane i zniekształcone. Zachodzi obawa, że powierzenie tak ważnego tematu producentowi wskazanemu przez BBC doprowadzi do stworzenia filmu, który również wzbudzi oburzenie widzów w Polsce i będzie szkodliwy dla wizerunku naszego kraju. TVP jest otwarta na wszelkie rozmowy w sprawie produkcji serialu o Witoldzie Pileckim przy uwzględnieniu tego podstawowego zastrzeżenia. Niezależnie od rozmów z BBC telewizja publiczna podjęła własne prace nad stworzeniem serialu o życiu i działalności bohaterskiego rotmistrza

Witold Pilecki w trakcie procesu w marcu 1948 r. (domena publiczna)

Witold Pilecki (1901-1948) był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem KL Auschwitz (w obozie organizował ruch oporu). Do historii przeszedł jako „ochotnik do Auschwitz”, był twórcą raportów nt. Holocaustu. Po II wojnie światowej został oskarżony przez komunistyczne władze Polski o działalność antypaństwową i skazany na śmierć.

Źródła: wiadomosci.dziennik.pl, wirtualnemedia.pl, centruminformacji.tvp.pl

Polecamy książkę „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
Wydawca: Histmag.org
Okładka: miękka
Liczba stron: 334
Format: 140x195 mm
ISBN: 978-83-925052-9-7

Książkę można również zakupić jako e-book. Przejdź do strony zakupu e-booka!

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy