Sierpniowe wydanie miesięcznika „Odkrywca” (08/2023)

opublikowano: 2023-08-04 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
W numerze sierpniowym opisujemy m.in. naukowców z wyższej uczelni, którzy obozują na terenie tajemniczego „Riese”. Kręcą się wokół nich wojskowi w szarżach pułkowników i wytrawni poszukiwacze skarbów. Brakuje jedynie wyścigów po ulicach dolnośląskich miasteczek i wątku miłosnego – wtedy byłby wypisz wymaluj Indiana Jones – jednak czy ekipa z Akademii Górniczo-Hutniczej zdradziła nam wszystkie tajemnice swoich obozów naukowych? Wątpię… ;) Zapraszam do lektury o „Riese” widzianego aparaturą XXI wieku.
REKLAMA
Okładka sierpniowego wydania miesięcznika „Odkrywca” (nr 08/2023) - kliknij, aby powiększyć!

Szczególnie polecamy artykuły: 

Kliknij na obrazek, aby powiększyć!

Kryptonim „Jaskółka”. Kulisy dramatycznego odbioru zrzutu lotniczego w Bieździadce / ANDRZEJ BORCZ

To nasz temat okładkowy. Nocą 9/10 kwietnia 1944 roku na placówkę odbiorczą „Jaskółka 1” dokonany został zrzut materiałowy z jednego brytyjskiego samolotu typu „Halifax”. Odbiór zrzutu przeprowadzony został z pełnym sukcesem, udało się przejąć cały otrzymany ładunek. Jednak dramatyczny przebieg operacji zrzutowej przekonuje, że akcja mogła skończyć się niepowodzeniem i zawartość zasobników i paczek mogła trafić w ręce nieprzyjaciela, który znajdował się bardzo blisko miejsca zrzutu. Zagadkę stanowi też lokalizacja placówki odbiorczej oraz rzeczywiste miejsce realizacji zrzutu.

Kliknij na obrazek, aby powiększyć!

Koga z Bremerhaven / KRZYSZTOF KUBIAK

Podczas prac związanych z rozbudową portu w Bremerhaven robotnicy natrafili w mulistym dnie Wezery na drewniany wrak. Zgodnie z obowiązującym prawem kierownik budowy wezwał pracowników nadzoru archeologicznego. Już pobieżny ogląd znaleziska wykazał, że zupełnie przypadkowo odkryto szczątki średniowiecznego statku. Odkrycia dokonano w 1962 roku, ale jest ono tak cenne i interesujące, że wspominamy je nawet po latach.

Kliknij na obrazek, aby powiększyć!

Od Baterii „Schleswig-Holstein” do Baterii „Lindemann” (CZĘŚĆ 2) / Jacek Jarosz

Bateria „Lindemann” została umiejscowiona na południowy-zachód od miejscowości Sangatte, która z kolei znajduje się na południowy-zachód od Calais (północna Francja). Ta najsilniejsza pod względem kalibru bateria usytuowana we Francji początkowo otrzymała nazwę „Grossdeutschland” (MKB 6/MAA 244), jednak w drugiej połowie 1942 roku, po śmierci dowódcy pancernika „Bismarck”, który zginął wraz ze swoim okrętem w starciu z jednostkami Royal Navy – komandora Ernsta Lindemanna (1894–1941), dla jego upamiętnienia zmieniono ją na „Lindemann”.

Mamy jeszcze skarby podmorskie, nautyczne, podziemia z czasów PRL w Warszawie – sporo tematów związanych z odkryciami i tajemnicami. Oto spis treści:

Spis treści:

WYDARZENIA

  • „Riese” w rękach geodetów z AGH / ANDRZEJ DACZKOWSKI

POSZUKIWANIA I ODKRYCIA

  • Kryptonim „Jaskółka”. Kulisy dramatycznego odbioru zrzutu lotniczego w Bieździadce. Część 1 / ANDRZEJ BORCZ
  • Święty Graal w Polsce? Historia prawdziwa czy legenda? / MAREK DUDZIAK
  • Zatopione skarby turecko-egipskiej floty w Zatoce Navarino / GRZEGORZ WOJCIECHOWSKI
  • Koga z Bremerhaven / KRZYSZTOF KUBIAK

Z ARCHIWÓW

  • Schrony terenowej obrony przeciwlotniczej na warszawskim Starym i Nowym Mieście. Część 1 / JAKUB JAKUBOWSKI
  • OBOZY DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ
  • Obóz dla Żydów w Blachowni Śląskiej. Część 3 / EDWARD HADUCH
  • Więźniowie Oflagu VIII C Juliusburg / GRZEGORZ WOJCIECHOWSKI

KULISY HISTORII 

  • Milicyjnym szlakiem… Krótki spacer po peerelowskim Gdańsku tropem długoletnich siedzib MO / KRZYSZTOF FILIP

FORTYFIKACJE 

  • Z wydm Półwyspu Helskiego nad Kanał La Manche. Od baterii „Schleswig-Holstein” do baterii „Lindemann”. Część 2 / JACEK JAROSZ

KSIĘGARNIA ODKRYWCY

  • Nowości sierpnia

Najnowszy numer dostępny jest: 

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone