Skarby z osady Wikingów

opublikowano: 2006-10-08 12:47
wolna licencja
poleć artykuł:
11 października w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie otwarta zostanie wystawa „Truso – wikińskie emporium”. Prezentowane będą na niej znaleziska z osady uznawanej za jedną z najważniejszych na Bałtyku we wczesnym średniowieczu.
REKLAMA

Truso zostało założone w VIII wieku n.e. przez Wikingów z Danii. Położone było w rejonie Żuław Wiślanych, nad jeziorem Drużno w okolicach dzisiejszego Janowa Pomorskiego. W miejscu tym zbiegały się handlowe szlaki lądowe i wodne, a dzięki połączeniu z Bałtykiem do Truso mogły przybywać statki morskie. Osada miała charakter rzemieślniczo-handlowy, zamieszkiwali ją nie tylko Skandynawowie i miejscowi Prusowie, ale także Słowianie i Fryzowie. Truso funkcjonowało prężnie w okresie od VIII do X wieku, kiedy to w wyniku zniszczeń wojennych straciło znaczenie na rzecz nowo powstałego Gdańska.

Najważniejszym przekazem mówiącym o Truso byłą relacja anglosaskiego żeglarza Wulfstana, który odwiedził osadę ok. 890 roku. Dokładne położenie Truso był jednak przez długi czas nieznane. W 1982 roku ekspedycja kierowana przez dr Marka Jagodzińskiego trafiła na pierwsze ślady osady w rejonie wsi Janów Pomorski na wschodnim wybrzeżu jeziora Drużno. Wykopaliska prowadzone od tej pory natrafiły na bogate ślady archeologiczne portu i zabudowań mieszkalnych. Istnieją projekty odtworzenia osady dla celów turystycznych i edukacyjnych.

Ekspozycja w Państwowym Muzeum Archeologicznym czynna będzie do 15 stycznia przyszłego roku. Prezentowane będą na niej przedmioty odnalezione podczas wykopaliska: monety, odważniki, wagi oraz przedmioty importowane do Truso. Przygotowano również bogatą część rekonstrukcyjną – wygląd typowego wikińskiego „długiego domu” oraz przedmioty wykonane w warsztacie kowalskim, złotniczym czy bursztyniarskim. Przygotowano również makietę całej osady w Truso. Zabytki i rekonstrukcje pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu i Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, ul. Długa 52 – Arsenał (wejście od ogrodu Krasińskich). Wystawa czynna od wtorku do czwartku w godzinach 9– 16, w piątki 11-18, w niedziele 10-16. W soboty muzeum nieczynne.

Strona Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Informacje o Truso na stronie miasta Elbląg

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone