Skradzione zabytki wracają do Włoch

opublikowano: 2007-08-04 11:38
wolna licencja
poleć artykuł:
Kalifornijskie Muzeum Gettiego zgodziło się zwrócić czterdzieści bezcennych eksponatów, w tym pochodzącą z piątego wieku przed Chrystusem statuę przedstawiającą Afrodytę.
REKLAMA

Znajdujące się w Los Angeles Muzeum Gettiego od dawna oskarżane było przez włoskie i greckie władze o kupowanie skradzionych artefaktów, jednak przez długi czas (posąg Afrodyty zakupiono prawie dwadzieścia lat temu) odmawiało ich zwrotu. W końcu w tym roku musiało ustąpić: już nieco wcześniej zgodziło się oddać cztery eksponaty Grekom, a teraz ugięło się pod żądaniami Włochów. Ci ostatni zagrozili bowiem, że zaprzestaną wszelkiej współpracy kulturalnej z kalifornijską instytucją, jeśli nie otrzymają czterdziestu sześciu oczekiwanych zabytków. Ostatecznie zawarte porozumienie mówi o powrocie do Italii czterdziestu z nich.

Logo Muzeum Gettiego. "Fot. Wikipedia , dostępna na licencji GNU Free Documentation License .

Włoski minister kultury powiedział w oświadczeniu: „Obie strony są zadowolone, że po długich i skomplikowanych negocjacjach udało się osiągnąć porozumienie i teraz ich stosunki będą opierać się na odnowionej współpracy.”

Nie wszystko wygląda jednak tak różowo jak w cytowanym oświadczeniu. Trwa ciągle spór o brązową statuę przedstawiającą Zwycięską Młodość sprzed 2,5 tys. lat, którą wyłowiono na międzynarodowych wodach ponad czterdzieści lat temu.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Roman Sidorski
Historyk, redaktor, popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Przez wiele lat związany z „Histmagiem” jako jego współzałożyciel i członek redakcji. Jest współautorem książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009). Współpracował jako redaktor i recenzent z oficynami takimi jak Bellona, Replika, Wydawnictwo Poznańskie oraz Wydawnictwo Znak. Poza „Histmagiem”, publikował między innymi w „Uważam Rze Historia”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone