„Śladami bitwy warszawskiej 1920” – interaktywny przewodnik Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej

opublikowano: 2021-04-26 05:32
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Niedawne obchody 100-lecia bitwy warszawskiej przyniosły wiele cennych inicjatyw naukowych i popularyzatorskich. W wiosennych i letnich wycieczkach szlakiem walk z 1920 roku użyteczną pomoc stanowić może interaktywny przewodnik, przygotowany przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przewodnik dostępny jest za darmo w formacie .pdf.
REKLAMA

– Interaktywny przewodnik szlakiem bitwy warszawskiej 1920 roku to narzędzie w nietypowy sposób opowiadające o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Wojska Polskiego – informują twórcy projektu. – Poprzez materialne ślady przeszłości – miejsca walk, pomniki i tablice pamiątkowe, cmentarze i kwatery wojenne, muzea i murale – Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej pokazuje epizody i bohaterów starcia, które zadecydowało o losach niepodległej Polski oraz uratowało Europę przed bolszewicką nawałą.

Materiał służyć może nie tylko organizatorom kształcenia obywatelskiego żołnierzy czy podróży historyczno-wojskowych, ale także edukatorom cywilnym lub turystom planującym samodzielne wyprawy szlakiem walk.

Przewodnik podzielony jest na części, przedstawiające różne epizody bojów z sierpnia 1920 roku:

  • „Wprowadzenie”,
  • „Nad Wisłą i Wkrą”,
  • „Przedmoście warszawskie”,
  • „Warszawa”,
  • „Manewr znad Wieprza”,
  • „Nad Narwią i Bugiem”,
  • „Powstrzymanie Konarmii”.

– W przewodniku znalazły się tereny, na których toczyło się największe starcie wojny polsko-bolszewickiej, od Brodnicy na północnym-zachodzie do Chełma na południowym-wschodzie. Osobną część poświęcono też drugiej ważnej bitwie Wojska Polskiego z Armią Czerwoną, stoczonej w rejonie Zamościa w końcu sierpnia 1920 roku – informują twórcy projektu.

W każdym interaktywnym pliku PDF znajduje się komentarz historyczny poświęcony poszczególnym epizodom bitwy oraz katalog ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Wszystkie lokalizacje zaprezentowano na przejrzystych mapach.

Interaktywny przewodnik „Śladami bitwy warszawskiej 1920” można pobrać za darmo ze strony WCEO: LINK.

Polecamy e-book Mateusza Balcerkiewicza – „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”

Mateusz Balcerkiewicz
„Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
99
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-34-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone