„Ślady zbrodni. Oblicza Pamięci. Katyń – Łączka – Ravensbrück” – recenzja i ocena

opublikowano: 2022-09-29 09:04
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Jedną z pozostałości po reżimach totalitarnych są miejsca pochówków szczątków ofiar. Zarówno nazizm jak i komunizm dokładały wszelkich starań, aby ciała zamordowanych i zmarłych nigdy nie zostały odnalezione. Tylko wspólny wysiłek świadków i badaczy może ten stan rzeczy zmienić.
REKLAMA

„Ślady zbrodni. Oblicza Pamięci. Katyń – Łączka – Ravensbrück” – recenzja i ocena

red. Ewa Kowalska, Kamila Sachnowska
„Ślady zbrodni. Oblicza Pamięci. Katyń – Łączka – Ravensbrück”
nasza ocena:
10/10
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej, INP
Rok wydania:
2022
Liczba stron:
264
ISBN:
978-83-8229-395-1
EAN:
9788382293951

22 października 2019 r. Instytut Pamięci Narodowej i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu zorganizowały międzynarodową konferencję popularnonaukową „Ślady zbrodni – oblicza pamięci. Katyń – Łączka – Ravensbrück”. Głównym założeniem projektu było spojrzenie na zbrodnie komunizmu i narodowego socjalizmu poprzez pryzmat poszukiwania miejsc pochówków ofiar. Obecnie, dzięki wydaniu publikacji pod tym samym tytułem, szerokie grono odbiorców może zapoznać się z tym ważnym tematem.

Na recenzowaną pozycję składa się dziesięć tekstów. Czytelnik może w nich znaleźć informacje nie tylko o metodach eksterminacji danych grup czy sposobach zacierania śladów zbrodni, ale również o metodologii poszukiwań, dostępnych archiwaliach czy przedmiotach znalezionych przy ofiarach. Temu ostatniemu tematowi poświęcony jest bardzo ciekawy tekst Anny Drążkowskiej, która przedstawia rzeczy odnalezione przy szczątkach ofiar pochowanych na Kwaterze Ł Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Bardzo wyczerpująco i przystępnie opisuje zmiany, jakie zaszły w strukturze odnalezionych artefaktów, ich stan, a także proces przeprowadzonej konserwacji.

Równie frapujący jest zapis wypowiedzi Pawła Woźniaka dotyczący prac m. in. na cmentarzu w Fürstenbergu, gdzie odnaleziono prochy więźniarek KL Ravensbrück. Opis poszukiwań i identyfikacji rozstrzelanych Polek oraz fakt zachowania (choć zdemolowanego) grobu jest bardzo przejmujący. Szczególnie, że KL Ravensbrück i historia osadzonych tam więźniarek nie jest powszechna w naszym społeczeństwie. A szkoda, ponieważ tak jak KL Auschwitz II-Birkenau stał się symbolem Holokaustu, tak KL Ravensbrück winien stać się symbolem męczeństwa polskich kobiet.

Każdy z tekstów, który znajduje się w pracy Ślady zbrodni – oblicza pamięci. Katyń – Łączka – Ravensbrück zasługuje na uwagę. Dodatkowo odbiór ułatwia bogaty materiał ilustracyjny i dokumentacyjny. Schematy dołów śmierci, ich zorientowanie w stosunku do otoczenia, zdjęcia z prac archeologicznych – to wszystko pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć zakres prowadzonych prac poszukiwawczych oraz metodykę zbrodni przyjętą przez reżimy totalitarne.

Recenzowana pozycja powinna znaleźć się na czele listy lektur obowiązkowych dla osób, które zajmują się badaniem totalitaryzmów. Również szerokie grono czytelników może bez obaw sięgnąć po tą bardzo przystępnie podaną dawkę wiedzy. Zdecydowania polecam.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę „Ślady zbrodni. Oblicza Pamięci. Katyń – Łączka – Ravensbrück” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone