Sławoj Leszek Głódź i wywiad wojskowy PRL. Jest oświadczenie arcybiskupa

opublikowano: 2018-06-09 08:07
wolna licencja
poleć artykuł:
Według informacji ustalonych przez dziennikarzy „Rzeczpospolitej” i Onet.pl abp Sławoj Leszek Głódź był przez kilka lat wykorzystywany przez wywiad wojskowy PRL jako nieświadomy informator. Duchowny odniósł się już do tej sprawy w oficjalnym oświadczeniu.
REKLAMA
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź (fot. Stanislao, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported).

Andrzej Gajcy z portalu Onet.pl oraz Tomasz Krzyżak z „Rzeczpospolitej” dotarli do dokumentów znajdujących się do niedawna w zbiorze zastrzeżonym IPN. Według zawartych w nich informacji, abp Głódź przez co najmniej sześć lat wykorzystywany był jako nieświadomy informator przez wywiad wojskowy PRL.

Miało to mieć miejsce w latach 80. (pierwsza notatka informacyjna o Głódziu pochodzi z czerwca 1983 r.). Duchowny przebywał wówczas w Rzymie, gdzie pracował w watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. Jedną z osób mających rozpracowywać S.L. Głódzia był płk Franciszek Mazurek ps. „Barcz”, który oficjalnie pełnił funkcję kierownika przedstawicielstwa Polskich Linii Lotniczych „LOT”. Z raportów wynika, że uzyskiwane informacje były traktowane przez wywiad jako „cenne”.

Nie jest jasne, czy służby próbowały zwerbować dzisiejszego arcybiskupa do świadomej współpracy. Jeśli tak w istocie było, to według autorów tekstu „wiele wskazuje na to, że duchowny albo zorientował się, z kim ma do czynienia i podjął z wywiadem jakąś grę, albo po sprawdzeniu zrezygnowano z zamiaru uczynienia go współpracownikiem świadomym.” Od 1986 r. Głódź miał też być dużo ostrożniejszy w kontaktach, co może wskazywać na to, że zorientował się, iż ma do czynienia z wywiadem.

Abp Sławoj Leszek Głódź odniósł się do dziennikarskich doniesień w oficjalnym doświadczeniu, które zostało opublikowane na stronie polskiego Episkopatu :

Oświadczenie abp. Sławoja Leszka Głódzia ws. inwigilacji służb komunistycznych

 

Po raz kolejny padam ofiarą systemu totalitarnego. Po raz pierwszy padłem ofiarą tego systemu przed maturą, mając 17 lat. Zostałem wtedy osadzony w Centralnym Więzieniu Karno-Śledczym w Białymstoku na 3 miesiące. Następnie zostałem skazany wyrokiem sądu wojewódzkiego w Białymstoku na rok więzienia, w zawieszeniu na 5 lat i wydalony ze szkoły za przynależność do tajnej organizacji „Białe Orły” i namalowanie plakatu o szkodliwości sojuszu Państwa Polskiego ze Związkiem Radzieckim. Dnia 6 sierpnia 1963 r. wraz z czterema kolegami zostałem wyrzucony z Liceum Ogólnokształcącego w Sokółce, przez co musiałem rok później składać maturę korespondencyjnie.

Dziś po raz drugi padam ofiarą systemu, który podstępnie osaczał pracujących w Kurii Rzymskiej Polaków, często pod pozorem przygodnych rozmów z przedstawicielami Ambasady Polskiej w Rzymie, Konsulatu i LOT-u.

Byłem ofiarą inwigilacji, ale nigdy nie podjąłem żadnej współpracy ze służbami komunistycznymi, co zresztą wynika z przedstawionych dokumentów.

Abp Sławoj Leszek Głódź

Metropolita Gdański

Sławoj Leszek Głódź (ur. 1945 r.) – jest arcybiskupem metropolitą gdańskim od 2008 r., wcześniej pełnił funkcję biskupa diecezjalnego warszawsko-praskiego, a w latach 1991-2004 był biskupem polowym Wojska Polskiego.

Źródła: wiadomosci.onet.pl">viasg@">wiadomosci.onet.pl, rp.pl, episkopat.pl

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza – „Oblicza propagandy PRL”:

Tomasz Leszkowicz
„Oblicza propagandy PRL”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
116
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-05-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone