Słynna Sagrada Familia obłożona wielką grzywną. Powstaje... bez pozwolenia

opublikowano: 2018-10-20 14:42
wolna licencja
poleć artykuł:
Bazylika Sagrada Familia, uznawana często za najważniejszy zabytek Barcelony, została obciążona olbrzymią karą 41 milionów dolarów. Wszystko dlatego, że jest samowolką budowlaną.
REKLAMA
Sagrada Familia (fot. Sergi Larripa, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported).

Świątynia Pokutna Świętej Rodziny w Barcelonie – znana całemu świat raczej jako Sagrada Familia – powstaje od 1882 r. Niestety pozwolenie na jej budowę... nie zostało nigdy oficjalnie wydane.

W związku z tą sytuacją przedstawiciele kościelni musieli pójść na ugodę z władzami miasta Barcelona i przystali na zapłacenie kwoty 41 milionów dolarów, która ma stanowić zadośćuczynienie za działania bez odpowiedniego zezwolenia na przestrzeni ponad 130 lat. Spłacanie grzywny potrwa 10 lat, a pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone m.in. na miejski transport.

Sagrada Familia została zaprojektowana przez wybitnego katalońskiego architekta Antonio Gaudiego i stanowi jeden z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Barcelony. W 2005 r. została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Źródła: turystyka.wp.pl, bbc.com

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone