Sofokles będzie leczyć amerykańskich żołnierzy?

opublikowano: 2008-08-17 00:55
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Czy antyczne tragedie mogą pomóc w leczeniu zespołu stresu pourazowego? I czy naprawdę wojna w niczym się nie zmieniła przez ostatnie 2500 lat?
REKLAMA

Na zorganizowanej w San Diego konferencji poświęconej problemom żołnierzy wracających z wojny zaproponowano nową metodę walki z PTSD (posttraumatic stress disorder – zespołem stresu pourazowego).

Na spotkaniu wystąpiła grupa aktorów, prezentując... sztuki Sofoklesa. Konkretnie „Ajaksa” i „Filokteta”: dwie tragedie poświęcone fizycznym i psychicznym ranom zadawanym przez wojnę. Antyczny teatr miał pomóc zebranym żołnierzom zrozumieć ich problemy.

Sofokles. Czy od jego czasu wojna w niczym się nie zmieniła? I czy antyczne tragedie mogą pomóc dzisiejszym żołnierzom?

Po zakończeniu przedstawienia, jeden z 250 zebranych na konferencji marines, sierżant Tom Hall, weteran wojen w Iraku i Afganistanie, powiedział: Mógłbym porównać siebie do Ajaksa. Był żołnierzem piechoty, tak jak ja. Musiał dokonywać dokładnie takich samych wyborów moralnych i etycznych, jak dzisiejsi marines.

Z kolei emerytowanego podpułkownika Jaya Kapelmana, który ma za sobą służbę w Iraku, szczególnie poruszyła scena, w której Filoktet i inny żołnierz, Neoptolemos, rozmawiają o towarzyszach poległych w boju. Zdaniem Kapelmana, dzisiaj marines prowadzą takie same rozmowy.

To coś, do czemu może się odnieść każdy żołnierz – powiedział Kopelman - to nas łączy i umacnia.

Zdaniem pomysłodawcy przedsięwzięcia, Bryana Doerriesa z Philoctetes Project postać Ajaksa to podręcznikowy przykład PTSD, a tragedie Sofoklesa w XXI wieku nie mogłyby znaleźć dla siebie lepszej publiczności niż byli i obecni żołnierze. W końcu sam Sofokles również był żołnierzem, podobnie jak widzowie jego sztuk.

Komandor podporucznik marynarki, James Johnson, kapelan mający wkrótce wyruszyć do Iraku skwitował przedstawienia krótko: W wojnie niewiele się zmieniło przez 2500 lat. Jakie to ma znaczenie, czy żołnierze korzystają z rydwanów, czy wozów Humvee?

Źródło : Los Angeles Times

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone