Autor: Redakcja
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2017-07-17 18:43
Licencja: wolna licencja

Sonda Histmag.org: Armia Czerwona – okupant czy wyzwoliciel?

Czy Armia Czerwona wkraczająca na ziemie polskie w 1944 i 1945 roku była dla Polaków nowym okupantem czy wyzwolicielem? Pytanie to wciąż wywołuje spory, dlatego postanowiliśmy zapytać Was o zdanie. Zapraszamy także do udziału w nowej, bardziej wakacyjnej sondzie.

25 czerwca zapytaliśmy Was o to, czy Armia Czerwona wkraczająca w 1944 i 1945 roku na ziemie polskie była „okupantem”, „jednocześnie okupantem i wyzwolicielem” czy też „wyzwolicielem”. Choć pytanie było uproszczone, zaproponowane odpowiedzi wydają się dobrze określać główny problem. Zdecydowanie najwięcej głosów (46 proc.) otrzymała odpowiedź „jednocześnie okupantem i wyzwolicielem”, chociaż niedaleko za nią uplasowała się też opcja „okupantem” (40 proc. odpowiedzi). Natomiast odpowiedź „wyzwolicielem” udzieliło tylko 14 proc. odpowiadających.

Wydaje się, że taki rozkład głosów nie jest niczym zaskakującym – to efekt zarówno trwania w pamięci negatywnego obrazu czerwonoarmistów, dyskursu historyczno-medialnego po 1989 roku odkłamującego przekaz PRL-owskiej propagandy oraz polityki historycznej, zwłaszcza w ostatnich latach nakierowanej m.in. na likwidację tzw. „pomników wdzięczności”. Odpowiedzi wskazującej Armię Czerwoną jaką okupanta udzieliło aż 86 procent odpowiadających. Równocześnie, duża część odpowiadających widzi złożoność ówczesnej sytuacji, a więc jednoczesność wprowadzania na bagnetach Armii Czerwonej systemu komunistycznego oraz wyzwalania Polski spod okupacji niemieckiej. Bardzo dobrze widać też, że jednoznacznie pozytywny wizerunek wkraczających do Polski czerwonoarmistów jest obecny wśród niewielkiej części odpowiadających na nasze pytanie.

Tymczasem zapraszamy do odpowiedzi na kolejne pytanie. Trwają wakacje, a więc czas wycieczek i wyjazdów wakacyjnych. Które regiony naszego kraju są Waszym zdaniem najbardziej atrakcyjne, jeśli chodzi o zabytki? Przy wyborze proponowanych regionów kierowaliśmy się przygotowanym przez nas materiałem o krainach historycznych w Polsce. Sonda potrwa dwa tygodnie.

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza – „Oblicza propagandy PRL”:

Tomasz Leszkowicz
„Oblicza propagandy PRL”
Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron: 116
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-05-1

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy