Autor: Julia Obrycka
Tagi: Redakcyjne, II wojna światowa, Polska
Opublikowany: 2021-09-03 13:28
Licencja: wolna licencja

Sonda Histmag.org – Co Twoim zdaniem mogłoby najbardziej pomóc polskim obrońcom we wrześniu 1939 roku?

Co naprawdę mogłoby pomóc polskim obrońcom we wrześniu 1939? Spytaliśmy w sondzie naszych Czytelników i oto wyniki – otrzymaliśmy ponad 2800 głosów! Teraz z kolei pytamy, skąd Waszym zdaniem pochodzili pierwsi Piastowie?

Początek września każdego roku dla wielu jest okazją do postawienia sobie pytania, czy wojna obronna Polski mogła potoczyć się inaczej. Spytaliśmy o to naszych Czytelników. Sprawdźmy wyniki sondy – zagłosowało ponad 2800 osób!

Zdaniem niemal co trzeciego głosującego, najbardziej pomocna okazałaby się interwencja państw zachodnich (32,35% głosów), a zdaniem prawie co piątego – większa motoryzacja i mechanizacja armii (18,69%). Na podium znalazły się także inne założenia planu obronnego (14,18% głosów). Mniejszą nadzieję Czytelnicy pokładali we: wcześniejszym odtajnieniu UR-a (12,31%), w nowoczesnych myśliwcach (9,45%), wcześniejszej mobilizacji armii (9,07%), czy wreszcie w większym nasyceniu oddziałów piechoty bronią automatyczną (3,95%).

Pierwsze dni września w okolicy Dworca Głównego: żołnierze z jednostki artylerii przeciwlotniczej na stanowisku (domena publiczna)
Pierwsze dni września w okolicy Dworca Głównego: żołnierze z jednostki artylerii przeciwlotniczej na stanowisku (domena publiczna)

Zdaniem największej grupy ankietowanych najbardziej pomocna byłaby pomoc zachodnich mocarstw. Niestety w rzeczywistości brak interwencji militarnej Brytyjczyków i Francuzów umożliwił siłom niemieckim (a od 17 września 1939 roku także sowieckim) pokonanie wojsk polskich i rozbiór państwa polskiego. Czy gdyby jednak Wielka Brytania i Francja pomogły walczącej Polsce zgodnie z zawartymi wcześniej sojuszami, to sytuacja w kraju byłaby zupełnie inna? Druga opcja z największą ilością głosów wskazuje na unowocześnienie stanu polskiej armii, tak by doprowadzić ją do stanu równego siłom nieprzyjaciela – co jest koniecznością aby można było mówić o równej walce. Ciekawe jest zainteresowanie opcją „inne założenia planu obronnego” – pozostało zapytać, jakie działania byłyby najlepszym wsparciem dla otoczonych z każdej strony Polaków?

Polecamy naszą galerię ze zdjęciami z kampanii wrześniowej!

W komentarzach wciąż czekamy na Wasze opinie!

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy o to, skąd Waszym zdaniem pochodzili pierwsi Piastowie?

(Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).

Polecamy e-book Szczepana Michmiela – „II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”

Szczepan Michmiel
„II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”
5,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 81
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-38-9

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Julia Obrycka
Dział promocji i reklamy Histmag.org, obecnie studentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach. W historii najbardziej interesuje ją aspekt społeczno-gospodarczy. Lubi gry video, muzykę oraz czytanie książek na czytniku.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy