Sonda Histmag.org – Czy Twoim zdaniem 1 maja jest świętem jednoznacznie komunistycznym i powinno zostać zniesione?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy o to, czy 1 maja jest świętem jednoznacznie komunistycznym i powinno zostać zniesione? Zobaczcie, jak głosowali Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy o to, który z filmów historycznych Jerzego Hoffmana uważacie za najlepszy?

Pierwszomajowe święto pracy dla wielu może kojarzyć się z propagandowymi komunistycznymi pochodami, upamiętniającymi ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego. 17 kwietnia 2021 roku zapytaliśmy o to, czy 1 maja jest świętem jednoznacznie komunistycznym i powinno zostać zniesione? Sprawdźmy wyniki naszej sondy - zagłosowało ponad 2000 Czytelników!

Niemal 1/3 głosujących (32,31%) twierdzi, że święto pracy odbywające się na początku maja zdecydowanie nie powinno zostać zniesione ze względu na możliwe konotacje z komunizmem. Zgoła innej opinii jest 17,28% głosujących – taki odsetek Czytelników twierdzi, że 1 maja jest świętem jednoznacznie komunistycznym i powinno zniknąć z polskiego kalendarza świąt państwowych. Dalej znalazły się opcje o łagodniejszym stosunku do omawianej kwestii: 14,73% głosujących twierdzi, iż święto pracy raczej powinno zostać zniesione. Opcję „Mam mieszane uczucia” wybrało 14,19% Czytelników, zaś „Raczej nie” – 13,75%. Stawkę zamyka „Nie mam zdania” – tak zagłosowało 7,73%.

Pochód pierwszomajowy uczniów II LO im. Mieszka I w Szczecinie, 1978. Kronika II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Fot. Doktor.opi, CC BY-SA 3.0

Wyniki sondy pokazują, że niemal połowa głosujących nie łączy w sposób jednoznaczny wartości płynących ze święta pracy z komunizmem. Czy może to świadczyć o pewnej zmianie myślenia w społeczeństwie? Samo święto zostało wprowadzone pod koniec XIX wieku dla upamiętnienia strajku w USA na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy i ogólnej poprawy warunków pracowniczych. Niestety wśród Polaków pamiętających czasy propagandowych pochodów pierwszomajowych święto to może wywoływać negatywne skojarzenia. Dziś jednak owe huczne pochody są reliktem przeszłości i szczęśliwie każdy może świętować w sposób wybrany dla siebie. Jest to wszakże dzień ustawowo wolny od pracy, zatem nie dziwi że wielu ludzi udaje się wtedy na zasłużony odpoczynek... od pracy.

W komentarzach czekamy wciąż na Wasze opinie!

Polecamy nasz artykuł o tym, jak wyglądały pochody pierwszomajowe przed wojną!

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy o to, który z filmów historycznych Jerzego Hoffmana uważacie za najlepszy?

(Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).

Polecamy e-book Tomasza Leszkowicza – „Oblicza propagandy PRL”:

Tomasz Leszkowicz
„Oblicza propagandy PRL”
Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron: 116
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-05-1

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Julia Obrycka
Dział promocji i reklamy Histmag.org, obecnie studentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach. W historii najbardziej interesuje ją aspekt społeczno-gospodarczy. Lubi gry video, muzykę oraz czytanie książek na czytniku.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy