Sonda Histmag.org: Czy Twoim zdaniem należy ograniczyć w szkołach nauczanie o odleglejszych okresach na rzecz tych bliższych naszym czasom?

opublikowano: 2019-10-29 17:07
wolna licencja
poleć artykuł:
W ostatniej sondzie zapytaliśmy, czy Waszym zdaniem należy ograniczyć w szkołach nauczanie o odleglejszych okresach (np. starożytność) na rzecz tych bliższych naszym czasom (np. XX wiek)? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz z kolei kierujemy do Was pytanie: którego z polskich Ojców Niepodległości cenicie najbardziej?
REKLAMA

3 października zapytaliśmy w naszej sondzie, czy należy ograniczyć w szkołach nauczanie o odleglejszych okresach na rzecz tych bliższych naszym czasom? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

Wyraźnie widać, że spora część głosujących na zadane pytanie odpowiedziała stanowczym Nie – tę opcję wybrało 49% Czytelników. Za zmianą priorytetów w nauczaniu historii opowiedziało się 30% biorących udział w sondzie, z kolei część – 21% – uznała, że to zależy raczej od konkretnych tematów, nie zaś historycznych okresów.

Co nam mówią takie wyniki? Często zdarzają się opinie, że dzieci w szkole przerabiają zbyt długo (lub zbyt często) okresy takie jak np. prehistoria, starożytność czy wczesne średniowiecze, przez co brakuje czasu na wiek XX i ogólną historię współczesną. Jak jednak widać zwolenników drastycznych „cięć” dawnych dziejów nie ma aż tak wiele. Mimo to blisko 1/3 głosujących preferowałaby skupienie się na bliższych nam czasach, z kolei nieco ponad 1/5 stwierdziła, że trzeba rozmawiać tu bardziej w kategoriach konkretnej tematyki, nie zaś w kategoriach historycznych okresów. A jakie jest Wasze zdanie?

W komentarzach czekamy wciąż na Wasze opinie!

Jak wyglądała edukacja po staropolsku? Polecamy tekst Sebastiana Adamkiewicza:

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was o to, którego z Ojców Niepodległości cenicie sobie najbardziej?

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i ostatnimi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Artykuły publicystyczne w naszym serwisie zawierają osobiste opinie naszych redaktorów i publicystów. Nie przedstawiają one oficjalnego stanowiska redakcji „Histmag.org”. Masz inne zdanie i chcesz się nim podzielić na łamach „Histmag.org”? Wyślij swój tekst na: [email protected]. Na każdy pomysł odpowiemy.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone