Autor: Julia Obrycka
Tagi: Redakcyjne, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Polska
Opublikowany: 2020-10-17 15:58
Licencja: wolna licencja

Sonda Histmag.org - Czy Twoim zdaniem przewrót majowy przyniósł korzystne zmiany dla II RP?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy o to, czy pucz majowy przyniósł korzystne zmiany dla II RP? Zobaczcie sami, jak głosowali Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy, czy Waszym zdaniem coraz większe zainteresowanie słowiańskimi świętami takimi jak dziady czy Noc Kupały wzbogaca czy zubaża polską kulturę?

30 września zapytaliśmy Was o to, czy zamach majowy przyniósł korzystne zmiany dla II RP? W naszej sondzie wzięło udział ponad 1400 Czytelników – zobaczcie, jak głosowali!

Wyniki wskazują na brak jednoznacznego lidera w odpowiedziach, przy czym najwięcej głosów uzyskała opcja „Mam mieszane uczucia” (25,4% głosów). Niewiele mniej uzyskała opcja „Zdecydowanie nie” (22,3% głosów). Wartości zbliżone zdobyły odpowiedzi „Zdecydowanie tak” (15%) oraz ex aequo po 14,7% głosów dla „Raczej tak” i „Raczej nie”. Najmniej głosów uzyskała opcja „Nie mam zdania” (8%).

Marszałek Józef Piłsudski przed spotkaniem z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim na moście Poniatowskiego (12 maja 1926). Fot. Marian Fuks. Pierwszy reporter II RP, Dom Spotkań z Historią, Warszawa 2017 (okładka), domena publiczna

Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć tę sondę, o czym świadczy fakt że najchętniej wybieraną opcją jest „Mam mieszane uczucia” i wybrał ją mniej więcej co czwarty głosujący. Co ciekawe, odpowiedzi skłaniające się ku negatywnej ocenie skutków zamachu majowego stanowią w sumie 37% wszystkich głosów, zaś te oceniające w sposób pozytywny zbrojne przejęcie władzy – 29,7% wszystkich głosów. Czy to znaczy, że można uznać iż przewrót z 1926 roku był raczej zgubny dla ówczesnej sytuacji Polski?

Ocena puczu majowego do dziś jest przedmiotem wielu kontrowersji. Z jednej strony doprowadził do śmierci kilkuset osób (i znaczącej liczby rannych, w tym cywili). Z drugiej zaś strony postrzegany jest przez niektórych jako próba ratowania ówczesnej sytuacji gospodarczej Polski, a także jej sytuacji na arenie międzynarodowej.

W komentarzach czekamy wciąż na Wasze opinie!

Polecamy nasze teksty o Józefie Piłsudskim i przewrocie majowym:

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was o to, czy Waszym zdaniem coraz większe zainteresowanie słowiańskimi świętami takimi jak dziady czy Noc Kupały wzbogaca czy zubaża polską kulturę?

(Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).

Polecamy e-book Mateusza Balcerkiewicza – „Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”

Mateusz Balcerkiewicz
„Wojna Jasia. Polski żołnierz w walce z bolszewikami”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 99
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-34-1

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Julia Obrycka
Dział promocji i reklamy Histmag.org, obecnie studentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach. W historii najbardziej interesuje ją aspekt społeczno-gospodarczy. Lubi gry video, muzykę oraz czytanie książek na czytniku.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy