Sonda Histmag.org – Czy Twoim zdaniem sowiecka agresja z 17 IX 1939 roku była kluczowym czynnikiem decydującym o przegranej Polski?

opublikowano: 2020-09-15 15:08
wolna licencja
poleć artykuł:
W ostatniej sondzie zapytaliśmy o to, czy Waszym zdaniem sowiecka agresja z 17 IX 1939 roku była kluczowym czynnikiem decydującym o przegranej Polski? Zobaczcie sami, jak głosowali Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy o to, czy wprowadzenie całkowicie zdalnego trybu nauczania na studiach historycznych w dobie pandemii to dobry pomysł?
REKLAMA

31 sierpnia zapytaliśmy Was o to, czy sowiecka agresja z 17 IX 1939 roku była kluczowym czynnikiem decydującym o przegranej Polski? W naszej sondzie wzięło udział ponad 1600 Czytelników – zobaczcie, jak głosowali!

Zwycięskie okazały się dwie opcje – „Raczej tak” oraz „Zdecydowanie tak”, które zdobyły po nieco ponad 27% głosów. Na podium zmieściło się jeszcze wskazanie „Raczej nie” z wynikiem 16,39%, a tuż za nim znalazła się opcja „Zdecydowanie nie” (14,26%). Całą stawkę zamknęły głosy na „Mam mieszane uczucia” (11,03%) oraz „Nie mam zdania” (3,96%).

(fot. Max Ehlert, ze zbiorów Deutsches Bundesarchiv, Bild 101I-121-0008-25, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany).

Jak widać większość uczestników ankiety uznała, że „cios w plecy”, czyli atak Związku Radzieckiego, był decydującym czynnikiem który sprawił, że Polska poniosła klęskę w walkach Września '39. Z całą pewnością sowiecka inwazja zdecydowanie pogorszyła i tak nieciekawą już sytuację II RP, która dotychczas mierzyła się jedynie z armią niemiecką (oraz – w niewielkim stopniu – ze słowacką). Wielu Czytelników uznało jednak, że to nie wydarzenia z 17 IX były decydujące – co zatem bardziej przyczyniło się do wrześniowej klęski?

W komentarzach czekamy wciąż na Wasze opinie!

Polecamy nasze teksty o kampanii wrześniowej:

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was o to, czy wprowadzenie całkowicie zdalnego trybu nauczania na studiach historycznych w dobie pandemii to dobry pomysł?

(Sondę znajdziecie na stronie głównej portalu, w wersji mobilnej pod działem „Ostatnie komentarze”).

Polecamy e-book: „Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”

Łukasz Męczykowski
„Polowanie na stalowe słonie. Karabiny przeciwpancerne 1917 – 1945”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
123
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-9-1
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone