Sonda Histmag.org: Czy Twoim zdaniem wykonywanie w Polsce zawodu historyka wiąże się z prestiżem?

opublikowano: 2019-10-03 11:52
wolna licencja
poleć artykuł:
W ostatniej sondzie zapytaliśmy, czy Waszym zdaniem wykonywanie w Polsce zawodu historyka wiąże się z prestiżem? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz z kolei kierujemy do Was pytanie: czy należy ograniczyć w szkołach nauczanie o odleglejszych okresach (np. starożytność) na rzecz tych bliższych naszym czasom (np. XX wiek)?
REKLAMA

17 września zapytaliśmy w naszej sondzie, czy wykonywanie w Polsce zawodu historyka wiąże się z prestiżem? Dziś przedstawiamy jej wyniki!

Jak widać jedna z opcji była bezkonkurencyjna – za „Raczej nie” opowiedziało się 36,62% głosujących. Podium uzupełniły dwa wskazania o zbliżonych wynikach: „Ciężko powiedzieć” (16,90%) i „Zdecydowanie nie” (16,62%). Pozostałe wybory nie znalazły się przesadnie daleko od reszty stawki. „Raczej tak” otrzymało 15,21%, a „Zdecydowanie tak” 14,65%.

Alegoria historii na obrazie Nikolaosa Gyzisa pochodzącym z 1892 r. (domena publiczna).

Po wynikach sondy wyraźnie więc widać, że większość głosujących raczej nie wiąże wykonywania w Polsce szeroko pojętego zawodu historyka z prestiżem. Choć zwycięska opcja to wersja „raczej”, to jednak jej przewaga daje trochę do myślenia. Dużo osób stwierdziło, że ciężko odpowiedzieć na tak postawione pytanie – czyżby zależało to od konkretnych przypadków wykonywania zawodu?

Choć opcje „pozytywne” zyskały najmniejsze poparcie, to nie odbiegały tak bardzo od reszty stawki. Jak widać istnieje też wyraźnie grono osób, które traktuje pracę związaną z historią jako prestiżową.

W komentarzach czekamy wciąż na Wasze opinie!

Polecamy nasz wywiad z autorami podręcznika „Ślady czasu” – Jakubem Kuflem i Przemysławem Ruchlewskim:

Zapraszamy też do udziału w naszej kolejnej sondzie, w której pytamy Was o to, czy należy ograniczyć w szkołach nauczanie o odleglejszych okresach (np. starożytność) na rzecz tych bliższych naszym czasom (np. XX wiek)?

(Sondę znajdziecie na prawym bocznym pasku naszej strony, pod banerami i ostatnimi komentarzami lub w wersji mobilnej na dole strony).

Polecamy e-book pod red. Magdaleny Mikrut-Majeranek „Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”

praca zbiorowa pod red. Magdaleny Mikrut-Majeranek
„Poradnik młodego humanisty. Studia bez tajemnic”
cena:
11,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
183
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-44-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone